Коронавірус та грип: Чи можна захворіти одночасно і чи варто вакцинуватися

Пандемія COVID-19 привернула до себе чи не усю увагу суспільства, втім, коронавірус продовжує уживатися з іншими збудниками. Зокрема, мова йде про грип, сезон якого невпинно наближається

Марія Гурська
Журналіст відділу «Життя»
Коронавірус та грип: Чи можна захворіти…

При цьому, як свідчать дослідження, грип та коронавірус можна підходити в один часовий проміжок.

Depo.ua пропонує переглянути основну інформацію щодо грипу та SARS-Cov-2, познайомитися з дослідженнями та думками експертів про наслідки "подвійного зараження". Крім того, розібратися, чому перед вакцинацією від грипу варто впевнитися, що у вас немає COVID-19.

Деякі дослідження продемонстрували, що зараження SARS-COV-2 не виключає можливості заразитися ще одним респіраторним захворюванням, і навпаки. Тобто, якщо людині, наприклад, лабораторно діагностували грип або ГРВІ, це ще не означає, що вона не заражена коронавірусом. Втім, у розглянутій вибірці такі "комбо" не були повсюдними.

ілюстрація: дані дослідження

На тлі зростаючих показників зараження на коронавірус та близького сезону грипу при симптомах респіраторної хвороби важливо буде точно встановити діагноз, аби пацієнту прописали відповідний курс лікування: при грипі це можуть бути противірусні препарати, при COVID-19 – відповідна підтримуюча терапія .

Крім того, варто зробити усе можливе, аби убезпечити себе від хвороби – як грипу (проти якого існує вакцина), так і коронавірусу (маски та дистанція).

При цьому одночасне зараження цими вірусами буде подвійним ударом по організму: можна отримати гірше ураження легень, хвороба протікатиме довше та матиме гірші ускладнення. 

"Поєднання COVID-19 та грипу може погіршувати перебіг захворювання, тож від останнього варто вакцинуватися. Особливо це стосується людей із груп ризику: медичних працівників, вагітних, людей похилого віку. Крім того, убезпечити себе потрібно людям, які стражадють на різноманітні хронічні захворювання", – розповідає для Depo.ua інфекціоніст Сергій Крамарєв.

 COVID-19 і вакцина від грипу

Вакцина від грипу однозначно не може захистити від COVID-19 та не гарантує 100% захисту від самого грипу. Втім, яка реакція на вакцинацію може бути у людини, яка вже заразилася на коронавірус, ще не знає про свій статус і планує вакцинацію від грипу у найближчий час? І чи відомі кейси подвійного зараження в Україні?

Про це наші журналісти запитали імунолога Олега Назара. За його словами, в Україні поки що не було зафіксовано подібних випадків (на відміну від, наприклад, США). Втім, лікар висловлює побоювання, що ці подвійні кейси можуть і не розпізнавати. "Тут хто який діагноз поставить", – каже пан Олег. Про співіснування двох вірусів каже, що нині даних про це замало, втім, "місця має вистачити усім".

Але як щодо вакцинації від грипу, коли кожен з нас – потенційно заражений на коронавірус?

"Якщо людина хвора, має симптоми, тоді вона не підлягає вакцинації взагалі. І це не лише про симптоми ГРВІ, а і про загострення різних хронічних захворювань.

Якщо ж ми говоримо про людину, яка заражена коронавірусом, але він перебуває в інкубаційному періоді – тобто, симптоми ще не проявилися, то, потенційно, внаслідок вакцинації може бути загострення, може стати гірше. Але це припущення", – каже пан Олег.

У той же час він зазначає, що якщо людина є безсимптомним носієм, то теоретично, процедура має пройти без наслідків, хоча детальні дослідження на цю тему ще не проводилися.

На запитання, чи варто рекомендувати людям тестуватися на Ковід-19 перед щепленням проти грипу пан Олег відповідає, що, ймовірно – так. Тим паче, що наразі тести роблять у доволі короткі терміни. Втім, звісно, тестування перед вакцинацією буде проводитися за ваш кошт, адже це не є показанням для ПЛР за рахунок держави.

Чи може грип позитивно вплинути на перебіг Covid-19?

Sars-Cov-2 – лише один із багатьох у сімействі коронавірусів, більшість із яких викликають ГРВІ. Але він виявився куди небезпечнішим за своїх побратимів.

Втім, за даними деяких досліджень, можливо, зараження деякими коронавірусами, що  викликають застуду, може забезпечити певний імунітет у вигляді Т-клітин пам'яті, які виробляються у відповідь на інфекцію і можуть допомогти організму боротися з подібними мікроорганізмами.

Також є ймовірність, що така застуда може зменшити ризик зараження новим коронавірусом, адже встановлена ​​вірусна інфекція перешкоджає вторинній інфекції, викликаній таким самим або близьким вірусом.  Втім, наразі це лише припущення – подальші дослідження мають його підтвердити або спростувати.

До того ж, такий принцип не можна застосувати до грипу – а отже, жодного подібного зв’язку між перенесеним раніше захворюванням на грип та вплив його на перебіг COVID-19 наразі немає – вони ніяк не можуть забезпечити імунітет проти одне одного. 

COVID-19 та грип: досвід Півдня

За даними ВООЗ, у деяких південних країнах, таких як Чилі, Австралія та Нова Зеландія сезон грипу лише закінчується. І здається, з гарними новинами: рівень зараження грипом цьогоріч виявився дивовижно низьким.

мапа поширення грипу

Втім, справа не у тому, що "грип уже не той", а у достатньо ефективних протиепідемічних заходах: соціальна дистанція, маски, гігієна рук – здається, у грипу не було жодного шансу розгулятися. Хоча щодо цього організація наголошує: дані варто трактувати з обережністю, адже на статистику щодо грипу вплинули не лише антиковідні зміни, а і завантаженість медичної системи, і пріоритетність при тестуванні.

Втім, у будь-якому випадку, позитивний досвід за кордоном – ще не привід радіти нам, адже незважаючи на показники захворюваності та смертності від коронавірусу, багато українців вперто продовжують ігнорувати безпеку: як власну, так і оточуючих. Повсюдні маски на підборідді чи лише на роті, штовханина у громадських місцях та магазинах та ігнорування правил наводять на думку, що наша країна щодо грипу таких позитивних показників не матиме.

Вакцина проти грипу: скільки коштує і чи є в наявності

За даними МОЗ, до епідсезону 2020–2021 років в Україну має бути поставлено 665 000 доз вакцини:

  • 500 000 доз "Ваксігрип Тетра" (виробник — "Санофі Пастер", Франція, чотирьохвалентна);
  • 45 000 доз "Інфлувак ("Абботт Біолоджікалз Б.В.", Нідерланди, трьохвалентна);
  • 100 000 доз "Джісі Флю" ("Грін Кросс Корпорейшн", Південна Корея, трьохвалентна);
  • 20 000 доз "Джісі Флю" ("Грін Кросс Корпорейшн", Південна Корея, чотирьохвалентна).

Середня ціна в аптеках – 350 грн, втім, знайти їх там можна лише з певною періодичністю: за повідомленнями ЗМІ, вакцини розлітаються, мов пиріжки. Тож якщо плануєте купити вакцину саме в аптеці, краще обдзвонити найближчі та запитати про можливість резерву під час наступної поставки.

Не варто забувати, що окрім купівлі самох вакцини, доведеться витратитись на оренду або купівлю спеціального контейнеру: препарат не можна перевозити просто так. Детальніше про це вам можуть розповісти у відповідній аптеці. Вартість контейнерів, їх оренди а також можливості доставки вакцини кур’єром варіюється. Зокрема, остання опція у середньому коштує 50 - 70 грн у межах Києва.

До того ж, варто враховувати, що великі партії резервують та закуповують приватні медичні заклади: там провакцинуватися (зокрема, зараз у Києві) можна без проблем, щоправда, обійдеться це вже дорожче. Середня вартість вакцинації разом із прийомом у лікаря – від 700 до 1500 грн.

COVID-19 vs сезонний грип: Загальні відомості

У COVID-19 та сезонного грипу є кілька подібностей. Зокрема обидва передаються при фізичному контакті, тож протиепідемічні заходи щодо коронавірусу будуть так само ефективні для зменшення заражень грипом.

До того ж, збудники грипу та COVID-19 демонструють подекуди схожу клінічну картину: обидва викликають респіраторні захворювання, і перебіг як грипу, так і коронавірусу може варіюватися від повної відсутності симптомів до вкрай важких станів.

Серед їхніх спільних проявів, за даними CDC:

  • Лихоманка та озноб

  • Кашель

  • Задишка або утруднене дихання

  • Втома

  • Біль у горлі

  • Нежить і закладений ніс

  • Біль у м’язах або болі в тілі

  • Головний біль

  • У деяких людей може бути блювота та діарея, хоча ці прояви більш характерні для дітей 

Втім, COVID-19 у більшості викликає важче захворювання, ніж сезонний грип, а ті, хто перехоріли або хворіють на нього запевняють: із застудою або грипом відчуття при зараженні коронавірусом не сплутати. Крім того, багато хто відчув(ає) на собі характерний для COVID-19 симптом: втрату або зміну нюху та смаку.

Та все ж, хоча подібності і є, коронавірус принципово інакший – і небезпечніший. По усьому світу близько 3-4% зареєстрованих випадків цієї хвороби завершуються летально. Для порівняння, сезонний грип, як правило, вбиває менше 0,1% заражених. Та летальність будь-якої інфекції значною мірою залежить від доступності і якості медичної допомоги.

Важливою відмінностю ковіду від грипу також є швидкість передачі інфекції – грип може передаватися швидше, бо в нього коротший інкубаційний період.

Є дані, що кількість осіб яких може заразити одна хвора людина (так зване репродуктивне число) для COVID-19 складає від 2 до 2,5 –  це, в середньому, більше, ніж при грипі. Втім, ці дані попередні, адже кількість можливих заражень дуже коливається залежно від контексту і часу.

А ще, при розповсюдженні грипу важливу роль відіграють діти, у той час як при коронавірусі їх роль у росповсюдженні не така вагома – вони менше схильні до зараження цією хворобою. До того ж, деякі дослідження з Китаю демонструють: здебільшого коронавірусом дітей заражають дорослі, а не навпаки.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme