"Озеленення" Київради: Хто з міських депутатів вдарить Кличку в спину

Прискорити наближення нової політичної реальності в столиці може удар в спину міському голові з боку частини депутатів Київради. Хто на Хрещатику, 26 з початком осені може перейти під зелені прапори?

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
"Озеленення" Київради: Хто з міських деп…

Політичний монополіст – партія "Слуга народу" прискорить децентралізацію, щоб провести дострокові місцеві вибори. Ця заява з вуст керівника виборчого штабу партії Олександра Корнієнка нагадала про озвучені главою президентського офісу Андрієм Богданом наміри суттєво обмежити повноваження обраного киянами мера Віталія Кличка.

Нагадаємо, глава уряду Володимир Гройсман все ще перебуває у кількатижневій відпустці, а в Кабміні лежить без розгляду направлений у 20-их числах липня лист глави офісу президента з проханням внести подання на звільнення голови Київської міської держадміністрації (КМДА) на підставі прописаного в законодавстві зобов’язання голів місцевих адміністрацій скласти повноваження перед новообраним президентом.

Цю паузу Віталій Кличко, який і сам щойно повернувся з тижневих вакацій, використовує, будуючи захисні редути довкола своїх позицій. Яким загрожує тиск не лише перших осіб нинішньої влади, але й антикорупційних органів, активізацію котрих деякі оглядачі пов’язують зі зміною політичної кон’юнктури. Так чи інакше, але 31 липня голова КМДА побував на допиті в Державному бюро розслідувань "у рамках кримінального провадження, яке було порушено через можливі незаконні дії під час укладення договору оренди земельної ділянки для будівництва та експлуатації житлового будинку у місті Києві". І це, здається, лише початок неприємних взаємин Кличка з антикорупційниками.

Натомість "важкою артилерією" мера має стати його зустріч із юристом Дональда Трампа Рудольфом Джуліані, який має великі впливи в американському політичному середовищі та може транслювати Києву думку про небажаність усунення Кличка від реальної влади. Чи виконає фото чинного мера української столиці з колишнім своїм колегою з Нью-Йорка роль "оберега від нападів ворогів" - покажуть наступні тижні.

Тим часом з початком політичного сезону вірогідне перегрупування сил у тилу столичного мера. Вдарити йому в спину можуть із Київради, за якою, якщо вірити резонансній заяві Богдана, наглядають "смотрящі", а Кличко має лише мінімальний вплив на міських депутатів.

Нагадаємо, Київрада 8 скликання складається із 120 депутатів, обраних 25 жовтня 2015 року. З них до фракції "Солідарність" входять 52 члени, "Батьківщина" - 17, "Єдність" - 15, ВО "Свобода" - 14, об’єднання "Самопоміч" – 2 депутати. Депутатська група "Київська команда", яку сформували колишні представники "Самопомочі", існує у складі 17 депутатів. Троє міських обранців залишаються позафракційними.

Зменшення своїх впливів на обраний киянами орган влади визнав і сам міський голова. У інтерв’ю виданню "Лівий берег" він заявив, що ЗЕ-команда веде роботу з руйнування лояльної до мера більшості в Київраді. При цьому Кличко уточнив, що формалізованої більшості у столичній міськраді у нього немає: "Голоси з тих чи інших голосувань ми збираємо за круглим столом, обговорюючи з лідерами фракцій питання, які виносяться (на сесії міськради  – Ред.)". І задекларував упевненість у тому, що "і з "Батьківщиною", і з "Київської командою", зі "Свободою" і з "Єдністю" на наступних засіданнях ми будемо шукати консенсус".

Але тут же змушений був визнати, що найближча до інтересів Кличка фракція "Солідарність" хитається. Тривожним дзвіночком став відхід заступника мера Києва – секретаря Київради Володимира Прокопіва. 29 липня той подав у відставку, мотивуючи це наміром сконцентруватися на головуванні в столичній організації партії Порошенка "Європейська солідарність" перед місцевими виборами.

Прокопів завжди балансував між інтересами Віталія Кличка і Петра Порошенка – з невеликим ухилом в бік п’ятого президента. Він двічі обирався столичним депутатом, причому вперше, 2014 року, - від партії Кличка "УДАР" (яка набрала на тих виборах 40% підтримки киян), у Київраді був співголовою фракції "УДАР-Солідарність". Вдруге до Київради потрапив від "Блоку Петра Порошенка "Солідарність". Балотувався на дочасних парламентських виборах-2019 по Голосіївському району, але програв кандидату від "Слуги народу". Крок Прокопіва у міських політичних колах сприйняли як бажання дистанціюватися від конфлікту довкола повноважень Київського міського голови.

За регламентом заяву секретаря Київради повинні виголосити на пленарному засіданні. Найближче за часом на Хрещатику, 26 планують провести на початку вересня. Тоді ж можуть прозвучати і низка інших заяв – скажімо, про вихід когось із членів з фракції "Солідарність". Тим паче, сам Кличко не виключив, що до вересня у міськраді може скластися пазл у "фракції ЗЕ-команди".

Хто ж може підставити плече Банковій у протистоянні останньої з місцевим самоврядуванням у столиці? Поки тут можна керуватися лише припущеннями. Важливо, що в ситуації, у яку заганяють Кличка, навіть позиція "над сутичкою" може означати фактичну мовчазну згоду на розділення повноважень обраного мера і призначеного президентом голови КМДА (важелі впливу якого на ситуацію в місті значно ширші), чого й добивається Богдан і ті, хто таку ідею у Зеленського підтримують. Такими "нейтральними" можуть стати міські депутати від "Батьківщини": до того часу, поки їхня лідерка Юлія Тимошенко не заявила про перехід в опозицію до чинної влади. Неясна позиція щодо згаданого питання і "Київської команди", очолюваної Сергієм Гусовським.

Але найбільш болючим для Кличка потенційно може стати "зрада" у фракції "Солідарність", частина членів якої активно облаштовує власне майбутнє, особливо після перемоги кандидатів від "Слуги народу" на всіх без винятку округах у столиці на позачергових парламентських виборах цього року.Скажімо, депутат від "Солідарності" Ілля Сагайдак на своїй сторінці у Фейсбук пише, що Кличко забагато відпочиває як для політика і чиновника, позиції якого під загрозою. І фактично повторює тезу Андрія Богдана про те, що насправді столицею керують "інші люди".

Злі язики подейкують, що причиною пильної уваги до дозвілля мера може бути бажання Сагайдака отримати важливе призначення. Цей колишній заступник голови КМДА, якого 2017 року Кличко після року роботи на посаді звільнив з формулюванням "за власним бажанням", заперечує і те, що він уже відвідав Банкову, де з ним провели відповідну співбесіду. Залежно від результатів цієї розмови Сагайдак може бути одним із провайдерів переформування більшості в Київраді цієї осені. Днями він розмістив черговий пост обурення "оборудками" міської влади.

Тож одні представники формально промерської фракції йдуть з посад, інші займають відверто опозиційну позицію. Не з доброго дива з’являються нервові повідомлення Кличка в соцмережах про те, що "спритні бізнесмени, що "влетіли" у владу <…> намагаються підкупити депутатів Київради, щоб "озеленити" її. І зiрвати наступне засiдання".

Вирішальний раунд боротьби за Київ, а фактично за право жителів столиці обирали собі повноправну владу, почнеться у вересні. Поки передчасно стверджувати, що під ногами Віталія Кличка горить паркет на Хрещатику, 26. Він не виявляє бажання здаватися на милість переможця й активно шукає союзників як всередині країни, так і за її межами. Позиція міських депутатів стане важливим аргументом у протистоянні.

Допоки у Київраді панував лад і спокій, інтерес суспільства до діяльності столичної влади був мінімальним. Але тут варто згадати, що підвищення градусу протистояння у київському депутатському корпусі у 2007-08 роках став однією із підстав для оголошення дочасних виборів Київради і мера. Тоді Леонідом Черновецьким і його "молодою командою" активно займалася Юлія Тимошенко та її соратники. Зрештою, вони дотиснули, і 25 травня 2008 року кияни переобрали депутатів і мера. Тобто, як переобрали – Черновецький переміг у протистоянні з Олександром Турчиновим, а новий склад міськради знову виявився лояльним до міського голови. Не виключене повторення такого сценарію і в разі інспірування дочасних виборів цього разу. Якщо з ними поспішати.

Тож, скоріш за все, ініціатори повалення Кличка виберуть інший шлях: інформаційно бомбитимуть мера й одночасно розгойдуватимуть ситуацію в Київраді. І при цьому мірятимуть "температуру" в місті: якщо рейтинг Кличка залишатиметься відносно стійким і він зможе організувати інформаційний спротив, тоді не поспішатимуть. Коли ж рейтинг падатиме, ось тоді й почнеться найцікавіше…

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme