COVID-сертифікати у Євросоюзі: Що потрібно знати українцям

З 1 липня 2021-року у Європейському союзі та на території Шенгену вступили у дію цифрові COVID-сертифікати. Але як це полегшить подорожі Європою та про що слід знати українцям?

Тіма Печерська
Журналіст відділу «Життя» і відділу «Новини»
COVID-сертифікати у Євросоюзі: Що потріб…
Фото: Pixabay

Depo.ua пропонує ознайомитися з наявною інформацію щодо ковід-сертифікатів. 

Що таке цифровий COVID-сертифікат

Це документ, на підставі якого будуть здійснюватися подорожі до країн Євросоюзу та Шенгенської угоди. Видаватимуть його як у паперовому, так і в електронному вигляді, а цифровим його називають через те, що він матиме QR-код.  Цей код підтверджуватиме справжність документу. 

Європа запровадила COVID-сертифікати: як це працює

Цифрові COVID-сертифікати на території Європи та Шенгену запровадили, аби полегшити переміщення Євросоюзом в умовах пандемії. Також необхідність запровадження сертифікатів зумовлена сезоном відпусток.

У ЄС буде три види сертифікатів, які вказуватимуть на те, що людина пройшла повний курс вакцинації, що у неї негативний тест або ж вона перехворіла на коронавірус. Останню позначку можна отримати не менше як через 11 днів після отримання позитивного ПЛР-тесту, а діятиме вона протягом півроку. 

Сертифікати також міститимуть інформацію про дати щеплення, назву вакцини та її виробника, а також країну, у якій здійснювалася маніпуляція. Також там буде зазначено дату взяття матеріалу на тест ПЛР.

Які країни визнають COVID-сертифікати

Наразі йдеться про 31-у країну, де будуть діяти цифрові сертифікати: 27 з яких є членами Євросоюзу, а саме Австрія, Бельгія, Болгарія, Греція, Данія, Естонія, Ірландія, Іспанія, Італія, Кіпр, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Німеччина, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чехія, Швеція, а також в Ісландії, Норвегії, Ліхтенштейні та Швейцарії, що входять до Шенгену. До 12 серпня усі країни мають впровадити систему роботи з сертифікатами.

Який вигляд матимуть сертифікати і хто їх видаватиме

Ковід-сертифікати матимуть паперовий вигляд і цифровий. Для останнього у кожній країні розроблюють спеціальний додаток. Наприклад, у Німеччині вже створено два додатки: CovPass і Corona-Warn-App.

Країни-члени ЄС та Шенгену матимуть у розпорядженні спеціальні ключі, що будуть розповсюджено на митницях, наприклад, в аеропортах, портах та на суходільних кордонах, аби перевірити справжність COVID-сертифікатів, які будуть надавати мандрівники. 

Наразі ще не встановлено точно, де саме європейці зможуть отримати ці сертифікати. Це буде залежати від технічних можливостей закладів. Ймовірно, їх видаватимуть у центрах вакцинації, кабінетах, де роблять щеплення, медичних закладах, лабораторіях. Наприклад, у деяких країнах Європи перші сертифікати поки видають аптеки.

COVID-сертифікати в Україні: що обіцяє влада і які країни будуть визнавати

В Україні про COVID-сертифікати розмови почали точитися одразу, як розпочалася вакцинувальна кампанія. Проте перші відомості про тестування бета-системи з'явилися напередодні новини про сертифікати у ЄС. Міністерство цифрової трансформаціїМихайло Федорів заявив про тестування ковідних сертифікатів у додатку "Дія". За його словами, сертифікат підтверджуватиме статус свого власника в Україні, ЄС та інших країнах. Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль також запевняє, що усе готове до впровадження ковідних сертифікатів і вже незабаром ми приєднаємося до ЄС. 

Дійсність документу можна буде перевірити завдяки QR-коду. Тим, хто знайомий з алгоритмом "Дії" не буде складно користуватися сертифікатом. До того ж у Міністерстві зазначають, що розробляли додаток у тісній комунікації з ЄС. Це означає, що було враховано усі вимоги EU Digital COVID Certificate Єврокомісії й Smart Vaccination Certificate ВООЗ. 

Наразі можна записатися на тестування застосунку, а розпочати повноцінну роботу додатку планують впродовж 10-14 днів після запуску європейської системи. 

Пізніше отримати ковід-сертифікати зможуть і ті, хто здає ПЛР-тести і отримують негативний результат або ж мають підтверджений коронавірус і одужання після нього. Паперову версію видаватимуть у Центрах надання адміністративних послуг.

COVID-сертифікати: які вакцини визнає ЄС

Тепер українців хвилює, чи пустять їх до країн Євросоюзу з тим типом вакцини, який їм робили на батьківщині. Адже на території союзу визнають лише чотири препарати: Modern, BioNTech/Pfizer, Johnson&Johnson, Moderna, AstraZeneca. Перевірити актуальну інформацію можна на сайті EMA.

Завод SK Bio у Південній Кореї у зеленому списку Євросоюзу, адже виробляє вакцину від коронавірусу AstraZeneca. Речник Єврокомісії Карлос Мартін Руїс де Кордівел запевнив, що Євросоюз визнає ці чотири вакцини зроблені навіть на потужностях, не сертифікованих у ЄС. 

Попри це речник Єврокомісії наголосив, що вакцина Covishield не визнана на території ЄС. EMА (Європейська агенція лікарських засобів, – ред.) у відповідь на лист від Африканського союзу (який має у складі 54-и країни) про неприпустимість невизнання Covishield та інших аналогів AstraZeneca, заявляє, такі вакции можуть авторизувати лише після того, як ліцензують кожну фабрику, яка їх виробляє. Також регулятор запевняє, що рішення залишається за керівництвом кожної європейської країни. 

Вакцини Sinovac й Sinopharm, які ВООЗ рекомендував до використання при надзвичайних ситуаціях Євросоюзом поки також не визнані. Надія на те, що більшість країн толерантно поставиться до цих препаратів. 

Які країни готові прийняти українців з COVID-сертифікатами вже зараз

У Євросоюзі наголошують, що ковідні сертифікати не є дозволом на перетин кордону та в'їзд. Це лише допоміжний інструмент, який має полегшити мандрівки під час пандемії. Тож перед плануванням подорожі варто ознайомитися з умовами перетину кордону тієї чи іншої країни. Уся актуальна інформація про правила перетину кордонів під час коронавірусної пандемії зібрана на сайті МЗС. Користуватися ним просто: вводите країну, яка цікавить, вказуєте, цікавить вас транзит або умови в'їзду, і читаєте актуальну інформацію. 

Наразі повністю вакцинованим українцям видають міжнародне свідоцтво вакцинацію, проте визнають такий документ не всі країни ЄС. 

Зважайте, що у кожної країни свої правила і лише одного свідоцтва для перетину кордону недостатньо. Наприклад, десь просять заповнити анкету за три доби чи за добу до перетину кордону. У якійсь країні визнають одну вакцину, у другій – іншу. 

Українців, які повністю вакцинувалися, пускають, наприклад, до Німеччини, Болгарії, Франції, Туреччини, Греції, Угорщини, Молдови, Румунії, Хорватії, Іспанії.

Проте правила перетину кордону змінюються ледь не щодня, тому до списку відкритих для українців країн, можуть додаватися нові. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme