Чому "нових Трампів" у США більше не буде

Гострота протистояння на останніх президентських перегонах довела політичну систему найбільшої демократії планети до межі міцності. А подекуди – навіть трохи далі. Тому дві найбільші партії, зроблять все, щоб ситуація не повторилась

Журналіст відділу «Світ»
Чому "нових Трампів" у США більше не буд…

Новина про те, що ФБР таки не знайшло нічого вартого уваги – чи, тим паче, кримінальної справи – у нововіднайдених фрагментах листування Клінтрон, стала несподіванкою. Ні, ніхто, звичайно, не чекав, що директор ФБР Джеймс Комі одягне на Гілларі Клінтон ручні кайдани в прямому ефірі за тиждень після інавгурації Трампа. Але в тому, що перевірка затягнеться, і її результати зявляться на світ задовго після президентських виборів, були впевнені як журналісти, так і відставні співробітники американських правоохоронних структур. Втім, сталося інакше.

Вчорашній лист Комі до Конгресу поставив крапку в розслідуванні, повернув впевненість у штаб Гілларі Клінтон, і змусив Трампа говорити про погану систему, яка "захищає" Клінтон.

Вочевидь, за задумом очільника ФБР все має виглядати наступним чином: старанні копи знайшли плямку на репутації одного з кандидатів і поспішили її розслідувати, щоб нація знала все про своїх обранців. А потім вони тиждень ударно попрацювали, і з'ясували, що нічого кримінального в листах не було, і навіть встигли сказати про це нації на два дні до виборів. Справжні герої.

Втім, сказати що ФБР в цій ситуації спрацювало цілком чисто й коректно, все-таки неможливо. Хоча б тому, що в проміжку між 28 жовтня, коли були озвучені підозри ФБР, і вчорашнім днем, коли їх було розвіяно, у США встигло проголосувати близько 20 мільйонів виборців. Всі вони віддавали свій голос усвідомлюючи, що один з кандидатів перебуває за крок від кримінального переслідування.

Звичайно, масштабне висвітлення рішення ФБР стосовно Клінтон в американських ЗМІ може й додати дещицю до її рейтингу напередодні "супервівторка" – але, в сухому залишку, демократи на цій історії втратили мабуть істотно більше, ніж здобули.

При тому ремарка Трампа, який заговорив про "систему, що захищає Клінтон", насправді теж не зовсім позбавлена сенсу – за інформацією ФБР та Мінюсту, відомства "кинули всі сили" на розслідування епізоду з метою завершити все до моменту голосування. Робота над листами тривала в цілодобовому режимі. Себто справа отримала надзвичайно високий пріоритет і розслідувалась не в звичайному порядку – що теж можна розглядати як своєрідну преференцію в державному правоохоронному органі. Таким чином, найбільший правоохоронний орган США вийшов зі звичного режиму роботи через специфіку цьогорічних виборів, спочатку розпочавши перевірку, яку не тільки політики та ЗМІ, а й ветерани спецслужб були схильні розглядати як втручання в хід виборів. А потім доклавши екстраординарних зусиль для того, щоб завершити її в рекордно короткі терміни.

При тому різкі рухи й цікаві політичні пози ФБР – це тільки дещиця історії зі зміною характеру президентської кампанії. Для прикладу – немало політичних і суспільних видань в США чітко зайняли позицію стосовно публічної підтримки того чи іншого кандидата. Помірковано-ліберальний The Huffington Post пише статті з пасажами про те, що "Дональд Трамп є серійним брехуном, брутальним ксенофобом, расистом і ненависником жінок" – і це не найстрашніше з того, що є в матеріалі. Нейтральний New Yorker публічно оголошує, що підтримуватиме Клінтон – ні, не за гроші, а просто так, по велінню серця. Політичні дискусії – як в приватному житті, так і у пресі – не просто виходять за межі доброго тону. Вони перетворюються на потоки ненависті до опонентів.  

Вочевидь, що партійні функціонери – як в Демократичній, так і в Республіканській партіях розуміють, що подібний ступінь напруги направду загрожує громадянському спокою в країні. І це розуміння, з великою ймовірністю, виллється у систему бюрократичних механізмів, які сильно зменшать ймовірність появи "Трампа-2" – якогось чергового пристрасного, цинічного й багатого демагога, який імітуючи "простого хлопця", стимулюватиме найгірші якості й почуття електорату. Складно сказати, як саме це буде зроблено – чи то за допомогою цензу стосовно роботи в партійній бюрократії, чи за допомогою оцінки кандидатур з боку якихось авторитетних персоналії, чи якось іще. Але в тому, що як республіканці, так і демократи спробують після цих виборів поставити бар’єр "трампам" – сумніву немає. Для них це питання виживання.

Звичайно, від того демагоги нікуди не дінуться. І, відчувши протидію зі сторони "системних" партій, вони спробують створити якусь альтернативу. Але, на відміну нудних і працьовитих бюрократів, на кшталт тієї ж Клінтон, старанно працювати впродовж десятиліть для створення власної потужної політичної сили демагоги не здатні. А без цього їхні шани на електоральні успіхи будуть рівні нулю.  

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme