Вибори-2015: Теми передвиборчої кампанії

На сьогодні передвиборча гонка ще не набула чітких обрисів, однак зміни у поведінці наших політиків очевидні для кожного потенційного виборця. Всі – від сільських голів до народних депутатів та урядовців - раптом згадали про насущні проблеми людей, які і привели їх на високі посади

Вибори-2015: Теми передвиборчої кампанії…

Depo.ua вирішив окреслити основні теми, які фігуруватимуть в обіцянках представників різних політичних сил напередодні виборів до місцевих рад.

Контрактна армія

Питання добробуту та забезпечення війська для країни, що перебуває в стані війни, актуальне як ніколи. Переважна більшість українців щиро бажає, щоб наші солдати, які щодня ризикують життям на сході України, мали хороші зарплати, а держава забезпечувала б їх всім необхідним для гідного несення служби, але на практиці картина геть невтішна - ганебні облави на ухилятнів від мобілізації у під'їздах, в результаті чого до війська потрапляють "криві, сліпі, горбаті", погана їжа, непевність навіть у питанні того, чи буде в тебе зимова форма, та інші "радощі" підготовки до участі у бойових діях, з якими стикаються новобранці, безкінечні "рейди" волонтерів в зону АТО...

Як вирішення цієї проблеми в свідомості типового українця виринають кадри із американських серіалів про військових - "вгодованих" і добре екіпірованих. Для наших політиків гріх було б цим не скористатися - от і зайшли розмови про перехід війська на контрактну основу, попри безліч мінусів, а отже і  вкрай невелику надію на реалізацію цієї ідеї.

Про це говорять давно, зокрема комбати батальйонів АТО у Раді, які на законодавчому рівні тепер опікуються долею військових. Семен Семенченко - засновник батальйону "Донбас" та представник "Самопомочі" - стверджує, що його фракція підготувала проект закону, що дозволить створити в Україні 200-тисячну резервну армію, як у Швейцарії. У питанні ж контрактної армії - киває на Порошенка: мовляв, президент обіцяв створити.

Однак, судячи з їхніх ініціатив, якось помітного просування у цьому напрямку немає, адже ключова роль у цьому питанні за Кабміном, який розпоряджається бюджетом.

Тому нещодавно прем'єр Арсеній Яценюк дав доручення міністру оборони Полтораку провести розрахунки, в яку суму обійдеться Україні створення класичної професійної армії.

"Я дав доручення сьогодні міністру оборони почати розрахунки по переходу України на класичну професійну армію і моделювання нової системи навчання, нової системи мобілізації для українських військовослужбовців", - сказав Яценюк, відзначивши, що у створення оновленої армії слід враховувати методи та досвід підготовки патрульної поліції.

У Міноборони одразу ж відреагували на цю заяву прем'єра. Зокрема, радник Полторака та Порошенка Юрій Бірюков заявив, що для забезпечення контрактної армії необхідно 100 мільярдів гривень щороку, і це навіть з розрахунком, що 40% військовослужбовців все ж потраплятимуть до війська за призовом. Таких грошей зараз у Яценюка, зрозуміло, немає. Однак його заява все ж дала потрібний резонанс у суспільстві, а отже докинула парочку "балів" на передвиборчий "рахунок" "Народного фронту". Та й зрештою, поки Полторак "обраховуватиме" контрактну армію, і вибори пройдуть, а вже після виборів завжди можна сказати, що це для обтяженого війною українського бюджету надто дорого.

Відзначимо, що у Полторака з цього приводу досить прагматична позиція - ще минулого року він говорив: Україні потрібна змішана система комплектування армії, в якій будуть і призовники, і контрактники, адже зараз "ми не настільки багаті".

З боку "радикалів" підтримки ідеї переходу українського війська на контрактну основу ми не бачимо - вони дотримуються курсу вихваляння ролі добровольців на фронті, роблячи це у звичний для себе "радикально-популістський" спосіб, що вчергове продемонстрував Мосійчук, влаштувавши штовханину з одеським "мажором"  у дорогому "Мерседесі", який начебто мало не наїхав на демобілізованого бійця з батальйону імені Кульчицького.

Відмовчується з цього приводу "Блок Петра Порошенка", та й сам гарант поки заяву Яценюка ніяк не прокоментував.

Практично не фігурує тема війська і у заявах від партії "Батьківщина", лідерка якої повністю переключилася соціальні питання та поливання брудом Росії на міжнародній арені в контексті судилища над Надією Савченко. Зазначимо, що під час президентських виборів у 2014 році питання посилення військової міці та збільшення фінансування армії були чи не головними пунктами кампанії Тимошенко.

Комунальні тарифи та субсидії

Про несправедливість тарифів на комунальні послуги говорять завжди. Але саме цього року тарифи на комунальні послуги суттєво зросли, і тепер дивлячись на платіжки, які далеко не всі в змозі оплатити, українці обіцянками вже не вдовольняться.

Тут у політиків є два варіанти - підтримати курс уряду та пропагувати оформлення субсидій як панацею або ж вимагати від уряду зниження тарифів, випробовуючи довіру виборців досить примарними перспективами.

Повністю підтримують та всіляко розрекламовують субсидії, запропоновані урядом, "Блок Порошенка" та, очікувано, "Народний фронт". Пропрезидентська партія, зокрема, веде активну роботу у регіонах - в приймальнях готові надати консультації та пропонують допомогти з оформленням субсидій, влаштовують пікети на підтримку людей, яким затримують оформлення документів, а депутати закликають не баритися з оформленням документів, щоб ще до зими отримати компенсацію.

Яценюк з Розенком активно використовують медіа, щоб донести до українців всі переваги від оформлення субсидій, згладжуючи тим самим ефект від різкого підвищення тарифів. А прем'єр навіть демонстративно навідався до департаменту соціальної політики Луцької міськради, перебуваючи з візитом на Волині, щоб проконтролювати, чи гідно там виконують його настанови щодо оформлення субсидій.

https://youtu.be/0VSMywHWAQc

"Самопоміч" демонструє помірковану підтримку курсу Яценюка в питанні тарифів та субсидій - активісти партії всіма способами пропагують оформлення субсидій у регіонах, однак натякають, що тарифи нараховуються неякісно.  

Голова фракції "Об'єднання "Самопоміч" Олег Березюк нарікав, що попри наявність робочої групи з перевірки обґрунтованості вартості тарифів у парламенті виконавчі структури не надають об'єктивної інформації, необхідної для перерахунку.

"Виконавчі структури державної влади, від НАК "Нафтогаз" до Мінпаливенерго, не знають ні реальних цифр, ні форм нарахування тарифів. Показники у наданих ними звітах постійно змінюються - то у сховищах перебуває 2,5 млрд кубометрів газу, то 3,5 млрд кубометрів; то для потреб населення потрібно 13,3 мрлд кубометрів, то 14,5 млрд кубометрів", - констатував депутат, наголосивши, що кожен неврахований або врахований помилково кубометр газу впливає на вартість тарифу, тому виконавчі органи влади зобов'язані провести якісний обрахунок всіх показників, що впливають на вартість тарифу.

"Радикал" Ляшко ж пропонує свій варіант алгоритму нарахування субсидій. Запропонований Ляшком законопроект передбачає автоматичне оформлення житлових субсидій для пенсіонерів і інвалідів.

"Фактично для отримання права на нарахування субсидії пенсіонерам або інвалідам, незважаючи на стан їхнього здоров'я, потрібно безпосередньо звертатись до територіальних органів соціального захисту населення, витрачати кошти з без того жалюгідної пенсії на оплату проїзду та годинами вистоювати в довжелезних чергах", - заявив політик, обурюючись, що процес оформлення субсидій став для багатьох надто складним завданням.

Як зазначається, у пояснювальній записці до документу, "органи праці та соціального захисту населення повинні власноруч в автономному режимі розраховувати, призначати та надавати пенсіонерам та інвалідам субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива".

Тимошенко з властивою їй войовничістю категорично заявляє, що тарифи необгрунтовані і обіцяє добитися їхнього зниження завдяки зниженню рентної ставки на видобуток газу.

"У нас триває запекла боротьба з урядом щодо зниження необґрунтованих тарифів. Перший крок вже зроблений. 8 мільйонів людей, які споживають природний газ без лічильників, отримали у червні вдвічі меншу платіжку за газ, ніж у травні. Сьогодні ми домоглися того, що уряд оголосив про зниження ренти на природний газ власного видобутку", - заявила раніше Тимошенко. Однак урядовий законопроект про зниження ренти на видобуток газу так і не був ухвалений у парламенті.

Тимошенко заявляє, що ціна на природний газ для населення має бути на 60% менше від встановленої вартості у 7188 гривень.

"Сьогодні з усіма націнками ціна українського газу - 2880 гривень 12 копійок. Від цієї ціни на газ, яка дається зараз в платіжках, треба мінімум 60 відсотків забирати", - заявила вона.

Лідер фракції "Батьківщина" провела розрахунки лише на основі урядових документів, і показала, що  вартість газу має бути на 34,6 відсотків нижче за нині встановлену. "Ми беремо постанову НКРЕ - там чітко визначена закупівельна ціна українського газу. Вона складає 1590 гривень. 100 доларів - видумана ціна, і треба прем'єр-міністру користуватися рішеннями НКРЕ. За постановою НКРЕ транспортування газу 895,8 грн. Ми отримаємо 4701,72 гривень", - пояснила вона.

Тимошенко також запевняє, що через припинення постачання газу на окуповані території Донецької, Луганської областей та АР Крим на потреби населення необхідно 16,2 мільярди кубічних метрів газу, а видобувається в Україні 19,5 мільярдів кубометрів газу.

"Нам з вами взагалі імпортований газ не потрібен. Навіть Міжнародний валютний фонд говорить, що на імпортовану ціну на газ Україні для населення треба перейти в квітні 2017 року", - додала вона.

Індексація пенсій та зарплат

Питання індексації пенсій та зарплат - це особлива тема у сьогоднішній передвиборчій кампанії. І не тільки тому, що пенсії та зарплати катастрофічно не встигають за ростом цін і комунальних тарифів, а й тому що так можна задобрити значну частину електорату (в Україні нараховують понад 12 мільйонів самих тільки пенсіонерів).

У відповідь на мітинги представників профспілок під Радою з вимогою індексації доходів населення Міністр фінансів Наталія Яресько пообіцяла, що індексацію зарплат і пенсій проведуть, як тільки з'являться на це гроші, однак не пізніше 1 грудня, як передбачає закон.

У свою чергу Яценюк заявив, що уряд працює над тим, щоб провести індексацію раніше.

"Працюємо з Урядом над можливістю провести індексацію зарплат і пенсій раніше, ніж це передбачено законом. Мінсоцполітики має виробити справедливий порядок індексації, і разом з Мінфіном будемо шукати кошти. За попередніми підрахунками, необхідно додатково близько 12 млрд грн. Можливо, це буде разовий платіж перед опалювальним сезоном, чи системна індексація з 1 грудня, як передбачено законом, а, можливо, нам вдасться перенести її на раніші терміни - порахуємо і надамо всі дані", - повідомив Яценюк.

Тобто підвищення пенсій та зарплат слід чекати буквально за лічені дні до проведення виборів.

Не встиг Яценюк похвалитися, що залишок коштів на Єдиному казначейському рахунку на початок серпня складає 33,27 мільярдів гривень, як Ляшко закликав індексувати пенсію негайно.

"За повідомленням Держказначейства, залишки коштів на Єдиному казначейському рахунку на початок серпня складає 33,27 мільярдів гривень що більше ніж уп'ятеро перевищує показник на початок серпня 2014 року. Зважаючи на суттєве перевиконання плану доходів держбюджету, вимагаю від уряду внести до парламенту законопроект про індексацію з 1 серпня заробітних плат бюджетників і пенсій. За розрахунками експертів Радикальної партії, для індексації виплат додатково необхідно менше 20 мільярдів гривень", - заявив Ляшко.

Чи не головним завданням "Батьківщини" в Раді Тимошенко вважає домогтися індексації пенсій та зарплат, спростовуючи нарікання уряду на вимоги МВФ.

"Профспілки кажуть, що у нас півтора року не індексуються зарплати та пенсії до рівня інфляції. У мене в руках цитата з Меморандуму МВФ, де написано, що в період дії програми ми будемо індексувати пенсії та заробітні плати ... Міжнародний валютний фонд не вимагає від уряду соціально-економічного знищення людей", - наголосила Тимошенко.

За словами Тимошенко, уряд має ресурси для виконання закону про індексацію заробітних плат і пенсій населення на рівень інфляції.

"Два роки - 2014 і 2015 не підвищують пенсії і заробітні плати, а індексація пенсій і заробітних плат передбачена законами України, відповідно - не виконуються закони України. Питання - чи може держава проіндексувати пенсії і заробітні плати? Може. Вчора я отримала звіт по виконанню бюджету за 4 місяці 2015 року, і ми побачили, що бюджет перевиконаний на 21 мільярд гривень, на казначейському рахунку сьогодні знаходиться більше 60 мільярдів гривень", - каже Тимошенко.

"Це не перемога уряду - це приниження і ганьба країни ... перевиконання на 21 мільярд говорить про те, що уряд взяв з людей зайві гроші забрав, з економіки забрав зайві гроші. Це означає, що до кінця року бюджет буде перевиконаний десь на 63-65 мільярдів. І це за рахунок того, що люди сьогодні позбавлені життя. А для того, щоб про індексувати пенсії і заробітні плати і зняти податок з пенсій нам потрібно всього біля 10 мільярдів на рік, а за 4 місяці перевиконання на 21 мільярд. Це говорить про те, що ми мусимо виконати закон і індексувати пенсії і зарплати на рівень зростання інфляції", - заявила Тимошенко.

Порошенко ж висловив впевненість у тому, що Україна зможе провести цього року індексацію пенсій та зарплат завдяки черговому траншу кредиту від МВФ, який Україна планує отримати у вересні.

"Я абсолютно переконаний, що люди уже мають відчути перші результати реформ. Так, нам треба уникати зайвого популізму, але до кінця року ми маємо індексувати заробітні плати і пенсії і не допустити падіння рівня життя людей", - сказав Порошенко.

За словами Порошенка, фінансову подушку для проведення реформ уже забезпечено - МВФ схвалив виділення для України чергового траншу фіндопомоги в розмірі 1,7 мільярда доларів.

За необхідність проведення індексації висловився і голова фракції "Блоку Петра Порошенка" Юрій Луценко, наголосивши, що "людей треба годувати".

"Індексація для нас важлива - в ході реформ людей треба годувати... Але ми хочемо базуватися на вивірених цифрах. Ми не будемо діяти за принципом "давайте все помножимо на два", бо це шлях у гіперінфляцію, але якщо є перевищення доходів над планами, а воно є, ми будемо наполягати, аби уряд провів індексацію. Яку - залежить від розміру цього перевищення. Наразі я не можу сказати, чи зможемо ми проіндексувати ріст цін за минулий і за цей рік, але в будь якому разі людям треба дати сигнал, що їх не забув, не покинув свій же уряд", - сказав Луценко

 

P/S Самопоміч з приводу індексації нічого не каже, принаймні я не найшла

 

Больше новостей о событиях в Украине и мире на Depo.ua

Все новости на одном канале в Google News

Следите за новостями в Телеграм

Подписывайтесь на нашу страницу Facebook

deneme