До зими на Донбасі будуть десятки «путіних». Якщо не завезуть ліків

Співробітники психіатричних клінік і волонтери розповіли ДеПо, що ситуація в психіатричних клініках в зоні АТО катастрофічна: гроші з бюджету не поступають, а ліки і продукти закінчуються

До зими на Донбасі будуть десятки «путін…

У зоні бойових дій на Донбасі опинилися близько 15 психіатричних клінік і психоневрологічних інтернатів - точну цифру складно назвати, тому що карта бойових дій увесь час змінюється.

Більше тисячі пацієнтів, багато хто з яких безпорадний і не в змозі адекватно оцінювати те, що відбувається, незабаром залишаться без сильно діючих ліків, які не продаються в аптеці без рецепту (тим паче, що аптеки на Донбасі напівпорожні) і не поступають від держави. Навіть всюдисущі волонтери розгублені і не знають, чим тут допомогти.

Якщо психічно хворих не лікувати, у багатьох почнуться спалахи агресії і занепокоєння. Що чекає тоді цих людей на підконтрольній бойовикам території - цілодобово лежати прив'язаними до ліжка або розстріл за лікарнею?

БОЙОВИКИ МОЖУТЬ ВИРІШИТИ ПИТАННЯ ФАШИСТСЬКИМИ МЕТОДАМИ

«У зоні АТО, в усіх місцях, де централізовано мешкають люди за рахунок держбюджету, - їсти нічого. У тому числі в психіатричних клініках. Їм вже давно не до ліків, аби їжа була», - повідомив ДеПо директор благодійного фонду «Рука допомоги» Сергій Косяк, працюючий в зоні бойових дій і регулярно відвідуючий медустанови Донбасу.

За словами Руслана Імереллі, голови Всеукраїнської громадської організації користувачів психіатричної допомоги «Юзер», ситуація в психіатричних клініках зараз плачевна:

«З годуванням і раніше було погано, люди звідти забирали своїх родичів худими, як скелети, а тепер ми взагалі не знаємо, як пацієнтів лікують і годують, тому що з багатьма установами немає зв'язку, - розповідає Руслан. - Зі мною зв'язалася людина зі Свердловська, він просить переслати гуманітарку з ліками типу «Клопексон», «Циклодол» для психбольных у Свердловськ, у тому числі і для його психічно хворого брата. Пише, що раніше їх безкоштовно видавали, а зараз немає навіть в аптеці, та і якщо були б - купити все одно нема за що. Пише: «Куди ставити питання, якщо тут немає української влади? У «ЛНР»? Так їм по херу». А я боюся зробити те, що він просить, тому що Свердловськ під «ЛНР» і їм такі препарати тільки дай - дві пігулки «Циклодолу» на пляшку горілки роблять з людини супергероя».

ДеПо зв'язався з людиною, про яку розповідав Руслан Імереллі. Його звуть Григорій (прізвище не називатимемо в цілях безпеки).

Він говорить, що аптеки у Свердловську запрацювали, але асортимент дуже мізерний.

«Підприємцям бойовики сказали: або відкривайтеся і працюйте або віддавайте бізнес. Багато хто злякався і відкрився, але дорогі препарати виставляти бояться, тому що відразу ж «відіжмуть», - розповідає Григорій.

Правозахисники не виключають, що з психічно хворими бойовики можуть поступити так само, як в другу світову поступали фашисти.

«Дивлячись на те, що вони роблять з нашими солдатами, можливо і таке. Якщо не давати психотропні препарати - почнеться агресія. А кому вони потрібні, возитися з ними? А так перестріляють - і усе тихо-шито-крито», - говорить Руслан.

НЕ ПОТРІБНІ НІ УКРАЇНІ, НІ «ЗАХИСНИКАМ» З «ДНР» І «ЛНР»

Персонал психіатричних клінік в зоні АТО не приховує, що з літа не отримує зарплату і фінансування від держави. Начмед психіатричної лікарні №1 в Макіївці Олена Бабура повідомила ДеПо, що державне фінансування не надходило з липня. Медикаменти і витратні матеріали (бинти, спирт, вату) родичі пацієнтів купують в лікарняній аптеці.

Причому скоро їм доведеться приносити ще і їду, тому що запаси продовольства закінчуються. Зараз пацієнтів підгодовують місцеві жителі, іноді надходять продуктові пакети від «міської ради».

Співробітник Бірюковської обласної психіатричної лікарні Свердловського району Луганської області, що попросив не називати його імені, повідомив ДеПо, що пацієнтів доки є чим лікувати і годувати, але ситуація напружена.

«Живемо на добродійності. Допомагають волонтери, церква, фермери, співробітники щось з будинку приносять. З бюджету з липня нічого не отримуємо, і нам тільки обіцяють «погасити» зарплату за літо», - говорить він.

У прес-службі Донецької облдержадміністрації ДеПо підтвердили, що ситуація з грошима украй складна.

«Держава не перераховуватиме фінансування на окуповані території, поки вони залишаються такими, а «ДНР» не бере на себе витрати», - розповіла прес-секретар Донецької ОДА Олена Давидовська-Малютіна.

При цьому вона зазначила, що евакуювати психіатричні клініки із зони АТО доки ніхто не збирається, оскільки вивозити хворих і техніку бойовики все одно не дозволять.

З Луганською ОДА під час підготовки цього матеріалу зв'язатися не вдалося: адміністрація перебралася в Сєвєродонецьк, а з її головою Геннадієм Москалем немає зв'язку.

«ПУТІНЫХ» І «ГІТЛЕРІВ» ДОКИ НЕМАЄ, АЛЕ СКОРО БУДУТЬ

Психіатри, працюючі на окупованих бойовиками територіях, стверджують: тривога, що витає в містах, що терзаються війною, психічним хворим майже не передається.

Тому нових маній, нав'язливих станів і депресій у пацієнтів немає.
«У нас давно вже немає ані «гітлерів», ані «путіних», ані «штірліців» з «наполеонами» - ліки стали сильніше і яскравих пацієнтів з «шостої палати» більше немає. Війна на нормальних людях відбивається», - пояснює головлікар Бірюковської психіатричної клініки Анатолій Слатвинський.

Правда, якщо хворим перестати давати сильнодіючі лікарські препарати, «яскраві» пацієнти можуть повернутися вже найближчими місяцями.

Крім того, як повідомила ДеПо Олена Бабура, після війни до них приєднаються нові пацієнти: мирні жителі зараз в шоковому стані і щосили намагаються вижити. Але коли все закінчиться, наслідки пережитого не змусять себе довго чекати.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme