Вишинський за схемою Савченко: Чого захоче Путін за звільнення українських моряків

Засідання суду у справі головного редактора "РИА Новости Украина" Кирила Вишинського, якого звинувачують у державній зраді, перенесли на 19 липня. І цей день для України може виявитися надзвичайно важливим
 

Журналіст відділу "Життя"
Вишинський за схемою Савченко: Чого захо…
Фото: УНІАН

Журналіст Вишинський - особистість одіозна, долею якої, за певними даними, дуже переймаються у Кремлі. 19-го липня його майбутнє вирішуватимуть в Подольському райсуді, а 17-го липня в Москві Лефортовський суд розглядатиме продовження арешту полоненим українським морякам. Яких, насправді, Москва має звільнити за рішенням Трибуналу ООН. 

Якщо пазл складеться, враховуючи чутки в українських дипломатичних колах, і навіть безглуздий "злив" від Петра Порошенка, то моряків можуть звільнити до парламентських виборів, які відбудуться 21-го липня. Цілком можливо, що жестом доброї волі від України в цій ситуації стане своєрідний обмін на них Кирила Вишинського, можливо навіть ще когось з росіян… 

Вишинського можуть обміняти за своєрідною "схемою Савченко".

Depo.ua згадує, чому Вишинський опинився за гратами, і чим його звільнення може нашкодити або стати у нагоді українцям. 

Хто такий Вишинський

У портфоліо журналіста - робота на ICTV, згодом - на російському телеканалі "Россия-1". Після Революції гідності він очолив агенцію "РИА "Новости". 

За інформацією "Миротворця" у період анексії Криму працював на півострові, де разом з командою вів агітаційну роботу, виправдовуючи захоплення українського півострова. 

За це отримав нагороду "За повернення Криму". Крім того, за "об'єктивне висвітлення подій в Криму" росіяни нагородили Вишинського орденом "За заслуги перед вітчизною". 

У травні 2018-му в офісі "РИА "Новости" та квартирі пропагандиста пройшли обшуки. Співробітники СБУ знайшли паспорт громадянина Росії, виданий у 2015-му та російські державні нагороди. 

За даними українських спецслужб, у Києві Вишинський разом з "колегами" провадив інформаційну кампанію з відбілювання терористів "Л-ДНР". За цю діяльність отримував 53 тис. євро з Кремля. В цілому ж пропагандисту перераховували 100 тис. євро. 

15 травня Вишинському вручили повідомлення про підозру у "шкоді суверенітету, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності; державній, економічній та інформаційній безпеці України". 

В якості запобіжного заходу для Вишинського суд обрав арешт. 

Що змінилося

В тому ж травні 2018-му нардепка Надія Савченко направила скаргу у Конституційний суд, де просила перевірити конституційність частини п'ятої статті 176 Кримінального процесуального кодексу України. У цій частині йдеться про те, що до підозрюваних у тероризмі і злочинах проти національної безпеки, перешкоджанні діяльності ЗСУ неможливо обрати м'якший запобіжний захід, ніж арешт. 

Наприкінці червня суд визнав положення неконституційним, чим відкрив поле для маневру. 

Що було до суду, 15 липня

Днями до Києва прилетів головний редактор радіостанції "Эхо Москвы" Олексій Венедіктов. В українській столиці медійник нібито передав президенту Володимиру Зеленському листа від мами заарештованого пропагандиста. 

"Київ чудове місто. Чого я в Києві? Привіз особистого листа мами Кирила Вишинського Лариси Романівни президенту України Володимиру Зеленському. Адресату передали", – повідомив він у своєму телеграм-каналі.

Перспективи для Вишинського сьогодні вранці описала речниця генпрокурора Лариса Сарган. 

"Що очікується? Що ця людина офіційно, за рішенням суду, вийде на волю. Завдяки чому? Завдяки рішенню Конституційного Суду, який "піклується" про терористів і держзрадників, або завдяки привезеному російським журналістом листу мами і, мабуть, маленької записочки, яку передали в руки президенту. Бо потім відбулася і сама телефонна розмова між президентом РФ Володимиром Путіним і президентом України Володимиром Зеленським", – написала Сарган.

На її думку, пропагандист "важливий для Путіна" настільки, що президент Росії ладен обміняти його на 24 українських моряків. 

Що буде далі

Пов'язувати справу Вишинського із долею моряків є підстави. Недаремно у Зеленського зазначали, що саме звільнення моряків стало центральною темою першої телефонної розмови з Володимиром Путіним минулого тижня.

У свою чергу, в ефірі шоу на каналі "Україна" п'ятий президент Петро Порошенко висловив впевненість у порятунку 24 українських хлопців з російського полону. 

"Маю інформацію на 90% що наші моряки можуть бути звільнені до дня виборів, до 21 липня. Молюся, щоб це було, і мені байдуже, хто на це натягне ковдру, і на кого Путін покладе у зв’язку з виборчими процесами причину або позитив." - заявив екс-гарант у шоу на телеканалі "Україна".  

Сьогодні версію непрямо підтвердили у російському МЗС. 

Так, заступник голови міністерства Григорій Карасін, відповідаючи на запитання агенції "Интерфакс"підтвердив, що Росія обговорює з Україною питання обміну моряків. 

Втім, у схеми обміну "Вишинський - моряки" є чимало критиків. Мовляв, Міжнародний суд вже постановив, що Кремль має звільнити українських хлопців. Тож, мовляв, Росія відпустила б моряків і без Вишинського. 

Хоча такий висновок видається надто легковажним, бо жорсткі санкції далеко не завжди стримують Росію у протизаконних діях. 

У кого тут особистий інтерес

Якщо повірити джерелам Петра Порошенка щодо крайнього терміну 20 липня, дії можуть відбуватися в наступній послідовності. Вишинського звільняють з-під арешту, оперативно оприлюднюють рішення обміняти його на моряків, і вже 20 липня українські хлопці повертаються на Батьківщину. 

Це день тиші перед виборами, коли, як відомо, будь-яка агітація заборонена. А от зустрічати звільнених моряків і разом з ними святкувати перемогу ніхто заборонити не зможе. Тож зустріч в аеропорту може стати відмінною піар-акцією для Володимира Зеленського і його партії "Слуга народу", яка, за результатами опитування, є фаворитом передвиборчих перегонів. Зустрічати їх зможе саме він. І боротьба за головного миротворця з "Оппоплатформою" і Медведчуком, який звільняв з полону "Л-ДНР" 4-х українців буде Зеленським виграна.

Повернення моряків розставить потрібні Зеленському акценти: мовляв, йому за місяць з гаком вдалося зробити те, що Порошенко не зміг протягом року. 

Підігріти електорат може спробувати і лідер "Опозиційної платформи - За життя" Віктор Медведчук, який питання звільнення полонених обрав як один з головних козирів. Говорити він може зокрема і про власну зустріч із Дмитром Медведєвим минулого тижня. Мовляв, в Москву поїхав - домовився. 

Ще наприкінці червня журналіст Дмитро Гордон анонсував повернення моряків до виборів. 

"Чекайте-чекайте, скоро Путін віддасть моряків під вибори свого друга Медведчука, Медведчук їх забере. Так, це я точно знаю, я Вам видаю інсайд: Путін віддасть моряків Медведчуку, а всі три канали Медведчука прославлять його і скажуть:" Подивіться, це уряд імпотента не могло вирішити питання, а ми все вирішили з Росією. Так само будемо вирішувати всі інші питання: і газ, і ціна на нафту - все будемо вирішувати; бачите, ми вже почали ", - сказав Гордон в інтерв'ю "Апострофу". 

Тож в останні передвиборчі дні можна прогнозувати загострення протистояння між Зеленським та Медведчуком, які змагаються за частину проросійського електорату. 

От тільки ціна за моряків для нас буде явно більшою, ніж Вишинський чи ще кілька росіян. Свого часу, підписуючи Харківські угоди, Янукович навряд чи здогадувався, що буде з Кримом в 2014-му. Так само не здогадувалися цього й десятки експертів та простих українців, які тоді раділи символічній знижці на газ. Росія звикла викручувати будь-яку ситуацію у вигоду собі. І в підсумку базування в Криму російського флоту вилилося в анексію півострова. 

У питанні моряків не має бути нічого, окрім виконання рішення Трибуналу ООН. Хлопців мають звільнити. Але росіяни можуть отримати від цього Вишинського, і якісь ще гарантії зі сторони української влади. Наприклад, зараз Зеленський вже активно виконує "Мінськ-2" - розведення сил у Станиці-Луганській як обгортка виконання угод. Але закриваються очі чомусь на позиційну війну на інших ділянках фронту. Як і не озвучується нами вимога звільнити окуповане Дебальцеве від бойовиків, яке має бути за "Мінськом-2" під нашим контролем. Хто зна, як може розвернутися ситуація із виконанням "Мінських домовленостей". Бо зняття антиросійських санкцій, принаймні європейських, частково залежить від мирного процесу на Донбасі, а також від Криму. І якщо українська влада демонструватиме, що "мир" досягається – росіяни можуть домогтися зняття частини санкцій. Сумно, що в цій історії буде байдуже, чи є цей мир насправді…

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme