Кличко лишається: Хто і як тепер воюватиме за Київ

В українській політиці дуже популярні теорії змов. Одна із них – Гройсман буцімто допоможе Банковій боротися з Кличком – ходить кулуарами не перший тиждень

Політичний оглядач
Кличко лишається: Хто і як тепер воювати…

Подейкували, що ключовим питанням сьогоднішнього засідання Кабінету міністрів мало стати погодження звільнення Київського міського голови Віталія Кличка з посади голови міськдержадміністрації. Такі плани виношуються на Банковій давно, але без згоди уряду посунути столичного голову з однієї з його посад не вийде. Тому, стверджували конспірологи, начебто є домовленість між прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом та Офісом президента про наступну хитру комбінацію: Кабмін погоджує звільнення Кличка і подальше призначення на його місце гендиректора "плюсів" Олександра Ткаченка, а навзаєм Банкова сприяє балотуванню самого Гройсмана в мери Києва на дочасних місцевих виборах. На доказ цієї версії приводилася інша технологія, яка, буцімто, розроблена у взаємодії прем’єра й президентського Офісу: спеціальним законом буде прискорено децентралізацію і адміністративно-територіальну реформу, після чого перезавантаження місцевих рад по всій країні, у тому числі й Київради, відбудеться у березні-квітні.

Depo.ua детально розписав, як може спрацювати такий сценарій: за результатами виборів у місцеві ради мають зайти великі фракції "Слуги народу" за взірцем Верховної Ради. Таким шляхом нова влада хоче встановити контроль над кожним регіоном і добитися створення керованої нею вертикалі з центру до району, міста. містечка, села.

Однак сьогодні наявність змови проти Кличка розвіяв прес-секретар прем’єра Василь Рябчук. "Колеги-журналісти, відповідаю всім одразу. Питання погодження звільнення Віталія Кличка було обговорено з урядовцями. Ухвалено рішення, що чинним складом уряду розглядатися воно не буде", – заявив він. Тобто, без звільнення столичного градоначальника з посади голови КМДА свою людину у мерію Банкова на приведе. Принаймні, поки працює чільний уряд. Таким чином, Кличко отримав часовий люфт у кілька місяців, аби підготуватися до війни за Київ із нахрапистою Зе-командою.

Джерела Depo.ua стверджують, що на заваді звільненню мера начебто стала спільна позиція міністрів від "БПП" і "Народного фронту". Для цих політсил столиця лишається останньою фортецею, яку нова влада поки не може взяти. У них є розуміння, що попри неоднозначність фігури Кличка, він лишився ледь не єдиним представником постмайданних сил, у якого є важелі впливу і достатньо стійкий рейтинг. Більш того, мер не збирається плазувати перед новими хазяями країни, що робить його привабливою політичною фігурою відразу для кількох груп впливу. Які можуть домовитися про коаліцію проти Ігоря Коломойського, чиї інтереси чітко прослідковуються у ситуації навколо столичної влади.

Наразі виглядає так, що плече Кличку згодні підставити не лише давні його партнери з групи Льовочкіна, які контролюють мегаресурс у вигляді телеканалу "Інтер", але й Ринат Ахметов, у розпорядженні якого телеканал "Україна" та якісні спікери на кшталт Олега Ляшка. Котрий, нагадаємо, заявив про намір об’єднатися з Кличком для протистояння з новою владою.  До цього слід додати Петра Порошенка, його фракцію "ЄС" та медіа-ресурс п’ятого президента – "5 канал" і "Прямий". Не виключено, що у гру вступлять і телеканали, які вважаються підконтрольними Віктору Медведчуку. Особливої симпатії до мера Києва у кума Путіна немає, однак він перебуває в одній політичній команді з Льовочкіним, то чому б не підсобити партнеру.

Як писав Depo.ua, в разі, якщо не вдасться примусити Кличка до капітуляції, на Банковій можуть застосувати щодо нього тактику інформаційного тиску, а також тиску через антикорупційні органи, "вбиваючи" рейтинг. Аби до часу виборів, діючий мер став максимально слабким. Але за описаних вище розкладів, у розпорядженні влади буде лише "1+1", і цього недостатньо. І тут цікавою видається гра ще одного олігарха і медіамагната Віктора Пінчука. Його телеканали зазвичай завжди залишаються над сутичкою. Утім, питання, чи буде так цього разу, адже у новій владі можуть отримати посади фігури, афільовані з Пінчуком. Детальніше про це Depo.ua писав раніше. Крім того, нагадаємо, другий президент і тесть Пінчука Леонід Кучма став нині однією з ключових фігур у Мінському процесі.

У Віктора Михайловича своєї кандидатури на посаду мера столиці немає, однак, подейкують, він може підставити плече Гройсману. Нещодавно знімальна група програми "Схеми" зафіксувала візит прем’єра до маєтку олігарха. "​Вже через день Гройсман взяв участь у прямому ефірі одного з телеканалів олігарха Пінчука. І ще за кілька днів прем’єр – серед запрошених на цьому ж каналі. А за тиждень після таємничого нічного візиту Гройсман опублікував відеоролик, де його вихваляє екс-президент Польщі Олександр Кваснєвський, а нині – голова спостережної ради форуму YES, який в Україні щороку організовує олігарх Пінчук", – йшлося в розслідуванні.

Експерти також схильні вважати, що між командами Зеленського і Гройсмана налагодилася взаємовигідна співпраця, про що може свідчити регулярна критика прем’єром попереднього президента. Чи вилляється це у висунення нинішнього глави уряду в мери Києва за підтримки влади – побачимо. Але вже зараз можна стверджувати, що для того, аби обіграти Кличка на виборах, потрібна фігура, яка виглядатиме альтернативою йому. Гройсман має досвід ефективного мера Вінниці та головного урядовця країни. Однак тут відразу виникає питання: чи потрібне йому мерство, якщо посаду голови КМДА Банкова віддасть тому ж Ткаченку? Це просто бути весільним генералом

Виникають й інші питання. Приміром, чи погодиться Кличко йти на вибори Київради з командою Порошенка на знак подяки за нинішню підтримку. Судячи з підсумків парламентських виборів, лише 16,68% киян підтримали "Європейську солідарність". Партія п’ятого президента в столиці посіла 2 місце, але розрив зі "Слугою народу" (36,46%) вражає. І далеко не факт, що до часу місцевих виборів політсила Порошенка, яким активно займають антикорупційні органи, підвищить свій рейтинг. Може виявитися зовсім навпаки.

З усього цього напрошується простий висновок: боротьба за Київ між різними групами впливу лише починається, і буде вона дуже жорсткою, враховуючи ціну перемоги. Втім, українській політиці притаманна ще одна особливість - кулуарні домовленості олігархів як про напад, так і про тимчасове перемир'я. Тож, не виключено, що за наявних наразі диспозицій, коли крісло під Кличком можна хитати, наприклад, руками депутатів Київради, які підуть до нього в опозицію, але скинути мера не виходить, буде обрана тактика торгів - за нейтралітет у війні за столицю з олігархами влада розплачуватиметься посадами у виконавчій владі. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme