Чому Путін "відшив" заборону абортів

Схоже, Путін, подумавши про економічні наслідки такого рішення, був вимушений зіграти в "гейропейський лібералізм"

Журналіст відділу «Світ»
Чому Путін "відшив" заборону абортів…

У вівторок вранці здавалось, що аборти на Росії заборонять. Ще б пак – патріарх РПЦ Кирило підписав звернення, яке закликало повністю заборонити аборти в Росії. Текст звернення був узгоджений з патріаршою комісією з питань сім'ї, захисту материнства і дитинства, і широко розтиражований.

Автори звернення також пропонували заборонити хірургічне та медикаментозне переривання вагітності, протизаплідні засоби з абортивною дією, допоміжні репродуктивні технології, невід'ємною складовою яких є "приниження людської гідності і вбивство дітей, які перебувають на початкових етапах ембріонального розвитку".

Верховний муфтій Росії, глава Центрального духовного управління мусульман Талгат Таджуддін цілком і повністю підтримав патріарха Кирила. "Ми теж так само вважаємо. Це вбивство дітей, я про це ж у святковій проповіді на Курбан-байрам говорив" – заявив муфтій, додавши, що сам готовий підписати звернення.

Зрозуміти стимули російського патріарха можна. Ще б пак – католицька Польща, практично повністю заборонивши аборти, вирвалась за показником "скрєпності" далеко вперед порівняно з Росією.

Здавалось, під об’єднаним авторитетом РПЦ та мусульман відповідний закон приймуть за лічені дні – благо, "Єдина Росія" тепер контролює Держдуму повністю. Ще й не такі закони приймали – і навіть без таких впливових лобістів.

Втім, не так сталося, як гадалося. Бо вже увечері того ж дня прес-секретар патріарха священик Олександр Волков пояснив всім охочим, що патріарха... не так зрозуміли. І, насправді, мова в документі йшла про виведення послуг з надання абортів з системи обов'язкового медичного страхування. Так би мовити, щоб гроші платників податків не витрачались на недостойне діло. А про повну заборону мова в документі не йшла.

Всі замовкли в німому зачаруванні. Бо якщо мова йде тільки про комерціалізацію абортів, то що би мала значити присутня в попередньому тексті вимога про заборону "хірургічних і медикаментозних переривань вагітності", без будь-яких уточнень? Вся ситуація до болю нагадує патріарший годинник, який свого часу прес-служба прибрала з фотографії його руки – але забула прибрати його відбиток на полірованому столі.

Так радикально змінити свою думку за лічені години керівник РПЦ сам по собі не міг. Хтось йому явно, скажемо м’яко, допоміг. Довго вгадувати, хто б це міг бути, у випадку з Росією не доводиться. Віддавати прямі й жорсткі вказівки патріарху Кирилу, не турбуючись навіть про "збереження обличчя" останнього, в Росії може тільки одна людина.

Після "закону Діми Яковлєва" (про заборону всиновлення сиріт іноземцями), чи, приміром, заборони "дитячих скриньок", де могли залишити дітей ті, хто все рівно вирішив від них позбутись (такі пристрої були повсюдними навіть в "суцільно скріпному" Середньовіччі) говорити про "перемогу світських і ліберальних поглядів" було б смішно.

Путіним керувало щось далеко прагматичніше. А що саме – легко зрозуміти, подивившись на статистику. В Росії на даний момент близько 480 тисяч дітей без батьківської опіки. Не всі вони повністю на державному утриманні – але процент тих, що існують виключно на бюджети дитбудинків, немалий. На кожного мешканця дитбудинку щомісяця в Росії в 2014 році витрачалось, в залежності від регіону, від 20 до 70 тисяч рублів. На місяць. Ні-ні, все це не віддавалось сиротам в руки – бо туди входить зарплатня персоналу та адміністрації дитбудинків, і багато-багато чого іще. Включно з відкатами, звичайно.

При тому щороку на Росії робиться близько мільйона абортів. Звичайно, заборона зменшить цю цифру – хоча частина жінок вдасться до нелегальних переривань вагітності. Ще якась частина поїде для аборту за кордон – до Білорусі, України, чи й в Західну Європу, якщо дозволять кошти. Але помітний процент піде шляхом найменшого спротиву. Народить небажану дитину – і віддасть її державі на вирощування і виховання. Забезпечивши швидкий ріст і без того немалої півмільйонної цифри. Як саме це вплине на держбюджет та економіку – здогадатись не важко. Навіть якщо лише 10% жінок піде цим шляхом – це означає 100 тисяч нових сиріт щороку. І 4-5 мільярдів рублів витрат. Щомісяця. Або 50-60 мільярдів на рік. Це за умови, що лиш 10% жінок оберуть такий шлях.

Саме розуміння, що заборона абортів приведе до фінансової катастрофи, і примусило Путіна швидко й рішуче закрити це питання раз і назавжди.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme