Вічний революціонер: Чим загрожує Грузії арешт Саакашвілі

Політична ситуація в Грузії, де доля країни парадоксальним чином залежить від місцевих виборів, і без того близька до початку громадського безладдя. І несподіваний "десант" Міхеїла Саакашвілі, який має справжній талант до організації хаосу навіть у цілком спокійних ситуаціях, може стати каталізатором масштабних проблем як для грузинської влади, так, почасти, і для опозиції

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Вічний революціонер: Чим загрожує Грузії…
фото: Getty

Навколо свого повернення на батьківщину Саакашвілі створив цілу інтригу. Він ніби як купував квитки на рейс Тбілісі-Київ (про що написали сотні українських, грузинських, і, чомусь, російських ЗМІ). Але летіти тим рейсом він наче не став. Принаймні, на паспортному контролі у Тбілісі його не помітили.

Зате Саакашвілі ніби як об'явився у Батумі, записавши там розпливчастий відеосюжет без жодних елементів, які могли б підтвердити його заяви стосовно місця перебування. Можливо, винахідливий політик зумів покинути літак десь над морем неподалік від рідних берегів — тому і опинився у порту, а не на аеродромі. Чи й взагалі приплив через Чорне море. При тому Саакашвілі пообіцяв разом із народом вийти на вулиці 3 жовтня, щоби захистити результати місцевих виборів.

Втім, прем'єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі зрештою повідомив, що Саакашвілі таки затримали і кинули до буцегарні. 

"Наші правоохоронні органи на вищому рівні провели захід з затримання Михайла Саакашвілі. Вони мали попередню інформацію про його пересування, починаючи з України в напрямку Грузії, і цей процес був під повним контролем", - сказав на брифінгу Гарібашвілі.

Щоби зрозуміти можливі наслідки повернення політика, потрібно трохи поринути в політичну реальність Грузії.

Де за посередництва ЄС та США щойно вдалося не те щоби вирішити, а злегка пригасити гостру політичну кризу, яка виникла через жорсткий конфлікт між владною та проросійською "Грузинською мрією" — та кількома опозиційними партіями, (серед яких помітну роль відігравав "Єдиний національний рух" Саакашвілі). Партії звинувачували "Мрію" у фальсифікації минулорічних парламентських виборів, потуранні російським імперським амбіціям та репресіях стосовно політичних опонентів. Справа неодноразово доходила до масових сутичок на вулицях.

І, завдяки посередництву багатьох західних політиків, у першу чергу — голови Європейської Ради Шарля Мішеля, сторонам ніби як вдалося укласти угоду. Згідно з якою влада і опозиція у квітні вирішили — якщо "Грузинська мрія" набере на місцевих виборах більше за 43%, то і у цифру 48,7% на парламентських виборах всі повірять. А якщо набере менше — то на країну чекатимуть негайні парламентські перевибори. Після того, щоправда, сталося іще чимало політичних подій, внаслідок яких влада ніби й не дуже збирається проводити повторні вибори у разі підтвердження поразки у такий оригінальний спосіб — але то вже подробиці.

Тому як "Грузинська мрія", так і опозиція готові лягти кістьми, здобуваючи результати — і захищаючи фіксацію цих результатів — на пересічних місцевих виборах.

І от посеред цього свята політичного плюралізму невідомо звідки десантується Саакашвілі. Який, схоже, впевнений, що опозиція повинна виграти. Зразу ж хай донедавно і дистанційного, але лідера опозиції кидають за грати. Тому тепер опозиціонери можуть заявляти, що перемогу у них вкрали, з їхнім керманичем повелися недемократично, а тому єдиний вихід – революція. 

Нинішній владі Саакашвілі створить проблеми і на міжнародній арені, адже його вирок не вважають легітимним майже ніде у світі — такий висновок можна зробити з того факту, що Саакашвілі за межами Грузії вільно мандрував між країнами, і ніхто й ніде його не арештував. Саакашвілі також значно ускладнить — а швидше, унеможливить — і ймовірні переговори опозиції з владою, оскільки явно налаштований боротися до повної перемоги своєї політсили. Проти приїзду Саакашвілі виступали і західні дипломати, які бояться скочуванню Грузії в цілковитий хаос.

Тож після ймовірної появи та арешту колишнього грузинського президента на батьківщині і без того складний політичний пасьянс там стає майже нереально передбачити. 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme