Кличко проти Зеленського: Коли війна за Київ перейде в гарячу стадію

Поки Віталій Кличко насолоджується паузою в боротьбі за крісло голови КМДА, за його спиною може виникнути коаліція з депутатів Київради, які мають на мера "зуб"

Ігор Петренко

Рішення уряду Володимира Гройсмана не розглядати ініційоване главою Офісу президента Андрієм Богданом погодження звільнення Кличка з посади голови КМДА дало тому несподівану можливість перевести дух і провести огляд своїх сил напередодні вирішального раунду бою за Київ з новою командою Банкової. Адже у нового Кабміну, який "слуги народу" обіцяють сформувати за лічені дні, точно дійдуть руки до цього питання.

Результат розгляду спрогнозувати неважко: посади мера і керівника виконавчого органу Київської міської ради – міської державної адміністрації з високою вірогідністю таки розділять, передавши важелі фінансового впливу на столицю контрольованій новою владою людині. Обраного ж киянами мера спробують зробити "англійською королевою", на що колишній спортсмен поки категорично не погоджується.

Поки сторони намагаються виснажити одна одну. Так, міський голова проводить літо не лише у відпустці, а й у спілкуванні зі слідчими Державного бюро розслідувань. До ДБР мер звернувся після скандального брифінгу Андрія Богдана, де той повідомив про пропозицію йому якимись "смотрящими" $20 млн хабарю нібито в інтересах чинного мера. У свою чергу, працівники Бюро мають до Кличка свій інтерес: ще у липні його опитали як свідка у справі про нецільове використання комунальних земель. На Хрещатику, 36 (адреса фактичного розташування міської влади) цю справу називають інспірованою колишнім юристом Януковича Андрієм Портновим, про впливи якого на ДБР і деякі суди заявляв, окрім столичного голови, і п’ятий президент України Петро Порошенко.

Як прогнозувало раніше видання Depo.ua, якщо Банковій не вдасться примусити Кличка до добровільної капітуляції – а цього, судячи з його дій і заяв, мер аж ніяк не планує – опоненти з числа чільних осіб державної влади можуть вдатися до тиску через антикорупційні органи з одночасним інформаційним супроводом "важкої артилерії". Скажімо, телеканалу "1 + 1", який може суттєво знизити, якщо не знищити рейтинг Віталія Кличка серед містян.

У таких маневрах наближається осінь, коли розв’язка питання про владу в столиці й фактичне обмеження повноважень міського самоврядування стане неминучою.

Вплинути на сталість позицій мера може і зміна сил всередині Київської міської ради. Крісло під Кличком можна хитати, наприклад, руками депутатів Київради, які підуть до нього в опозицію. Depo.ua вже розповідав, що частина обраних киянами депутатів демонструють готовність до участі у війні проти мера. Говорить про таку можливість і сам Кличко, розповідаючи в інтерв’ю, що ЗЕ-команда веде роботу з руйнування лояльної до нього неформальної більшості у Київраді.

Більшість зі 120 столичних депутатів, як водиться в українській політиці, вичікують, щоб стати на сторону переможця, коли той явно визначиться. Реальна картина в цьому сенсі почне вимальовуватися на початку вересня, коли після перерви має відбутися чергове пленарне засідання Київради. Тоді ж може прозвучати і низка заяв про перехід когось, наприклад, із членів прокличківської фракції "Солідарність" під "зелені прапори".

Тим часом окремі персонажі вже зараз відверто не приховують своїх намірів. Скажімо, депутат Київради від згаданої фракції Ілля Сагайдак. Це колишній заступник голови КМДА з питань транспорту і підприємництва, якого 2017 року Кличко після року роботи на посаді звільнив з формулюванням "за власним бажанням". До роботи в мерії він очолював Святошинську районну адміністрацію столиці.

Є інформація про  те, що Сагайдак кількома тижнями раніше відвідав Банкову, де мав співбесіду щодо його гіпотетичного призначення на посаду голови КМДА. Втім, сам Ілля Сагайдак це заперечує. Може, і недарма: київськими кулуарами поширюється інформація про те, що певні кола в оточенні Зеленського лобіюють його призначення секретарем Київради на заміну Володимиру Прокопіву, що якраз подав у відставку.

Цікава сама по собі його постать. Дружина цього депутата – донька колишнього голови НАК "Нафтогаз України" скандального любителя розкошів і екс-власника банку-банкрута "Єврогазбанк" (з якого 2015 року зникли близько 300 млн грн) Олексія Івченка. Сагайдак теж працював у цьому банку. Станом на початок 2016 року, як випливає з відповідної декларації Іллі Сагайдака, його дружині належали 29 квартир, 15 гаражів, 8 будинків, 6 земельних ділянок, кілька престижних автівок та мільйони гривень.

Сторінка Сагайдака на Фейсбуці – це історія його опонування мерові. Нещодавно від цього депутата суспільство дізналося про начебто порушення в будівництві окружної дороги в Києві, про раптову відпустку Кличка та інші подібні речі.

Днями ж пильний депутат написав про начебто сумнівні дії міського голови в питанні фінансування будівництва Шулявського моста. Послався на результати розслідування програми Схеми: корупція в деталях – RFERL, оприлюднені ще в червні 2018 року, де йшлося про змову під час тендер по Шулявській розв'язці на 600 млн грн.

 

Депутат пише: попри розслідування Антимонопольного комітету України, яке завершилося штрафом у 112 млн грн для компаній, які брали участь у тендері, Кличко у жовтні 2018 року особисто звернувся до прем'єра Володимира Гройсмана з проханням виділити підряднику 100% аванс, який, зі слів Сагайдака, було видано. На сьогодні, інформує депутат, підрядник намагається подати новий кошторис будівництва мосту на 1,5 – 2 млрд грн. Цю інформацію підхопили і "погнали в тираж" ЗМІ з холдингу Ігоря Коломойського. Саме цей мільярдер, за інформацією, що є у медіа, найбільше зацікавлений у призначенні своєї людини "головним по столиці".

Назагал складається враження, що скинути мера без небажаного резонансу у Банкової наразі не виходить. Тому одночасно з активізацією силовиків "по Кличку" із задіянням телебачення почалися і процеси бродіння в Київраді. Існує сценарій, за якого Кличко може частково зберегти позиції, – в разі, якщо погодиться на призначення на Хрещатик, 26 людей Банкової. Утім це означатиме для нього політичну смерть у найближчому майбутньому…

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Влада