Чому рішення британського суду про ЄС важливіше за "брекзіт"

Вчорашнє рішення британського суду можна зберігати в паризькій Палаті мір і ваги. Як еталон демократії – ні для кого не зручної, економічно неефективної, але єдино достойної форми правління

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Чому рішення британського суду про ЄС ва…

Вчорашнє рішення Високого суду Великої Британії стосовно того, що без схвалення парламенту уряд не може розпочати процедуру виходу з Євросоюзу, з точки зору права, закону і справедливості, вийшло бездоганним.

"Король не має ніякої іншої прерогативи, крім тієї, яку дозволяє йому закон", - нагадали британські ЗМІ рішення цього самого суду зразка 1610 року. Через чотириста з гаком років ту саму сентенцію довелося повторити – спеціально для британського уряду. Заперечити щось по суті прийнятого рішення чинний уряд не зміг. Цікаво, що позов до Високого суд подали не політики і не титуловані противники "брекзіту", а троє активістів. Банкір Джина Міллер, перукар Дирдо Сантос і британський експат, що живе у Франції, Грем Грін.

Уряд, щоправда, пообіцяв це рішення оскаржити, а в разі, якщо воно залишиться в силі – піти у відставку і запустити дострокові вибори, але все це радше політична істерика, аніж заперечення по суті. До виборів і відставок справа дійде тільки в тому випадку, якщо парламент рішення стосовно "брекзіту" таки заблокує.

Втім, слово "справедливо" рідко буває синонімом до слова "зручно". Бо незручно в результаті цього рішення стало всім без винятку. В уряді відчули, що втратили контроль над процесом, до якого і так не надто хотів братись. І справа може мати такі наслідки, на тлі яких відставка – це найлегший, хоч і не найпочесніший вихід.

В ЄС з подивом довідались, що остаточне рішення про "брекзіт" не прийняте навіть в самій Британії.

Британський народ відчув, що навіть його волі, оформленої у вигляді результатів референдуму, замало для того, аби "все було, як ми захочемо".

Бізнесмени – і з Британії, і з ЄС – зрозуміли, що стратегія підготовки до "брекзіту", можливо, передчасна. І їм слід готувати цілком нові плани – не для бізнесу в "неєвропейській" Британії, а для бізнесу в країні, яка не знає, де опиниться завтра.

Власне, з точки зору економіки вчорашнє рішення було найгіршим з можливих. Бо якщо щось і може бути гіршим за "брекзіт" для ЄС і Британії одночасно – то це тривалі роздуми на тему трапиться "брекзіт" чи ні.

Чи вплине рішення суду на саму суть проблеми, і чи зможе парламент заблокувати "брекзіт"? Скоріше за все, ні. На що воно справді вплине – це на градус дискусії і ступінь роздратування у переговорах стосовно подробиць "брекзіту" між британським урядом та посадовцями ЄС. Із яких без винятку встиг зробити дві-три заяви про "недопустимість затягування виходу Британії". Що, безумовно, зовсім не спростить.

В цьому рішенні важливо інше. Важливе протиставлення закону й економічних, політичних і всіляких інших інтересів. Бо на терезах британської Феміди з одного боку лежали багатомільярдні інтереси, доля партій, посадовців, банкірів і тисяч дуже важливих і впливових людей. А з другого боку було кілька запилюжених судових прецедентів, з яких рішення від 1610 року – одне з наймолодших. До уваги приймались прецеденти з ХІІІ століття (!). І купка запилюжених пергаментів легко переважила всю рать людей в краватках, з великими повноваженнями і банківськими рахунками, впевнених в тому, що вони і є сучасна держава. Що, безумовно, важливіше від того, відбудеться "брекзіт" чи ні. Сполучене Королівство за останніх вісім сотень років не раз сварилося, мирилося, торгувало і воювало є континентальною Європою. Важливо, що і тепер, під хвилею неймовірного політичного популізму, що з головою накриває навіть США, Велика Британія залишається собою. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme