Амосова: Заступниця Квіташвілі лобіює наливайку в нашому гуртожитку

В інтерв’ю depo.ua Катерина Амосова, ректор Національного медичного університету імені Богомольця та донька відомого кардіохірурга Миколи Амосова, прокоментувала звинувачення в корупції та поділилася подальшими планами

Амосова: Заступниця Квіташвілі лобіює на…

Протягом останнього місяця найбільший медичний виш України сколихнув грандіозний скандал і до самого університету завітала перевірка, очолена Олексадром Квіташвілі, головою МОЗу.

Зокрема студенти звинуватили Катерину Амосову та її команду в корупції. Наприклад, дорікають тим, що кілька їдалень і буфетів в корпусах університету працюють без дозвільних документів і за завищеними цінами. За їх словами, одна шоколадка у студентській їдальні коштує 45 грн. Також очільницю найбільшого медичного вишу України звинувачують в авторитаризмі та "цькуванні" не своїх людей.

В інтерв’ю depo.ua донька легендарного кардіохірурга Миколи Амосова прокоментувала всі звинувачення, а також запевнила, що не збирається звільняти своє крісло, бо виконує свої обов'язки чесно.

Амосова: Заступниці Квіташвілі не дають спокою 380 млн грн. нашого медичного університету - фото 1

- У цій перевірці ви публічно звинуватили Олександру Павленко, першого заступника міністра охорони здоров’я.

- У нас, на жаль, стався публічний конфлікт. Суть цього конфлікту полягає в тому, що ми діємо на засадах академічної автономії, згідно нового Закону “Про вищу освіту”, а МОЗ в особі Олександри Павленко втручається у фінансово-господарську діяльність університету. Для довідки, бюджет нашого університету складає 380 млн грн. З них більше половини виш заробляє самостійно. І це виглядає доволі спокусливо. Наприклад, протягом останнього року ми зробили капітальний ремонт гуртожитку вартістю 14 млн грн.

Ще у нас в спадок залишилося кілька орендарів. Але самому університету потрібні ці площі. І ми вирішили розірвати з деякими орендарями контракт. Відповідно ми заздалегідь почали про це їх повідомляти. І один з цих орендарів – кафе «Гранд», яке розташоване у приміщенні гуртожитку на Караваєвих дачах. І в цій «наливайці» тусуються всі, хто хоче, а там живуть наші іноземні студенти.

На своїй конференції трудовий колектив вирішив, що не хочемо продовжувати контракт щодо оренди цього приміщення. Але раптом заступник міністра Павленко підписує рішення, в якому каже, що МОЗ не проти продовження оренди. Я написала два заперечення на ім’я міністра. Ми так і не отримали відповіді. Після чого університет подав судовий позов і його виграв.

- Я спілкувалася з представниками громадської організації "Студентське братство". Вони звинувачують вас у тому, що дуже різко погіршилася якість надання освітніх послуг. Зокрема під час незалежного тестування "Крок" у студентів були доволі погані показники.

- Серед наших 12,5 тис наших студентів до цієї громадської організації входить один інтерн, його дружина і один студент. Це важливо і я хочу зазначити, що критика йде не від студентів, а з боку людей, яку очолив такий собі професор Доценко. Він має конфлікт інтересів зі мною, тому що на виборах ректора рік тому, він набрав всього два голоси.

Наголошу, що тестування "Крок 1" і "Крок 2" проводиться у травні та липні кожного року. Зрозуміло, що коли відбувався Майдан в Україні і відбувалася наша студентська революція, коли тиждень університет не працював, і звісно, в травні 2014 року результати цих Кроків були поганими.

Але цього року у медичного факультету ці показники значно покращилися у порівнянні з 2014 роком. Але погіршилися показники по стоматологічному факультету. Проте ми над цим будемо працювати.

Взагалі у цих заявах дуже багато брехні та спотвореної інформації.

Амосова: Заступниці Квіташвілі не дають спокою 380 млн грн. нашого медичного університету - фото 2

- "Студентське братство" також дорікає вам завищеними цінами у студентській їдальні.

- Попередню їдальню закрив Москаленко (Віталій Москаленко - ред. екс-ректор). У нашій студентській їдальні найдорожча м’ясна страва з меню зараз - 25 грн, найдорожче перше - 10 грн, комплексні обіди – 25 грн. З профкомом студентів ціни погоджені. Створення Центру передбачено змінами в Статуті НМУ, є погодження МОЗ. Була перевірка Фонду держмайна, і порушень не було виявлено.

А що стосується завищеної вартості шоколадок, то вибачте це не дуже корисна їжа. Крім того, я би порівняла цю ситуацію з парламентською їдальнею. Там алкоголь дорогий, а їжа – дешева. Так само і в нас з шоколадом.

- Вас також критикують через першого зама Олександра Нікітюка. Зокрема особисто його звинувачують у причетності до корупційних схем і дорікають колишнім «регіональним» минулим.

- Олександр Нікітюк був обраний вченою радою. Він набрав 66 голосів "за" і 4 "проти". Стосовно того, хто в якій партії був. Я не хочу наводити приклади з парламентарів і керівництва виконавчої влади. Це взагалі не підлягає жодному коментарю. Я можу вам авторитетно заявити, що такого компетентного проректора, який би стільки зробив для університету, протягом останніх 30 років в університеті не було. Він займався капітальним ремонтом третього гуртожитку, який не робився десятиріччями і де були нелюдські умови. Ніхто не каже, що у нас було перенаселення в гуртожитках через наших студентів. Так ми ще й прийняли 640 студентів з Луганська та Донецька. В деяких гуртожитках з’явилося цілодобове гаряче водопостачання. Це вперше зроблено за останні 20 років.

- Сьогодні вже очевидно, що у роботі міністерства охорони здоров’я чимало проколів. Наприклад, Олександра Квіташвілі, очільника МОЗу, неодноразово хотіли звільнити. Але чому, на вашу думку, в МОЗі так і не відбулося кадрових змін?

- Міністр – це політична посада. До речі, його перший заступник - так само політична посада.

- Чи нема у вас якогось розчарування, що доволі багато часу пройшло, а в принципі жодних змін у системі охорони здоров’я не відбулося?

- Розчарування є не лише у мене, а й загалом у всього суспільства. І не лише через те, що у системі охорони здоров’я не відбулося жодних змін. Скажімо так, крім поліції, тобто проекту Еки Згуладзе, протягом цього року в інших сферах нема жодних змін.

Зрештою, коли приватні інтереси починають домінувати над суспільством, краще утриматися від якихось коментарів.

Але що для мене є дійсно незрозумілим, так це дуже складна ситуація з щепленням проти сказу. Тобто відсутність вакцин у країні. Адже у країнах Західної Європи ці питання вирішують менеджери.

Я чула виступ, як з трибуни парламенту народний депутат Олег Березюк розповідав про те, як у Львівські області через ботулізм помер молодий хлопець. Це було влітку. Інша народна депутатка мала проблему через те, що її чоловік поранив ногу і потрібна була сироватка проти правця. Але її не було в Україні.

- А чому потрібних вакцин у країні нема, і це питання не вирішується?

- Насправді це є ненаданням медичної допомоги.

Зрозуміло, що ці сироватки неможливо привезти у валізі. І є певні процедури експертизи. І можуть бути провокації, як це було за Януковича. Тоді на Донбасі помер школяр через менінгіт, якому зробили щеплення. Але він помер не через щеплення. Проте ця ситуація була використана з політичною метою, щоб дискредитувати Тимошенко. І тоді пішла загальна вакханалія проти вакцинації. І те, що ми маємо зараз, коли люди відмовилися від вакцинації, відповідальність за це несуть політики.

З іншого боку зробити щось за пришвидшеною процедурою теж доволі непросто. Бо можливо, через це будуть ускладнення. Є певний відсоток реакцій на білкову сироватку. І цю ситуацію у політичному плані можна буде вивернути так, як завгодно.

 - Якби вам запропонували посаду міністра охорони здоров’я, ви б погодилися на цю пропозицію?

- Ні. Тому що там дуже багато політики. Крім того, міністру не дозволяють завести свою команду. Наприклад, про це неодноразово говорила Ольга Богомолець, якій пропонували цю посаду.

Для мене дуже важливо показати, як у великому виші, за тих умов, які ми маємо, можна створити демократичну спільноту. Продемонструвати суспільству, що ми маємо право приймати рішення і розпоряджатися своїм майном, а не діяти за вказівкою чиновників. Хтось має пройти цей шлях і показати історію успіху суспільству.

P. S. Журналісти depo.ua відкриті до діалогу і найближчим часом планують подати іншу точку зору, тобто думку Олександри Павленко, першої заступниці МОЗу.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme