Миролюбство Обами не подіяло на Іран, - ЗМІ

Вранці у четвер, 2 квітня, після нічних дискусій переговори в Лозанні (Швейцарія) з приводу контролю над атомною програмою Ірану були перервані

Миролюбство Обами не подіяло на Іран, -…

За словами офіційного представника Держдепартаменту США Марі Харф, протягом дня переговори будуть продовжуватися, передає depo.ua.

Сайт газети The New York Times пише, що держсекретар США Джон Керрі не зумів завершити переговори до закінчення крайнього терміну, встановленого Вашингтоном на позначці 31 березня, і тепер ситуація ускладнилася. "Вони (іранці) повернули наш власний крайній термін проти нас, щоб побачити, відступимо ми зі своїх позицій", - цитує видання високопоставленого чиновника, не розголошуючи його імені.

 У Тегерані готовність Заходу продовжувати переговори після 31 березня розглядають як очевидну поступку. При цьому іранська делегація, судячи з усього, до додаткових поступок не готова.

Хід переговорів засекречений. Введено особливі заходи безпеки, щоб не допустити витоків інформації.

"Ядерні переговори" в Лозанні поступово сходять з перших шпальт провідних західних ЗМІ. Журналісти явно розчаровані відсутністю інформації про хід дискусії і прогресу на переговорах. При цьому The Washington Post відзначає, що переговори з Іраном були "вибором Обами" - і є одним з найбільш серйозних ризиків за весь період його президентства.

Німецьке видання Der Spiegel на тлі триваючих переговорів у Лозанні щодо іранської ядерної програми опублікувало статтю під заголовком "Геополітичний тремор: Америка, ядерні переговори і новий Близький Схід". Автори статті пишуть: "Сполучені Штати переглянули свій підхід до Близького Сходу і навіть знайшли спільні інтереси з колишнім заклятим ворогом Іраном. Тим часом відносини з традиційними американськими союзниками, такими як Ізраїль і Саудівська Аравія, охолоджуються. Ядерне угоду може посилити цю зміну".

Сайт телеканалу CNN, в свою чергу, задається питанням: як так вийшло, що Франція, типова представниця безвольною і ліберальної "старенької Європи", на переговорах з Іраном займає більш жорстку позицію, ніж Сполучені Штати.

1 квітня переговори в Лозанні тривали спочатку на рівні експертів, потім знову на рівні глав делегацій. Очікувалося, що розпочнеться робота по "переносу домовленостей на папір" (відповідну заяву робив глава МЗС Ірану Мохаммад Джавад Заріф). Але, як видно, ніякого прориву "після дедлайну" не відбулося.

Глава ізраїльського уряду Біньямін Нетаніягу, коментуючи повідомлення, які надходять з Лозанни , заявив 1 квітня, що, якщо угода буде підписана в тій формі, в якій вона існує зараз, Іран зможе отримати ядерну зброю не через роки, а через місяці, якщо не менше. "Підготована в Лозанні угода залишить у розпорядженні Ірану підземні заводи зі збагачення урану, реактор на важкій воді в Араку і сучасні центрифуги, тобто все те, що, як справедливо відзначають всі фахівці, не потрібно для мирної атомної програми", - сказав Нетаньяху. Він також зазначив, що виключно високо цінує союз з США, проте ядерний Іран є загрозою для існування Ізраїлю, тому він продовжить наполягати на своєму всупереч позиції Білого дому.

29 березня поширювалися чутки про підписання тимчасової угоди з Іраном, згідно з якою Тегеран нібито погодився скоротити число своїх центрифуг більш, ніж на дві третини, і зобов'язався вивезти до Росії запаси урану. Але іранська делегація категорично спростувала цю інформацію, назвавши подібні умови неприйнятними.

Крім питання про місце зберігання іранських запасів збагаченого урану, відкритим залишається питання про схему скасування західних санкцій проти Ірану. Духовний лідер Ірану Алі Хаменеї наполягає на тому, що санкції повинні бути скасовані негайно і повністю після підписання договору. Країни Заходу пропонують скасовувати санкції поступово: протягом 4-6 років послабити і скасувати санкції ООН, а протягом 10 найближчих років скасувати всі інші санкції, якщо буде доведений мирний характер іранської атомної програми, пише агентство Bloomberg.

Газета The New York Times писала напередодні, що навіть у разі підписання угоди в Лозанні найбільш спірні проблеми залишаться невирішеними, щонайменше, до кінця червня.

 Опитування, проведене газетою Washington Post і телеканалом ABC News, показало, що 59% американців підтримують підписання угоди з Іраном, яка б обмежила іранську ядерну програму в обмін на послаблення санкцій. Однак майже 60% респондентів висловлюють невпевненість з приводу того, що така угода перешкодить Ірану створити ядерну зброю.

Позиція уряду Ізраїлю з даного питання залишається незмінною протягом багатьох років. Офіційний Єрусалим наполягає на посиленні санкцій проти Ірану, щоб не допустити появи на Близькому Сході "ядерної держави", лідери якої заявляють про необхідність знищення Ізраїлю і підтримують терористичні організації, такі як "Хізбалла" і ХАМАС.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme