На кого працюватиме представник ОБСЄ Сайдик у Мінську (ФОТО)

Занадто глибокими видаються зв'язки Сайдика з Росією, де він якийсь час навчався, а потім працював у посольстві та у представництві одного з австрійських банків у Москві

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
На кого працюватиме представник ОБСЄ Сай…

Безславний кінець миротворчої кар'єри Хайді Тальявіні великою несподіванкою не став. Декотрі аналітики вже встигли побачити в ньому навіть "наступ на російські інтереси" в ОБСЄ.

Складно сказати, чи Тальявіні пішла з тристоронньої контактної групи через якийсь зовнішній примус, чи з власного бажання. Рівно як не можна однозначно сказати, що саме робота Хайді Тальявіні у комісії по розслідуванню результатів грузино-російської війни дозволила Путіну вийти тоді "сухим з води" і, відчувши власну безкарність, заварити донбаську криваву кашу. В будь-якому разі, 65-літня дипломатка покинула посаду, не досягнувши успіху у своїй справі. Сторінку перегорнуто.

Найбільш ймовірним наступником Тальявіні стане австрійський дипломат Мартін Сайдик. Формально його кандидатуру ще не схвалено, зробити це повинна Сербія, яка головує зараз в ОБСЄ. Проте активна підтримка з боку глави МЗС Австрії Себастьяна Курца, який, в свою чергу, має "хороші стосунки" зі своїм колегою з Сербії та чинним головою ОБСЄ Івіцою Дачичем, робить шанси Мартіна Сайдика вельми високими.

На кого працюватиме представник ОБСЄ Сайдик в Мінську (ФОТО) - фото 1

Мартін Сайдик на посаді президента Економічної і соціальної ради ООН 

Особливо якщо зважити на той факт, що персону Сайдика вже обговорили з главами МЗС Росії і ФРН Сергієм Лавровим і Франком-Вальтером Штайнмайєром відповідно, й істотних заперечень з боку жодного із них, схоже, не було.

За свою довгу дипломатичну кар'єру - яка почалась після отримання докторського ступеню у Відні в 1971 році - Сайдик встиг попрацювати на багатьох серйозних посадах. Зокрема, він встиг побуди президентом Економічної і соціальної ради ООН (ЕКОСОР), послом в Монголії, КНДР і Китаї. Тому психологія людей, що живуть в суспільствах, вельми далеких від стандартів лібералізму, мала би бути йому добре знайомою.

Можливо, трохи занадто глибокими видаються зв'язки Сайдика з Росією, де він якийсь час навчався, а потім працював у посольстві та у представництві одного з австрійських банків у Москві. З іншого боку, в жодних русофільських історіях чи висловлюваннях Сайдик помічений не був, а досвід життя в Росії, рівно як і досконале знання російської мови, у сьогоднішній ситуації є явною перевагою.

На кого працюватиме представник ОБСЄ Сайдик в Мінську (ФОТО) - фото 2

Інша річ, навіщо цьому немолодому кар'єрному дипломату історія, яка може стати жирною і темною плямою на його достойному послужному списку - як це вже трапилося з Хайді Тальявіні. Особливо якщо зважити на той факт, що повне виконання Мінських домовленостей, які, принаймні декларативно, вважаються єдиним ключем до врегулювання ситуації на Донбасі, на сьогодні видається фактично неможливим. Особливо у частині проведення виборів на Донбасі, чи повернення контролю за україно-російським кордоном Україні. Хоч і з припиненням вогню та відведенням зброї до успіху ще дуже-дуже далеко. І успіх той, якщо він колись трапиться, залежить зовсім не від дипломатичної енергії представника ОБСЄ.

Не хотілось би впадати в цинізм, але ситуація з призначенням спецпредставника в тристоронню групу виникає неприємна думка. Якщо в ОБСЄ справді хочуть, щоб їхній представник зафіксував покращення ситуації на Донбасі, варто обрати когось помітно молодшого за поважного пана Сайдика. Щоб той мав більші шанси бодай би дожити до моменту тріумфу міжнародних дипломатичних зусиль.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme