"Кримського терориста" Афанасьєва визнали у Росії "політзеком"

Російська правозахисна організація "Меморіал" визнає фігуранта справи "кримських терористів" Геннадія Афанасьєва політичним в'язнем

Про це йдеться у повідомленні на сайті організації, передає depo.ua.

"Геннадій Афанасьєв, фігурант "справи Сенцова" (український режисер, обвинувачений в тероризмі), був засуджений до семи років колонії суворого режиму за участь у терористичному співтоваристві (ч. 2 ст. 205.4), підпали офісу "Російської громади Криму" та регіонального відділення "Єдиної Росії", кваліфіковані як теракти, підготовку до підриву пам'ятника Леніну, кваліфіковану як приготування до теракту, і спробу придбати для цього вибухові пристрої. На попередньому слідстві він повністю визнав свою провину і пішов на угоду зі слідством, давши свідчення проти Олега Сенцова та інших фігурантів справи.

На суді у справі Сенцова і Кольченка 31 липня 2015 Афанасьєв відмовився від раніше даних свідчень, заявивши, що дав їх з примусу. У бесіді з адвокатом Олександром Попковим (у Афанасьєва вперше з моменту арешту в травні 2014 з'явився адвокат не за призначенням) він розповів, які методи застосовували до нього оперативники ФСБ.

За словами Афанасьєва, його били боксерськими рукавичками, надягали протигаз, затискаючи повітря, упорскували всередину протигаза газ, що викликав блювоту, катували електричним струмом, погрожували зґвалтувати паяльником, позбавляли сну протягом десяти днів. Це змусило його підписати потрібні слідству свідчення", - нагадують у "Меморіал".

Як зазначається, сам він зараз визнає свою участь у підпалах, але заперечує, що мав відношення до підготовки підриву пам'ятника Леніну.

"Вивчивши справу, ми прийшли до аналогічного висновку: запис розмов Олексія Чирнія (ще один засуджений у справі) та Пирогова вказує на те, що ні Сенцов, ні Афанасьєв до підготовки підриву пам'ятника Леніну не причетні. Визнання Афанасьєва за цим епізодом могло стати самообмовою.

Отже, версію про існування постійного спільноти, нібито причетного до всіх трьома епізодами справи, ми вважаємо необґрунтованою.

Ми також вважаємо, що кваліфікація підпалів як терористичних актів надмірною. Вони були здійснені вночі, учасники не створювали навмисно можливість загибелі людей. Ніхто з групи не демонстрував умисел на залякування населення (обов'язкова ознака теракту), не висував жодних вимог. Сам Афанасьєв каже, що його мотиви були хуліганськими, а не терористичними.

Переслідування за підпали офісів будь-яких організацій, як за терористичні акти, не відповідає стандартній російській практиці. Наприклад, за останні роки офіси партії "Єдина Росія" в різних регіонах РФ неодноразово підпалювали, іноді при схожих обставинах, при цьому переслідування здійснювалися, як правило, за ст. 167 (умисне знищення майна) або за ст. 213 (хуліганство) КК РФ", - наголошують правозахисники.

"Ми вже заявляли, що справа Сенцова має очевидний політичний підтекст. Зокрема, про це говорить постійна недоречна згадка "Правого сектору", незважаючи на те, що даних про приналежність Афанасьєва до цієї забороненої в Росії організації немає, а Чирній у розмові з Пироговим вказує, що люди, що брали участь з ним у підпалах, не з "Правого сектору", - йдеться у повідомленні.

Як зазначають правозахисники, "справжній мотив нав'язливого включення "Правого сектору" в звинувачення полягає у створенні примітивного медійного образу націоналістичної загрози в Криму.

Вони також вимагають належного розслідування заяв Афанасьєва про тортури та наголошують, що в даний час Афанасьєв етапований з ростовського СІЗО в невідомому напрямку.

"Ми звертаємо увагу, що Афанасьєву може загрожувати реальна небезпека, і закликаємо правозахисників звернути увагу на його долю", - наголошують у повідомленні. 

Більше новин читайте у рубриці Життя.depo.ua.


Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme