101 рік Борису Патону: Цікаві факти про людину-легенду

Борис Патон є першим, хто був нагороджений званням Герой України.Також він -  одноліток Академії наук України, конструктор одноіменного моста і користувач Фейсбуку

101 рік Борису Патону: Цікаві факти про…

Сьогодні виповняється 101 рік Борису Патону – незмінному з 1962 року президенту Національної академії наук України і Інституту електрозварювання (імені свого батька) з 1953 року, першому герою України, науковцю в галузі зварювальних процесів, металургії і технології металів, доктору технічних наук, народному депутату СРСР і ВР УРСР, людині, яка удостоєна прижиттєвого бюста, є автором і співавтором сотень винаходів, патентів, монографій та публікацій.

Взагалі-то, одні регалії і посади Бориса Євгеновича можна перелічувати кілька сторінок. Про його роботу відомо набагато більше, ніж про особисте життя. Дружина — Ольга Борисівна (померла в 2013 році), була науковцем, донька Євгенія – теж науковець, тільки в сфері біології. Онука Ольга – юрист.

Патон володіє англійською та німецькою мовами. Захоплюється спортом: раніше – водними лижами і тенісом, а в останні роки - плаванням.

Батько Бориса Патона

Народився в Києві, в сім'ї відомого вченого-мостобудівника, директора та засновника Інституту електрозварювання Євгена Патона і домогосподарки Наталії Патон. Род Патонів – стародавній і відомий настільки, що виник навіть напрям досліджень – патонознавство. Пращури Євгена Патона — дворяни Російської імперії, вони обіймали чільні посади як на військовій, так і на цивільній службі.

"Давній дворянський рід Патонів (Patton) нібито бере свій початок від предків — майстрів корабельної справи, яких привіз із собою з Голландії цар Петро І. Всі вони обрусіли, змішалися кровно з іншими родами, змінили своє лютеранське віросповідання на православну віру і давно вже вважали Російську імперію своєю Батьківщиною. Але існували і інші версії — з Франції, не виключалась і Шотландія", - пише журналіст Ігор Малишевський.

Вчитися пішов на інженера-електрика. У воєнний 1941-й закінчив Київський політех, захистив кандидатську і докторську, вступив в КПРС.

Під час Другої світової працював інженером на заводі "Красное Сормово" в Горькому, через десять років обійняв посаду директора Інституту електрозварювання.

Все життя Борис Патон займається наукою. Наприклад, саме завдяки розробкам Бориса Патона був проведений перший експеримент зварювання в космосі. Він зробив величезний внесок в розробку ракети Н1, яка призначалася для освоєння Місяця.

Він є автором ідеї та одним з розробників методу електрозварювання м'яких тканин. Завдяки цьому вдалося досягти скорочення тривалості операцій, зниження ймовірності післяопераційних ускладнень і втрати крові.

Цікаві факти про Бориса Патона

Одного разу в середній школі Борис Патон отримав 9 двійок за семестр.

Не отримав червоний диплом тому що не зміг скласти іспит з філософії (про марксизм-ленінізм). Спочатку йому поставили "незадовільно", і як не зубрив на канікулах граніт марксизму-ленінізму нещасний студент, перескласти він зміг тільки на "добре".

Коли він захищав дипломну роботу, почалося бомбардування міста. Але диплом Патон все одно захистив в цей день і на "відмінно".

Після операції на стегні в 1995 році, дізнавшись, що кістку хірурги різали механічною пилкою, Патон зібрав команду, яка взялася за розробку лазерних методик.

За активного сприяння Бориса Патона було побудовано масив "Академмістечко" в Києві.

Його гасло: "Треба отримувати задоволення від своєї праці і від свого життя! А якщо ти тільки ниєш і скиглиш, то нічого доброго не буде"

Народження Патона день у день збігається з днем створення Академії наук України. Їй сьогодні також виповняється сто років.

В 2014 році 96-річний Патон завів собі сторінку у Фейсбуці. Минулого року, на сторічний ювілей його там і вітали, але цього року останній допис - за 16 листопада і його автор - сам Патон. 

Допис, до речі, про реалії української науки.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"