Чому Захід не може підібрати для Путіна батіг належного розміру

Намагаючись протидіяти російській агресивній політиці, Захід діє в межах міжнародного права. Коливається між миром і відкритою війною. В той час як Путін оперує в "сірій зоні", де немає ні миру, ні війни – тільки його власні інтереси

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Чому Захід не може підібрати для Путіна…

Новина про те, що 17 жовтня європейські лідери мають намір обговорити нові санкції проти Росії через погіршення ситуації в Сирії, не здивувала, за великим рахунком, нікого. Зокрема, мова йде про можливість введення санкцій проти 12 росіян, а також 20 офіційних осіб сирійського режиму, причетних до знищення мирного населення.

Подібні санкції, як не крути, виглядають трохи дико. Бо після того, як посадовці що Великої Британії, що Франції неодноразово і голосно говорили про військові злочини, вчинені сирійським диктатором і його російським колегою, "кара" у вигляді заборони на поїздки до ЄС – чи навіть конфіскацію зарубіжних активів осіб, які, скоріше за все, і до Європи не їздили, і гроші в ній навряд чи зберігають (принаймні, на своє ім'я), виглядає не зовсім адекватною. Так виглядала б заборона на поїздки до Ізраїлю нацистським злочинцям. При тому багато поважних людей витратять багато годин часу на подібну демонстрацію "стурбованості і обурення".

Звичайно, подібні санкції зазвичай є "ударом по іміджу країни". При тому зараз всім задіяним у процесі цілком зрозуміло, що у випадку Росії продовжувати шукати "імідж" – і по ньому "бити" – є заняттям цілком безцільним.

Натомість інший обговорюваний варіант впливу на Росію та Асада – це примусове встановлення "безпольотної зони" над Алеппо з твердою обіцянкою збивати все, що в неї таки залетить. І такий варіант є, по суті, початком військових дій. Бо без пари-трійки реально збитих літаків ні Асад, ні Путін в "безпольотну зону" не повірять.

Такий варіант, з одного боку, виглядає цілком належною відповіддю на відмову Росії та Асада припинити знищення мирного населення. З іншого боку, як громадськість, так, не виключено, і керівництво більшості західних країн до прямого силового зіткнення поки не готові. Тому справа обмежується розмовами про зону – а не розгортанням флоту в місці подій і перевіркою готовності зенітних ракет.

Таким чином, в арсеналі Заходу стосовно Росії (якщо не рахувати секторальних економічних санкцій, звичайно, які довели свою ефективність, як то визнав вчора російський президент) залишились "мухобійки" персональних санкцій і "довбня" відкритої війни. Підняти яку Захід поки не готовий.

Проміжні відповіді – на кшталт "гібридних дій" приватних військових компаній, які б допомагали повстанцям (особливо з протиповітряною обороною) ні Вашингтон, ні Брюссель не розглядають принципово. Вони – поза межами звичного правового поля.

Основою сучасного міжнародного права (в межах якого діє Захід) є трактат De jure belli ac pacis юриста Гуго Гроція, написаний в XVII столітті. Іще від того моменту право було призначене для розмежування між миром і війною – і гуманізацію останньої шляхом введення загальнообов’язкових норм. Не вбивати полонених, не чіпати цивільних, і т.д. Росія, відмовившись від цих концепцій на користь "гібридної війни", повернулась навіть не до Середньовіччя – до Темних віків, що йому передували. І якщо Заходу не вдасться знайти належну і жорстку відповідь на подібну практику – за Росією слідом може вирушити ще багато, багато держав, які вирішать, що подібний спосіб реалізації геополітичних амбіцій є може й не дуже шанованим – але достатньо дієвим. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme