5 помилок про здорову їжу

Ви вважаєте, що тростинний цукор набагато кращий за рафінад, а сирі продукти - це ідеальна їжа? Викриємо кілька популярних помилок щодо здорового харчування

5 помилок про здорову їжу…

Помилка 1. Тростинний цукор набагато корисніший, ніж рафінад

Тростинний (коричневий, темний, жовтий) цукор - це той самий рафінад, тільки неочищений і не вибілений. У ньому залишається небагато меляси, тобто очеретяної патоки. Чим насиченіший «загар» у цукру, тим більше в ньому меляси. Завдяки їй цукор набуває карамельного запаху і більш солодкого смаку, а також збагачується кальцієм, магнієм, калієм і залізом.

Проблема в тому, що цих речовин у тростинному цукрі настільки мало, що користі від них організму практично немає. Порівняйте: рафінад на 99,9% складається із сахарози, у тростинному 97% сахарози, 2% води і лише 1% мінералів. А калорій навіть більше: у чайній ложці тростинного - 17 ккал, рафінаду - 16 ккал.

Ще один момент - справжній тростинний цукор у наших магазинах практично не зустрічається. Виробники, як показує експертиза, просто додають мелясу до вже очищеного рафінаду. Законів, що забороняють це робити, немає. За справжнім тростинним цукром доведеться їхати на Кубу, до Бразилії, Коста-Ріки або на Маврикій.

Помилка 2. Чим більше води ви п'єте, тим краще

Насправді ви не зобов'язані випивати вісім склянок води в день, щоб уникнути запорів і зневоднення. Професор фізіології Сьюзан Шірреффс з Університету Лафборо наполягає, що у кожного з нас своя швидкість втрати рідини, і ми повинні заповнювати її за особистим графіком. Два прості орієнтири: спрага і колір сечі (чим вона світліша, тим краще).

Крім того, поповнювати запас рідини в організмі можна не тільки за рахунок води, також зараховуються овочі та фрукти з високим вмістом рідини (кавун, персики, яблука, апельсини, огірки, помідори, цукіні).

Помилка 3. Сирі продукти - ідеальна їжа

На перетравлення вареної і смаженої їжі наш організм витрачає дефіцитні ферменти, вважають сироїди. Мовляв, запас їхній не безмежний, тому, щоб якомога довше залишатися молодими і здоровими, ми повинні їсти тільки свіжі овочі-фрукти. Ці продукти легко засвоюються завдяки їхнім власним ферментам.

У реальності дефіциту ферментів немає: ці речовини настільки важливі, що організм вміє сам виробляти їх у потрібній кількості.

«Переварювати самі себе сирі овочі і фрукти не можуть, - розповідає Андрій Груздков, доктор біологічних наук, завідувач лабораторією фізіології харчування Інституту фізіології ім. І. П. Павлова РАН. - У рослинній їжі містяться насамперед харчові волокна і крохмаль, але немає травних ферментів, які розщеплювали б крохмаль».

Проте сирі овочі-фрукти необхідні нам тому, що містять вітаміни, які активують ферменти нашого організму. Але якщо одні вітаміни при термообробці розпадаються, то інші, навпаки, навіть краще засвоюються. Наприклад, каротин краще засвоюється з моркви і помідорів після термообробки.

Помилка 4. На оливковій олії не можна смажити

Звичайно, іспанці та греки все одно смажать, але є думка, що навіть при легкому нагріванні в оливковій олії утворюються трансжири і канцерогени.

«Насправді це не так, - пояснює професор Грегоріо Варела з кафедри харчування Мадридського університету, автор монографії про приготування страв з оливковою олією. - Оливкова олія extra virgin зберігає більшу частину корисних речовин навіть після термічної обробки при високій температурі. Важливо просто не розігрівати її до стану, коли вона починає диміти (при 185-204 градусах)».

У цьому і немає необхідності: для легкого смаження достатньо 130-145 градусів, для випічки в духовці - 180-200.

Помилка 5. Якщо хочеться конкретної їжі, значить, організму чогось не вистачає

Це просто психологічний виверт, щоб виправдати позаурочний апетит. «Немає жодних наукових доказів, що тяга до певного виду їжі пов'язана з дефіцитом якихось речовин в організмі», - підкреслює професор дієтології Пітер Роджер з Брістольського університету.

Якби наш організм і справді міг змушувати нас вибирати продукти залежно від того, яких вітамінів та мікроелементів нам наразі не вистачає, ми б з радістю проміняли шоколад на свіжий шпинат і ягоди. Але, як показало дослідження, опубліковане в науковому журналі Appetite, у хвилини емоційного голоду більшість з нас тягне на шоколад, випічку, жирне м'ясо, гострі маринади і чіпси.

На думку авторів дослідження, річ у тому, що ця їжа:

- доставляє мозку найсильніше задоволення;

- здається нам бажаною, бо ми її собі постійно забороняємо. «Відомо, що, якщо забороняти собі думати про щось, закінчується тим, що ви тільки про це і думаєте, - каже Джеймс Ерскайн, психолог із Хартфордширського університету. - Жінки, яких ми просили утримуватися від думок і навіть розмов про шоколад під час нашого дослідження, у результаті тільки про нього і думали».

А ось якщо вчиняти навпаки - дозволити собі думати про смакоти досхочу, апетит знижується. Доведено, що уява допомагає менше їсти, повідомляє depo.ua з посиланням на 5sfer.com.

Раніше вчені зруйнували міф про залежність від продуктів харчування.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme