UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Конкурс у НАБУ: Хто може стати новим директором

Передноворічний повітряний терор російських агресорів відволік увагу українців від дуже важливої події – старту відбору на посаду директора НАБУ. Цей конкурс цікавий не тільки тим, що знаходиться під пильним наглядом наших партнерів. Він може стати вирішальним для пришвидшення вступу України до Євросоюзу

Політичний оглядач
Конкурс у НАБУ: Хто може стати новим дир…
Розпочався конкурс на нового директора НАБУ

20 грудня закінчився прийом документів для участі в конкурсі на зайняття посади директора Національного антикорупційного бюро України. З поданих 78 пакетів документів допущено 74. Щодо трьох у комісії виникли зауваження та визначено невідповідність вимогам, один кандидат відкликав свою кандидатуру, оскільки перебуває в зоні проведення бойових дій. 29 і 30 грудня відбулося анонімне тестування претендентів на знання законодавства. Тестували кандидатів у столичному готелі "Інтерконтиненталь". Зі 100 максимальних балів учасники кастингу для проходження у наступний етап мали набрати мінімум 80 балів. Таких виявилося 52. Цікаво, що екс-заступник директора НАБУ Анатолій Новак, звільнений ще Артемом Ситником, набрав 77 залікових очок. Недобрала балів і народна депутатка-мажоритарниця Юлія Яцик, яка восени минулого року вийшла з фракції "Слуга народу". 

Це тестування було не останнім. Далі претенденти пройдуть тестування на загальні здібності та навички, оцінюватимуться їхні особистісні компетенції, далі – практичні завдання (до них крізь фільтр дійде 20 учасників), передостанній етап – співбесіди щодо доброчесності та професійної відповідальності. В кінці шляху – визначення трьох переможців, одного з яких уряд призначить другим в українській історії директором НАБУ. То ж не факт, що лідери першого тестування залишаться в обоймі до кінця відбору. Але те, що двоє з претендентів набрали максимум очок, ще троє 99 балів, один 98, двоє по 97, а далі кандидати розмістилися дуже тісно, свідчить про хорошу професійну якість бажаючих сісти в крісло очільника антикорупційного бюро.

Не будемо перераховувати всіх, зупинимося на тих, хто довів серйозність своїх намірів на першому ж етапі. 100 балів на тестуванні набрали керівник Четвертого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів НАБУ Сергій Наумюк і колишній детектив НАБУ, віднедавна прокурор САП Руслан Габрієлян. Далі коротко про десятку тих, хто розташувався нижче двох лідерів на старті. Євгеній Теницький, Олександр Цивінський, Олександр Скомаров – детективи НАБУ, Семен Кривонос – очільник Держінспекції архітектури та містобудування, Руслан Кравченко – керівник Бучанської окружної прокуратури, відомий також як прокурор, який представляв сторону обвинувачення на суді над Віктором Януковичем, Ігор Ярчак – керівник юридичного управління НАБУ, Сергій Гупяк - начальник 4-го слідчого відділу Теруправління ДБР у м. Хмельницькому, Юрій Табака – заступник керівника Тернопільської облпрокуратури, ще один виходець із прокуратури Олександр Вікул та адвокат Олександр Руденко. Переважна більшість – люди, мало відомі широкому загалу. Але є у переліку й доволі відомі особи.

Наприклад, заступниця міністра юстиції Валерія Коломієць. Або прокурор САП Роман Симків, який став знаним завдяки участі у розслідуванні резонансних справ екс-нардепів Миколи Мартиненка, Олександра Онищенка, екс-голови фіскальної служби Романа Насірова, одеського підприємця Вадима Альперіна, якого підозрювали у контрабанді. Ще один цікавий претендент – адвокат, заступник очільника Київської ОВА Віталій Власюк. Він фігурує у топ-100 найвпливовіших людей Київщини 2022 року. Укладачі рейтингу звернули увагу на важливу деталь: рідний брат Віталія Власюка Владислав Власюк є радником керівника Офісу президента Андрія Єрмака. Цей факт не применшує фаховість кандидата, проте може викликати питання щодо можливого конфлікту інтересів. Також у списку екс-очільник управління спецрозслідувань Генпрокуратури Сергій Горбатюк, який займався розслідуванням справ Майдану, очільник Львівського територіального управління НАБУ Тарас Лопушанський, керівник слідчого відділу центрального апарату ДБР Олег Корецький. Ціна крісла директора НАБУ дуже висока, то ж когось зі згаданих (або не згаданих "темних конячок") із кожним наступним етапом "збиватимуть" підозрами у співпраці з Банковою. Та чи можливо за існуючого регламенту та при нинішньому складі відбіркової комісії протягнути лояльного до влади директора антикорупційного бюро?  

Нагадаємо, хто і як відбиратиме "нового Ситника". Склад комісії уряд затвердив 15 лютого 2022 року. До неї увійшли іноземці Карен Грінавей, Драго Кос, Повілас Малакаускас та українці Микола Кучерявенко (голова), Кирило Легких і Олексій Савчук. Війна поставила початок відбору на паузу, перше засідання комісії відбулося 22 серпня, а регламент роботи затвердили тільки 28 жовтня. Претенденти на посаду мали подати документи до 6 грудня, проте комісія продовжила термін до 20 грудня "через непрогнозовану ситуацію з енергозабезпеченням у країні та доступом до інтернету". Це рішення обурило прем’єра Дениса Шмигаля, який наголосив на надзвичайній важливості дотримання термінів.

Навколо майбутнього відбору нового директора НАБУ точилася підкилимна боротьба. У вересні парламентський комітет з питань організації державної влади рекомендував ухвалити законопроект, який змінював порядок призначення директора НАБУ. Йшлося про скасування вимоги до кандидата щодо заборони на роботу в партійних керівних органах протягом двох років. "Антикорупціонери" відреагували вкрай негативно, побачивши у документі спробу ліквідувати політичну незалежність директора Бюро та зашкодити конкурсу. Простіше кажучи, запідозрили, що "слуги" хочуть протягнути когось свого. На рівні "Великої сімки" розкритикували наміри нардепів і наші партнери. Зрештою, фокус не вдався, вносити проект закону відмовилися. Але неприємний осад, що хтось хоче махлювати з добором кандидатів на директора НАБУ, лишився.

Як тут не згадати епопею з конкурсом на очільника САП. У ньому переміг Олександр Клименко, якому влаштовували "ходіння по муках", аж поки призначення головного у САП не зробили вимогою набуття Україною статусу кандидата в члени ЄС. Є серед вимог і прозорий конкурс на посаду директора НАБУ. Під словом "прозорий" розуміється невтручання представників влади в процес добору, де вирішальну роль відіграватиме перевірка кандидатів на доброчесність. І де останнє слово – за іноземними членами відбіркової комісії. Ніби нічого надприродного немає. Але слід розуміти, що за таких розкладів влада не зможе впливати на антикорупційну вертикаль. Для когось – жахливий сценарій, можливо, ще будуть спроби його уникнути.

Однак якщо знову будуть спроби затягнути з конкурсом, чи намагатимуться під час його перебігу змінювати законодавство про НАБУ, просування України до повноправного членства в ЄС загальмують. Зараз в України є унікальний шанс отримати оцінку виконання вимог щодо членства навесні. Або ж справа затягнеться до жовтня чи ще далі. Обрання директора НАБУ – не єдина з ще невиконаних вимог, але виконати її можливо у встановлені терміни. Або не виконати – і тим самим спровокувати потужний політичний скандал...

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme