Режисер «Хайтарми» Сейтаблаєв: Хочеться, щоб сепаратистів депортували з Криму

Режисер фільму про депортацію кримських татар «Хайтарма», український актор і телеведучий Ахтем Сейтаблаєв розповів про те, чому його рідні залишилися в окупації, про творчі плани та про те, як його зняли в Нацгвардію

Валентина Емінова
Головний редактор
Режисер «Хайтарми» Сейтаблаєв: Хочеться,…

depo.ua поспілкувався із видатним актором, родом з Криму


Ви зіграли кримського татарина Ахтема в новому серіалі «Гвардія» про добровольців, які після Майдану записалися до лав Нацгвардії. У вашого героя є прототип?

- Я знайомий з татарами, які воюють в добровольчих батальйонах, окремій сотні «Крим», «Айдарі», спецназі, але не вважаю можливим називати себе по позивному або іменем конкретного кримського татарина, тому Ахтем - це скоріше збірний образ.

Як ви готувалися до зйомок у ролі бійця АТО?

- Завдяки роботі в програмі «Хоробрі серця» я маю можливість постійно спілкуватися з бійцями, тому підготовка до ролі була більшою мірою фізична: я приводив себе до ладу, щоб хоча б мінімально виконувати навантаження, які виконують хлопці на фронті.

А ви були на фронті?

- Так, влітку з Адою Миколаївною Роговцевою у нас були творчі вечори. Найбільш запам'яталися питання, які  задавали люди, їх бажання розмовляти. Фізично відчувалося, що людям потрібно виговоритися або щоб хоча б поряд з нами помовчали.

У наших бійцях вразила абсолютно спокійна впевненість в тому, що вони роблять і відсутність будь-якого страху. Коли ми спілкувалися на цю тему, вони сказали, що страх відчувають всі, тільки хтось може його побороти.

ГІРКО, ЩО ФІЛЬМ ПРО ДЕПОРТАЦІЮ КРИМСЬКИХ ТАТАР ЗНОВУ СТАВ АКТУАЛЬНИМ

Згадуючи «Хайтарму» - ви коли ви працювали над фільмом, очікували, що підніметься такий резонанс і він збере стільки нагород?

- Як кожен режисер, я звісно мріяв, щоб фільм не пройшов непоміченим. Спеціально вже там чогось ми не планували, тому що це, перш за все, був акт пам'яті і повернення, скажімо так, синівського боргу. Як режисер я радий за свою команду й за те, що робота отримала таке визнання. Як людині, мені гірко від того, що наш фільм знову став дуже актуальним.

Після виходу «Хайтарми» генконсул РФ у Сімферополі Володимир Андрєєв заявив, що фільм «спотворює правду про ВОВ», оскільки не відображає «тему колабораціонізму і пособництва окупантам». Вам не здається, що це був свого роду «дзвіночок»?

- З плином часу можна абсолютно впевнено сказати, що пан Андрєєв нічого нового не сказав. Це, власне, і є політика Кремля. Просто Андрєєв тоді поквапився і в деякому роді підклав свиню своєму керівництву. Але повною мірою висловив ставлення, яке ми зараз бачимо в Криму з боку Кремля.

Я більше ніж упевнений, що його звільнили від займаної посади не тому що він сказав, а тому що він поквапився сказати саме те, про що зараз віщає Путин.

Пам'ятаєте свої почуття, коли дізналися, що в Криму починається процес анексії? Ви тоді вірили, що цим закінчиться або усе ж таки сподівалися, що Росія пограє м'язами і все?

- Я в ті дні, наприкінці лютого, був у Криму (Ахтем з 2005 живе в Києві - ред), і все це бачив на свої очі. Чітко пам'ятаю, що на другий день, коли друзі подзвонили з Києва, я їм сказав, що це анексія. Судячи з того, яка тиша була в місті, як міліція реагувала і як не реагувала так звана влада кримська, з'явилося відчуття того, що це організована здача Криму.

Потім я поїхав з Криму і більше не приїжджав - мене попередили, щоб я цього не робив у зв'язку з моєю позицією. Я не приховую своєї думки, що Аксьонову і Константинову місце в тюрмі, як і деяким кримським татарам: Ільясову, Бальбеку, Смирнову, які уявили себе господарями життя і потім «перефарбувалися».

Ви не боїтеся, що після таких висловлювань ФСБ прийде до ваших родичів у Криму? Усе ж таки у вас там дочка живе.

- Я попереджую кожного: якщо щось буде зроблено у відношенні моєї сім'ї - повірте, у мене є можливість знайти цю людину і відповідь буде адекватною. Попереджую: не треба грати зі мною в ці ігри.

«РОСІЇ В «КРЕМЛІВСЬКОМУ» ВИГЛЯДІ НЕ БУДЕ, А МИ БУДЕМО»

Коли почалася окупація, на материку існувала думка, що, мовляв, татари мали захистити Крим, свою рідну землю ...

- Люди, які говорили таке, нехай на початок розберуться зі своїм будинком! Якби у кримських татар було достатньо зброї і можливостей, я думаю, що ніхто б не питав: захищати або не захищати.

Протягом 23 років створювалася громадська думка, за якою більша частина України думала, що татари це п'ята колона, фінансована Аль-Каїдою. При цьому хто були перші волонтери в цій країні, які допомагали української армії? Кримські татари. Це в той самий час, коли люди, які принесли присягу Україні, нічого не зробили.

З 20 тисяч армійського контингенту, розташованого на території Криму, залишилися вірними присязі, за моїми даними, чотири тисячі. У Криму 400 тисяч етнічних українців, а хто був на мітингу поряд із кримськими татарами? Що може думати кримський татарин, підсумовуючи ці факти? При цьому татари вийшли з кримськими, кримськотатарськими та українськими прапорами.

Я вважаю, що кримські татари зробили і роблять максимально багато, для того щоб весь світ знав, що вони проти анексії Криму. Нас намагалася знищити Російська імперія - імперії немає, а кримські татари є, СРСР - і його теж немає, а кримські татари є. І Росії в тому вигляді кремлівському теж не буде, а ми будемо.

Майже всі ваші родичі залишилися в Криму. Ви не боїтеся, що російська пропаганда з часом заморочить їм голову?

- Звичайно, переживаю, але моє щоденне спілкування з ними свідчить про те, що вони черпають інформацію з різних джерел. Це величезна проблема - інформаційний вакуум і Україна повинна зробити все, щоб інформація доходила до кримчан.

Чому ваші родичі не захотіли їхати з Криму?

- Ну, тому що вони для того туди поверталися - така мені була відповідь. Я пропонував їм виїхати.

Напевно, вони вам ще й висказали...
- (Сміється) Так! Звичайно.

Як вважаєте, надалі кримські татари виїжджатимуть з Криму?

- Якщо буде тиск на конкретну людину, напевно вона поїде, щоб мати можливість продовжити боротьбу. Кримські татари в нинішніх умовах виявилися більшими заручниками, ніж хтось інший. В нас немає іншої батьківщини, тільки Крим.
Хоча може «на емоціях» я б і сказав рідним: їдьте, й нехай ці виродки знають, що тепер тут, на материковій Україні ми створимо армію і повірте мені - повернемося і знайдемо кожного.

Серед українців є така думка, що після звільнення Криму треба депортувати всіх сепаратистів. Ви з цим згодні?

- Ви знаєте, емоційно - звичайно, так. Але якщо без емоцій - це має бути робота СБУ, прокуратури та судів. Якщо доведено буде, що людина закликала до незаконного від'єднання Криму, вона повинна сісти у в'язницю або виїхати з Криму із забороною в'їжджати в Україну. Але це повинен вирішувати суд, бо інакше ми нічим не будемо відрізнятися від цієї російської банди.

 

ТВОРЧІ ПЛАНИ: ФІЛЬМИ ПРО «КІБОРГІВ» ТА КРИМСЬКОТАТАРСЬКИХ ГЕРОЇВ

Ще в Криму ви планували зйомки фільму про Саіде Аріфову - дівчину, яка врятувала 88 єврейських дітей під час війни, про кримськотатарського Робін Гуда Аліма Айдамака, зіграти Іслям-Гірея в «Гетьмані». Плануєте усе це реалізувати?

- Що стосується фільму про Санде - як тільки з'являться гроші, стане можливим здійснення цього проекту. У серіалі про Іслям-Гірея я відмовився грати, тому що у мене виникли непереборні розбіжності із сценарієм. На фільм про Аліма Айдамака у мене рік тому вже був інвестор, але потім сталася анексія Криму, а фільми про Аліма і Саіде треба знімати в Криму. Але я дуже сподіваюся, що скоро Крим буде звільнений.

І готуєте новий проект?

- Зараз ми готуємо сценарій про захисників Донецького аеропорту. Серед наших консультантів справжні «кіборги», я буду режисером, а сценарій пише видатний український драматург Наталка Ворожбит.

Кого ви в цьому фільмі зіграєте?

- Якщо і буде роль, то невелика, тому що я хочу запросити професійних акторів. Крім того, серед добровольців на Донбасі є люди з акторською і режисерською освітою, там воюють мінімум 5-7 людей, з якими ми навчалися в університеті ім. Карпенка-Карого - кому як не їм в цьому фільмі грати.

Ви знайомі з кримським режисером Олегом Сенцовим, якого тримають у себе в полоні росіяни. Що вам про нього відомо, як він почувається?

- Олег - мужня людина, він тримається і не зламається. Такі люди як він і Надія Савченко це можливість кремлеботів показувати всьому світу свою необмежену владу, тому поки «кремлівський персонаж», коптить цю землю, він буде робити все для того, щоб наші хлопці залишалися за гратами.

Що Україна може зробити, щоб Сенцова звільнили?

- Перемогти Росію, що вона ще може зробити!? Продовжувати боротися, шукати союзників. Як треба було боротися із Гітлером? Тільки перемогти його.

Ви вважаєте, що Україна зможе перемогти Росію в цій війні? Іноді надія згасає і руки опускаються ...

- Якщо згасає надія, перерахуйте гроші волонтерам, посміхніться старенькій на вулиці, зваріть кави. І повірте, вона з'явиться. Коли порівнюєш, як погано і важко хлопцям на фронті і як живеш ти, знаєте - моментально мізки приходять в порядок і з'являється надія на краще.

ДОВІДКА: Ахтем Сейтаблаєв - заслужений артист Автономної Республіки Крим.

Народився в 1972 році в Узбекистані, після закінчення школи переїхав з родиною до Криму.

З 2005 року працює в Театрі драми і комедії на лівому березі Дніпра. Зіграв у 18 фільмах, зняв 9 фільмів, у тому числі «Чемпіони з підворіття» і «Хайтарма».

Фото: wikipedia.org

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme