"Руку Вашингтона" – на ексрегіонала: Хто такий Тихонов, який може очолити "Укроборонпром"

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль начебто передав президенту Володимиру Зеленському подання про призначення гендиректором "Укроборонпрому" Сергія Тихонова

Руслан Рудомський

Про це повідомили джерела "Дзеркала тижня". Depo.ua зібрав дані про кар'єрний шлях можливого очільника відомства.

Отже, Тихонову 59 років, зараз він працює в Офісі президента на посаді завідувача відділенням безпеки та оборонно-промислового комплексу і має досить неоднозначну біографію.

У 1982 році він здобув вищу освіту, закінчивши Київський інститут народного господарства (зараз – Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана) за спеціальністю "Економіка і планування математично-технічного постачання".

Після закінчення вишу і аж до 1993 року працював на Виробничому об'єднанні ім. Артема (з перервою на службу в армії у 1982-84 роках) на посадах інженера, начальника бюро і начальника відділу.

Зі здобуттям України незалежності Тихонов змінив сферу діяльності і у 1994 році став генеральним директором ЗАТ "Інвестиційно-фінансова компанія "Авіста".

Пістрявим було і політичне життя претендента на посаду гендиректора "Укроборонпрому". На парламентських виборах 1998 року Сергій Тихонов балотувався під №9 у виборчому списку Прогресивної соціалістичної партії України (ПСПУ), яку і тоді, і зараз очолює одіозна Наталія Вітренко. Сама ПСПУ весь час позиціонувала себе, як проросійська політична партія лівого спрямування. Всю каденцію Верховної Ради ІІІ скликання Тихонов пробув у фракції ПСПУ.

На наступних парламентських виборах 2002 року він вже балотувався під № 89 за виборчим списком президентського блоку (президента Леоніда Кучми) "За Єдину Україну" (ЗаЄдУ). Що цікаво: делегований у цей список Тихонов був за квотою "Партії регіонів", яка була однією з засновниць блоку ЗаЄдУ, і вже у Верховній Раді він входив до фракції "Регіони України".

До речі, нещодавно Тихонов претендував на посаду віцепрем'єр-міністра – міністра з питань стратегічних галузей промисловості. Однак, кажуть, що колишній секретар РНБО Володимир Горбулін переконав Зеленського, призначити на цю посаду Олега Уруського.

Чия креатура

Враховуючи те, що Тихонов працює в Офісі президента, який підпорядкував собі Андрій Єрмак, то можна припустити, що він є креатурою саме нинішнього голови ОП.

Згідно з процедурою, президент звільняє главу "Укроборонпрому" своїм указом, а призначає за поданням глави уряду. І хоч чинний гендиректор "Укроборонпрому" Айварас Абромавичус ще в липні заявив, що планує працювати на новій посаді, та досі указу про його звільнення Володимир Зеленський не підписав.

Читайте також: Рука Вашингтона: Хто такий Абромавичус і що чекає на "Укроборонпром".

А з іншого боку, якщо інформація про подання Сергія Тихонова правдива, то тепер президенту ніщо не заважає видати два укази поспіль: одним звільнити Абромавичуса, а іншим – призначити Тихонова.

Тим паче, що віцепрем'єр, міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олег Уруський анонсував повне оновлення керівництва концерну.

Що буде з "Укроборонпромом"

Важко сказати, що очікує держконцерн, який є державним монополістом у галузі оборонно-промислового комплексу і замкнув на собі експорт та імпорт озброєнь.

Абромавичус заходив в "Укроборонпром" з декларативними намірами провести швидкі і болючі реформи, після чого передати оновлений концерн наступнику. Однак, Олег Уруський після свого призначення на посаду віце-прем'єра з ОПК заявив, що держконцерн підлягатиме істотній трансформації, тому що в тому вигляді, в якому він сьогодні існує, він існувати не може.

За словами Уруського, трансформація "Укроборонпрому" полягатиме в тому, що створять дві керуючі холдингові компанії: одна з них буде зосереджена на функціях оборонних галузей, а авіацію разом з космосом переведуть в державну холдингову компанію "Аерокосмічні системи України".

Читайте також: Деградація "Укроборонпрому: Що відбувається з оборонною промисловістю.

Але півтора роки президентства Зеленського привчили нас до того, що не можна нічого загадувати на кілька кроків уперед, тому що нинішня влада має дуже вузький горизонт планування і легко піддається розворотам на 180 градусів.

На прикладі Міністерства оборони ми наглядно бачимо, як після молодого реформатора Андрія Загороднюка прийшов "кучмівський генерал" пенсійного віку Андрій Таран і почав повномасштабне згортання реформ і відкат армії назад у дореволюційні (Революції гідності) часи.

Читайте також: Жити по-старому: Чим Тарану не вгодила реформа харчування ЗСУ.

Взагалі, зміна кадрового вектору в секторі оборони і безпеки викликає певну тривогу. Прозахідного секретаря РНБО Олександра Данилюка замінили на людину з 1990-х Олександра Данілова. Міністра оборони Загороднюка – на вже згаданого Тарана. А Сергій Тихонов, як видно з його біографії, людина з тих самих часів, що й Таран з Даніловим, тому його призначення замість Абромавичуса цілком впишеться в загальну картину.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Війна