Антитіла до коронавірусу та вакцинація: Щепитися чи відкласти

В Україні, хоча і повільними темпами, та все ж уже третій тиждень розгортається кампанія з вакцинації проти COVID-19. Станом на 15 березня введених доз – трохи більше 53 тис. І чим більше людей охоплюється щепленнями, тим частіше лунають запитання щодо титру антитіл і вакцинації

Марія Гурська
Журналіст відділу «Життя»
Антитіла до коронавірусу та вакцинація:…
фото: УНІАН

Чи потрібно мені щепитися тим, хто нещодавно перехворів? Чи варто перевірятися на антитіла до коронавірусу, перш ніж йти за своєю дозою? Чи не зашкодить вакцина, якщо виробилися імуноглобуліни типу G після хвороби? Чи варто щептися, якщо у крові знайшли імуноглобуліни типу М? І чи можна перевірити ефективність вакцини, здавши тест на антитіла після щеплення?

Відповіді на ці та інші запитання пропонує Depo.ua.

Довідка: Імуноглобуліни (вони ж – антитіла) – це білки, що виробляються імунною системою для боротьби та "нейтралізації" патогенних мікроорганізмів, таких як бактерії та віруси.

При діагностиці COVID-19 найчастіше йдеться про два типи антитіл: IgM та IgG. Наявність антитіл типу M говорить про гострий процес захворювання, а G — про перенесене захворювання і вироблення імунітету до інфекції.

Чи варто вакцинуватися, якщо нещодавно перехворів і маєш імуноглобуліни М або G у крові?

Згідно з рекомендаціями Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики, людям, що мають гострий перебіг COVID-19 і не отримали жодної дози вакцини, краще відтермінувати введення першої дози на 6 місяців.

Тим, хто вже перехворів на COVID-19, "за бажанням можуть ввести вакцину раніше, ніж за шість місяців, але за умови, що вакцин буде достатньо для пріоритетних груп".

Цікаво, що дані рекомендації МОЗ не збігаються зі схожими рекомендаціями світової спільноти. У США, наприклад, закликають вакцинуватися незалежно від того, як давно ви перехворіли (аби не під час самої хвороби), а термін відтермінування може складати близько 3 місяців – і то, лише в умовах обмеженої кількості доз та за бажання пацієнта.

Це аргументують тим, що передбачити тривалість збереження імунітету у тієї чи іншої людини неможливо, а вакцини забезпечують більш послідовну та оптимальну імунну відповідь. До того ж вони мають зміцнювати будь-який існуючий імунітет людини від інфекції.

У CDC зазначають, що, оскільки природний імунітет різниться, а хвороба може спричинити важкі ускладнення , людям варто робити щеплення " незалежно від анамнезу попередньої симптоматичної або безсимптомної інфекції SARS-CoV-2 ".

Тим часом лікар-епідеміолог Катерина Сояк зазначає, що єдине застереження до вакцинації у даному випадку – активна фаза хвороби та імуноглобуліни типу М у крові.

"З імуноглобулінами М у крові вакцинуватися загалом не варто, тому що це говорить про гострий процес в організмі. У такому випадку треба додатково обстежитись і зрозуміти – чи ви вже перехворіли, чи ви ще на певній стадії захворювання.

Якщо  є імуноглобуліни G, це добре. Це означає, що організм дав відповідь, імунну реакцію, і у крові є антитіла які можуть захистити. Але ж можуть і не захистити, наприклад, якщо заразитися іншим штамом вірусу", – каже вона.

Довідка: Лабораторні дослідження показують, що нейтралізуючі антитіла в крові людей, які перенесли COVID-19, менш здатні розпізнавати так званий "південноафриканський" штам вірусу (501Y.V2), і подекуди природний імунітет проти Covid-19 може взагалі від нього не захищати. 

Результати випробувань дозволяють припустити, що деякі вакцини також можуть бути менш ефективними проти 501Y.V2, ніж проти інших варіантів.

Епідеміолог додає, що чітких рекомендацій щодо титру антитіл, при якому варто/не варто йти вакцинуватися – немає.

"Немає чіткої межі, з яким рівнем антитіл G у крові потрібно або не варто йти на вакцинацію. Якщо ви підете вакцинуватися, вже маючи ці антитіла – нічого поганого не відбудеться. Звісно, є інфекції, при яких це важливий показник. Наприклад, перш ніж вакцинуватися від гепатиту В, потрібно здавати аналізи, бо вакцинація при наявності антитіл може навіть трохи зіпсувати картину. У випадку з коронавірусом це не важливо. Якщо ви не так давно перехворіли, можна орієнтуватися по часу. Минуло 2-4 тижні, відбулося відновлення після хвороби, можна йти на вакцинацію, якщо вона доступна", – каже пані Катерина.

Втім, також зазначає – у даному випадку існує питання раціональності.  

"Чи потрібно це робити так швидко? В масштабах країни і поки що обмеженої кількості вакцин,  людям які щойно перехворіли бажано поступитися місцем тим, хто не хворів і знаходиться у групі ризику. Втім, є сенс, якщо ми говоримо про вакцину яка захищає від інших штамів коронавірусу. У будь-якому випадку  для організму вакцина все одно зіграє певну позитивну роль", – додає вона.

Довідка: Дослідження, проведене в Іспанії на 70 000 людей показало, що приблизно 14 - 15% осіб втратили всі свої антитіла протягом 2 місяців після хвороби, а в інших рівень антитіл знижувався протягом 3 - 9 місяців. 

Чи потрібно здавати аналізи на антитіла перед вакцинацією, якщо людина не впевнена – перехворіла вона, чи ні?

"Зараз немає жодних норм, згідно з якими людина має це перевіряти перед щепленням. Звісно, можна, якщо це цікаво їй особисто – але не обов’язково. Тим паче, варто враховувати: антитіла могли не виробитися під час хвороби або ж дуже швидко зникнути. Тож в здачі аналізів перед вакцинацією немає якоїсь великої необхідності, якщо не йдеться про діагностику гострої стадії хвороби", – каже лікар.

Якщо людина перехворіла Covid-19 легко або ж взагалі перенесла інфекцію безсимптомно –їй варто вакцинуватися?

"Варто, адже  вакцина може захистити і при якихось інших штамах вірусу, якщо її дія проти них підтверджена.  До того ж, у нас немає ніяких чітких даних про те, що наявність антитіл у крові на 100% захищає людину від повторного захворювання", – каже пані Катерина. 

За її словами, саме тому всі експерти нині уникають яких-небудь чітких заборон або порад у даному питанні.

"Кожен організм і імунна система дуже індивідуально реагують на ситуацію. 

Тому ми зараз не можемо говорити, що маючи антитіла у крові після хвороби ви маєте 100% захист, і певний період точно не потрібно вакцинуватися. У кожного може бути доволі індивідуальна ситуація.Все дуже різниться від людини до людини. 

Але швидше за все, антитіла захистять від важкого перебігу. Або можливо, при їх наявності потрібна буде вища концентрація вірусу, щоб заразити, бо певна імунна відповідь вже буде. Та поки що все звучить настільки непереконливо, що ми не можемо приміряти це до кожної людини", – додає вона.

Довідка: Попередні результати деяких випробувань свідчать, що вакцини, які, ймовірно, не є надто ефективним захистом проти "південноафриканського штаму" все ж можуть запобігти важкому перебігу хвороби. Дані: журнал Nature.

Якщо людина перехворіла, але не сформувала імунітет – чи означає це, що користі від вакцини їй також не буде?

"Якщо після хвороби імуноглобуліни типу G не сформувалися, йти вакцинуватися слід, адже після хвороби і після вакцинації імунітет формується різними шляхами. Звісно, є ймовірність, що картина буде однакова, і вакцинація не спрацює. А можливо, після вакцини організм, який не відповів стійким імунітетом на хворобу, їх таки сформує. Знову ж таки, ми говоримо про дуже індивідуальні реакції", – пояснює епідеміолог.

Вона також наголошує: нині доказова база щодо даних запитань лише набирається, і ми маємо справу з обмеженою інформацією.

"Дуже часто, коли від лікаря йде якась порада, це сприймається як апріорі доказовий факт. Але на сьогодні ми тільки набираємо доказову базу. Людей досліджують після вакцинації, дивляться на їхній рівень антитіл, реакції організму. Зараз важливо бути в курсі подій. Добре було б, якби у нас збиралася певна база даних за таким принципом, але здається, поки що в Україні цього не роблять", – каже вона. 

Якщо здати ПЛР-тест після вакцинації – він буде позитивним?

Ні, вакцина проти COVID (у тому числі представлена у нас наразі AstraZeneca|Covisield)  на результати "ковідного" ПЛР-тесту вплинути не може. Під час ПЛР-тестування шукають генетичний матеріал, мРНК вірусу SARS-CoV-2, йдеться на сайті CDC.

І хоча AstraZeneca містить частинку ДНК вірусу, вона вставляється в аденовірусний носій, який не може розмножуватися. А отже, вакцина не може посприяти позитивним результатам тесту.

Те ж саме стосується і мРНК вакцин, які (сподіваємося) також колись до нас дійдуть. Наприклад, препарат від Pfizer містить мРНК, але це лише незначна частинка всієї вірусної РНК, яка не може робити свої копії, тож ПЛР тест нічого не покаже.

Якщо здати антитіла після вакцинації, які показники вважати "успіхом"?

Це остаточно невідомо. Науковці навіть не можуть сформулювати, яку природну імунну відповідь оцінювати як ефективну. Навіть якщо після щеплення аналіз покаже відсутність антитіл, наразі вважається, що це не має викликати занепокоєння. Наразі експерти лише вивчають, як щеплення COVID-19 може вплинути на результати такого тестування. 

Інфекційний експерт Роб Мерфі для видання The Washington Post пояснив, що комерційні тести на антитіла (зокрема, і ті самі IgG) можуть не виявляти тих антитіл, які викликає введення вакцини. Адже визначені антитіла – це не вся імунна відповідь. Деякі дослідження показали, що Т-клітини (лімфоцити, що відіграють центральну роль у здійсненні клітинної специфічної імунної відповіді і допомагають захиститися від захворювань), були підвищені у деяких пацієнтів з COVID-19, тести на антитіла яких були негативними.

"У багатьох людей тест на антитіла буде негативним, і це не означає, що вакцина не спрацювала", – каже експерт. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme