Обібрати "Ощадбанк" на $20 млн: Хто такий нардеп Березкін, за якого взялося НАБУ

Утримувачі акцій "Волі народу" навряд чи захочуть "вписатися" за колегу, якого звинувачують в організації банківської афери

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Обібрати "Ощадбанк" на $20 млн: Хто таки…

Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) повідомила про розслідування детективами Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) кримінальної справи щодо заволодіння коштами державного банку в сумі $20 млн, організованого народним депутатом України і здійсненого його близькими родичами та бізнес-партнерами.

ЗМІ повідомили ім'я нардепа. Це Станіслав Березкін, кіровоградський мажоритарник, обраний по округу №100, член депутатської групи "Воля народу". Під приводом отримання кредиту на купівлю соняшника цей депутат, за даними слідства, організував і наприкінці 2013 року реалізував схему розкрадання коштів державного "Ощадбанку".

За повідомленням правоохоронців, кошти призначалися для придбання корпоративних прав одного з підприємств на узбережжі Чорного моря. Але розміру забезпечення для кредиту було недостатньо, через це фігуранти справи разом з деякими керівними працівниками банку уклали договір про начебто поставку товару, за яким право вимоги на більш ніж 100 млн грн було передано в забезпечення кредиту.

Після цього рішення кредитного комітету банку про надання кредиту було ухвалене фактично вночі. Кредитні кошти перерахували на рахунки в іноземних банках, придбали за них корпоративні права підприємства, які розподілили між сином і донькою депутата і його колишнім бізнес-партнером. Втративши гроші внаслідок безпідставної видачі кредиту, банк також зазнав збитків на суму сформованого резерву – а це понад 130 млн грн.

Серед підозрюваних — два діючі і один колишній посадовці "Ощадбанку", а також колишні бенефіціари аграрного холдингу "Креатив", колишні посадові особи підприємств, що входять до цього холдингу, і оцінювач. "10 осіб затримано, готуються клопотання про застосування запобіжних заходів", – повідомили у САП. У антикорупційній прокуратурі обіцяють ближчим часом направити Генеральному прокуророві подання на притягнення нардепа до кримінальної відповідальності.

Кредитна історія групи компаній "Креатив" складна і заплутана. Група займається переробкою аграрної продукції, виробництвом жирів і маргарину, соняшникової олії і шроту, соєвого шроту і олії, біопалива, а також рослинництвом і тваринництвом. Ще в середині 1990-х Станіслав Березкін зайнявся виробництвом соняшникової олії. Перший завод з її виробництва він побудував 1996 року на $1,2 млн від Європейського банку реконструкції і розвитку. За півтора десятки років галузь, яка здавалася тоді неперспективною, стала прибутковим напрямком вітчизняного аграрного сектора.

До середини 2014 року агрохолдинг належав до числа провідних українських переробників насіння соняшнику, був другим за обсягами в Україні експортером соняшникової олії. До складу групи тоді входили 9 заводів, 8 елеваторних комплексів, рослинницькі господарства, свинокомплекс і 35 тис. га землі. Найбільш вдалого для "Креативу" 2013 року група заробила понад $1 млрд виручки.

Ситуація для успішних кіровоградських аграріїв докорінно змінилася зі зміною влади в державі та падінням режиму Януковича. У серпні 2015 року "Креатив" повідомив про переговори з інвесторами щодо реструктуризації. Тоді ж до правління групи увійшли особи, які раніше працювали в його найбільшому конкурентові – агрохолдингу "Кернел", а також БТА Банку. Натомість Станіслав Березкін і його син Максим вийшли з числа акціонерів бізнесу. Керуючим акціонером компанії став Рисбєк Токтомушев, який раніше займав посаду голови наглядової ради "БТА Банку".

Як повідомляв Forbes, на час продажу заборгованість групи, яка востаннє раз отримувала чистий прибуток 2013-го, сягнула $620 млн., із них 80 відсотків – перед держбанками: "Ощадбанком", "Укрексімбанком" і "Укргазбанком".

Окрім об'єктивних чинників – девальвації гривні і негативної кон'юнктури світового ринку, на появу системних проблем "Креативу" вплинули й певні помилки. Як повідомляли ЗМІ, непрофільні і неприбуткові бізнеси групи – рослинництво, свинарство, качина ферма, футбольний клуб "Зірка" (Кропивницький) - фактично дотувалися основним напрямком бізнесу – виробництвом соняшникової олії.

Бізнес-історія Станіслава Березкіна невіддільна від його політичної біографії. Це класичний представник провінційного пострадянського підприємця, похід якого в політику для захисту власних бізнес-інтересів супроводжувався регулярною зміною партійних прапорів на догоду кон'юнктурі. До Верховної Ради Березкін вперше потрапив за списками "Блоку Юлії Тимошенко". Але відразу став "тушкою": не встигши толком освоїтися в Раді, вже за два тижні перебіг до фракції "регіоналів". При цьому, на думку кіровоградських політологів, потроху фінансував опозиційні партії на місцевому рівні – про всяк випадок.

На парламентських виборах-2012 балотується і перемагає як кандидат від Партії регіонів по кіровоградському одномандатному мажоритарному виборчому округу №100. Свій успіх на цьому ж окрузі він повторив 2014 року – правда, вже як самовисуванець. Після подій на Майдані Березкін зі складу фракції Партії регіонів вийшов, однак він досі пов'язаний з колишніми "регіоналами". Так, серед його помічників на громадських засадах значиться колишній депутат від ПР Іван Вернидубов.

До розбирань із банками Березкіну не звикати. Але цього разу все може бути серйозніше – якщо НАБУ нарешті згадає, що корупціонери є й у середовищі колишніх "регіоналів". Тим паче що політичний "дах" у кіровоградського мажоритарника вже не такий міцний, як раніше. І хоча нардеп майже напевне апелюватиме до теми політичних репресій, навряд чи лідери групи "Воля народу", основу якої складають загалом лояльні до будь-якої чинної влади представники крупного бізнесу, всерйоз побажають "вписатися" за особу, звинувачену в банальній банківській афері.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme