Жити по-старому: Чим Тарану не вгодила реформа харчування ЗСУ

Реформа системи харчування в Збройних силах України є однією з найвдаліших реформ в історії України, однак нова влада почала її згортати

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Жити по-старому: Чим Тарану не вгодила р…

Наприкінці минулого тижня Depo.ua писав про "зраду" з харчуванням у Збройних силах України. До ситуації привертали увагу волонтери та активісти, які свого часу розробляли та впроваджували реформу харчування в ЗСУ.

Проблема полягала у тому, що 16 березня компанія-переможець торгів із закупівлі послуги організації харчування для небойових частин Збройних сил України (у низці ЗМІ фігурує назва "Pontem.ua") відмовилась укладати відповідні договори, посилаючись, зокрема, на пандемію коронавірусу. У зв'язку з цим з Офісу президента було розіслано лист главам ОДА, у якому вимагалося "бути в готовності на безоплатній основі надати допомогу військовим частинам у забезпеченні продуктами харчування і персоналом для приготування їжі (за потребою)". 24 березня цей лист став надбанням громадськості, а 26 березня в Міноборони скликали брифінг і заявили, що в описаних у листі заходах немає потреби.

Читайте також: Саботаж під шумок карантину: Як нова влада згортає реформу харчування ЗСУ.

На тому ж брифінгу заступник міністра оборони України Олексій Марценюк заявив, що за підтримки Кабінету міністрів внесено законопроект щодо продовження договірних відносин з діючими постачальниками, який зараз знаходиться на розгляді у Верховній Раді.

І ось, 30 березня на позачерговому засіданні Верховної Ради за основу та в цілому було ухвалено згаданий законопроект. Давайте ознайомимось з ним ближче.

По суті, цей законопроект складається з однієї статті, у якій пропонується Закон України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" доповнити статтею 27 такого змісту:

"Стаття 27. Дозволити Міністерству оборони України та Міністерству внутрішніх справ України у 2020 році для забезпечення безперебійності процесу харчування особового складу Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів продовжити до 31 грудня 2020 року у межах відповідних бюджетних асигнувань Міністерства оборони України та Міністерства внутрішніх справ України строк дії договорів про закупівлю послуг з харчування, які діяли у 2019 році".

Згідно з пояснювальною запискою, яку підготував міністр оборони Андрій Таран, метою проекту закону є безперервне забезпечення харчуванням військовослужбовців складових сил безпеки та оборони.

З одного боку, такий крок виглядає досить адекватним "пожежним" заходом у ситуації, що склалася. Адже в умовах карантину і режиму надзвичайної ситуації, а також відмови фірми-переможця попередніх торгів укладати відповідний договір, ситуація могла дійти до колапсу, а армія – залишитись без харчування.

Але з іншого боку, наша країна лише почала виходити з "кам'яного віку" безконкурсних тендерів у формат цивілізованих тендерних відносин, тому подібний відкат назад й справді виглядає справжньою зрадою. Власне, так його сприймають і автори реформи харчування ЗСУ.

"Вирішили, без торгів й надалі дозволити аутсорсерам годувати армію", – заявила волонтерка і колишня керівниця проекту реформування харчування ЗСУ Діана Петреня.

І тут важливо пам'ятати, що до початку реформи (станом на 2015 рік) Міноборони купувало продовольство для військових лише у чотирьох фірм, які час від часу змінювали назви, залишаючи при цьому кінцевих бенефіціарів. Ці "фірми-годувальниці" продавали послугу (харчування, продукти, всі супутні витрати) за 69 гривень 68 копійок на людинодобу. Їжа при цьому більше нагадувала корм.

В ході передреформного експерименту команді Діани Петрені вдалося вийти на вартість 65 гривень 65 копійок і щодня економити бюджетні кошти – 4 гривні 3 копійки за добу на одному військовослужбовцю, покращивши при цьому асортимент продуктів.

Перші позитивні зрушення відбулись досить швидко. Вже на перших у 2016 році електронних торгах для потреб військовослужбовців вдалося обрати переможця, який здешевив ціни продуктових наборів ще більше – до 43,77 гривні.

Читайте також: Реформа харчування: Якою є гордість Порошенка в ЗСУ.

Потім була тривала боротьба за впровадження реформи у всіх частинах ЗСУ, яка, здавалося б, успішно завершилась у 2020 році – після подолання зовнішнього спротиву і виграних судів у тих самих колишніх "фірм-годувальниць", з 1 березня  мав відбутись заключний етап переходу на нову систему харчування усіх частини Збройних сил України.

Однак, несподівано, після нещодавньої зміни міністра оборони, реформа напоролась на спротив внутрішній – переглянути її вирішили в самому Міноборони.

Читайте також: Харчування в ЗСУ: Чому скандальний Окружний адмінсуд Києва зриває реформу.

За словами вже згадуваного вище замміністра Марценюка, з 1 березня 2020 року відбувся заключний етап переходу на нову систему харчування лише бойових частини ЗСУ. Решта ж військових частин (так звані небойові частини, до яких відносяться, наприклад, склади та арсенали боєприпасів) перейдуть на нову систему поступово, починаючи з 1 червня 2020 року – і не на ту, яка за 5 років добре себе зарекомендувала, а на "комбіновану" систему харчування, де постачальник надає і асортимент продуктів за каталогом, і послугу з організації харчування.

При цьому, за словами замміністра оборони, така комбінована система досі знаходиться в процесі розробки і планується впроваджуватись приблизно до кінця літа.

А тепер давайте все підсумуємо. Після зміни очільника міністерства оборони, цим відомством було ініційовано і "протягнуто" позаконкурсне право старих постачальників, частина з яких укладали договори ще до повного вступу реформи харчування в дію, продовжувати обслуговувати Збройні сили України до кінця 2020 року.

Паралельно з цим в Міноборони Тарана ініціювали "корекцію" самої реформи системи харчування ЗСУ. Яку саме – вони ще точно не вирішили, але, судячи з усього, комусь в міністерстві дуже не подобається система, яка за 5 років свого функціонування не допустила жодного прояву корупції.

Читайте також: Капітуляція та скандальні закупівлі: Хто такі Таран і Бессараб, які очолили Міноборони і Мінветеранів.

Як любить казати наш гарант: думай-те.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme