Військовий курс: Що робитиме верховний головнокомандувач Зеленський

В неділю Україна отримала нового верховного головнокомандувача ЗСУ на наступні п'ять років
 

Руслан Рудомський

21 квітня відбувся другий тур виборів президента України, у якому з рекордним результатом переміг Володимир Зеленський. Depo.ua раніше знайомив читачів з потенційними наслідками для української армії вибору цього кандидата.

 

Нагадаємо, що у своїй передвиборчій програмі Володимир Зеленський обіцяв наступне:

 

"Ми повинні вибороти мир для України. Перед гарантами за Будапештським меморандумом і партнерами з ЄС ми ставитимемо питання підтримки України у прагненні завершити війну, повернути тимчасово окуповані території і змусити агресора відшкодувати завдані збитки. Здача національних інтересів і територій не може бути предметом жодних перемовин.

 

Професійна армія має стати школою лідерства і свободи. Армія повинна бути престижною службою, де отримані навички і знання будуть успішно застосовані і в реальному секторі економіки. Бюджет на армію має перестати бути "годівницею" для "кабінетних генералів", а повинен забезпечити гідні умови служби і розвиток солдата. 

 

Рух України до НАТО та інших безпекових об'єднань – запорука нашої безпеки, в яку я вірю, та яка повинна отримати підтвердження через всеукраїнський референдум. Моє завдання зробити так, щоб зарплата військовослужбовців була на рівні натівських стандартів".

 

Читайте також: Вибори-2019: Що буде з оборонкою, якщо переможе Зеленський.

 

Однак, життя не стоїть на місці і з того часу було зроблено багато заяв, які дозволяють пролити більше світла на майбутнє України у царині оборони та безпеки держави.

 

Насамперед, спікер передвиборчого штабу Зеленського Дмитро Разумков вже наступного дня після виборів заявив, що завершення війни на Донбасі – "це тривалий процес, який не може закінчитися завтра".

 

"Нормандський формат залишається ключовим механізмом врегулювання конфлікту на Сході. Також Мінські угоди – від них відходити не можна. До Мінська підв'язані всі ті ключові санкції, які на сьогодні здійснюються по відношенню до РФ", – наголосив Разумков, давши зрозуміти, що нічого нового команда новообраного президента станом на сьогодні запропонувати не може.

 

Простіше кажучи, готового сценарію вирішення цього питання у Володимира Зеленського немає.

 

У свою чергу, директор політичного департаменту Міністерства закордонних справ України Олексій Макєєв заявив, що команда новообраного президента навряд чи встигне швидко підготувати зустріч з лідерами Німеччини, Франції і Росії, тому саміту "нормандської четвірки" в червні, про яку домовлявся Петро Порошенко, найімовірніше не буде.

 

Неоднозначна ситуація також і на внутрішній арені. Представник Кабміну в парламенті Вадим Денисенко висловив припущення, що Верховна Рада, скоріш за все, проголосує за кандидатури, які Володимир Зеленський внесе на посади міністрів, що стосуються його президентської квоти. Зокрема, йдеться про міністра оборони, яким, за інформацією з різних джерел може стати як особисто колишній конкурент Зеленського за президентське крісло Анатолій Гриценко, так і креатура Гриценка – Іван Апаршин.

 

Останній є полковником запасу і займав різні посади в українських урядах за часів президентства Ющенка і Януковича.

 

Що стосується кандидатури на посаду начальника Генштабу, то раніше Зеленський висловлював сподівання побачити на цій посаді ще одного колишнього конкурента – полковника Сил спеціальних операцій Сергія Кривоноса, однак після того, як Кривонос зняв свою кандидатуру на користь Порошенка, це потенційне призначення зависло у повітрі. Нових імен на цю посаду ані Зеленський, ані представники його команди не називали.

 

Насправді, приклад Кривоноса буде досить показовим і має продемонструвати суспільству поведінкові фактори Зеленського-президента, а саме: він віддає перевагу професіоналізму, чи все ж таки ставить лояльність до себе понад усе?

 

Також не можна обійти увагою й той факт, що перемогу Зеленського досить радісно сприйняли на Росії. Зокрема, прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв у Twitter написав, що тепер "шанси на поліпшення взаємодії України з нашою країною є". Очільник Чечні Рамзан Кадиров пішов ще далі і заявив, що чекає від Зеленського "єднання українського й російського народів". А керівник філії РПЦ в Україні митрополит Онуфрій благословив нового президента і заявив, що той може розраховувати на "безумовну підтримку" УПЦ Московського патріархату.

 

Наостанок нагадаємо, що якщо вірити колишньому воєнкому Кривого Рогу Сергію Мацейку, то Зеленський взагалі не служив в армії і військкомат на це дивився крізь пальці, тому що на воєнкома "згори натиснули". Не служив він і під час проведення Антитерористичної операції, хоч у 2014-му році й отримав повістку по мобілізації, але проігнорував її. Тому залишається відкритим питання, чи матиме такий президент бодай якийсь авторитет у бійців ООС, які пройшли пекло війни.

 

Хоча й не можна не відмітити, що першу перемогу на цьому поприщі Зеленський вже здобув – на відміну від першого туру, на спеціальних дільницях на Донбасі військовослужбовці Об'єднаних сил віддали більшість йому. І хай ця перевага складає лише 300 голосів, сам факт виглядає досить красномовним, особливо на фоні результатів першого туру.

 

Читайте також: Вибори-2019: Чому армія не сприймає Зеленського.

 

Приблизно так виглядає потенційна поведінка нового президента у сфері оборони і безпеки України. Більш предметно на цю тему можна буде говорити лише після кадрових призначень і офіційних заяв нового президента, які ще попереду.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Війна