Гончарук може залишитись: Як Зеленський планує змінити уряд і силовиків

Президент Зеленський у перипетіях навколо уряду опинився в ситуації, коли кожен наступний крок, навіть якщо зараз він здається виграшним, за півроку-рік може мати негативні наслідки

Юрій Васильченко

Телеграм-канал, який пов’язують з однією із груп впливу у Зе-команді, повідомив: низка сайтів відбілюватиме Гончарука і "соросят". Насправді свої претензії до прем’єра та значної частини членів нинішнього уряду їм варто спрямувати не до журналістів, а до президента Зеленського, котрого, за інформацією джерел Depo.ua, переконали залишити нинішнього очільника уряду, а в Кабміні провести лише косметичні зміни. Видання Mind.ua також підтвердило - Гончарука звільняти не планують, заяву не писав.  

Перестановки в Кабміні подаватимуться під соусом посилення урядової команди в очікуванні світової економічної кризи. А всі економічні негаразди, які накриють Україну, стануть наслідками коронавірусу. Це ж через нього у світі криза. 

Чому Олексій Гончарук залишається

За джерелами Depo.ua, після тривалих торгів усіх з усіма було вирішено, що нинішній прем’єр-міністр допрацює до закінчення імунітету, отриманого ним від парламенту у минулому році. Сам Гончарук станом на ранок вівторка писати заяву на звільнення відмовився. Правильно чи не правильно він зробив особисто для себе, покаже час. Нині ж зрозуміло кілька моментів. Перший - з боку Кабміну та його групи підтримки у ЗМІ і соцмережі була вдало закинута теза про те, що на головного урядника тиснуть за начебто його конфлікт з групою Коломойського через рішення про зміну менеджменту у "Центренерго". Якщо Гончарука і далі змушуватимуть до відставки, може бути роздутий грандіозний скандал зі значними іміджевими втратами для президента Зеленського. Хоча сама присутність Гончарука в уряді - це також удар по рейтингах президента.

Другий момент: якщо прем’єр залишається, це означає три речі - він міг виторгувати продовження своєї роботи та роботи в уряді людей із його оточення – Дениса Малюськи, Олексія Оржеля, Ганни Новосад (щодо Тимофія Милованова, то, як кажуть джерела, він може залишитися на посаді, але очолюване ним міністерство після прийняття закону про землю розділять, й аграрна тема відійде якійсь із груп впливу в обмін на лояльність); Гончарука залишають в якості такої собі "машини", яка ще не виїздила свій ресурс, проте в цю машину підсадять пасажирів, котрі вказуватимуть водію, куди йому їхати, він ці вказівки муситиме терпіти; за Гончарука вписався Захід. А залишитися зараз без його фінансової допомоги на Банковій бояться.

Хто піде і хто прийде

За даними наших джерел, в Кабміні здійснять косметичні перестановки, але вони будуть подані так, що електорат "зелених" повірить в посилення урядової команди. Серед ключових відставників називають керівника МЗС Вадима Пристайка, в нього начебто конфлікт з головою ОП Андрієм Єрмаком, міністра охорони здоров’я Зоряну Скалецьку, вона може стати першим міністром у світі, яку звільнять під час перебування в карантині, та міністра оборони Андрія Загороднюка. У той же час експерти не виключають, що Гончарука таки змусять пожертвувати кимось зі своєї групи в Кабміні.

У кабінет Пристайка сватають нинішнього віце-прем’єра з питань європейської і євроатлантичної інтеграції Дмитра Кулебу. На місце Зоряни Скалецької кандидата ще підбирають. Бо там дуже гаряче крісло, не кожен захоче. А от серед можливих наступників Загороднюка називають колишнього депутата Андрія Сенченка, про якого Depo.ua днями писало, та генерал-майора Андрія Тарана. Обидві фігури можуть бути сприйняті неоднозначно. Сенченко через свою непримиренну позицію щодо будь-яких компромісів з країною-агресором щодо анексованого Криму може швидко вступити в конфлікт з "ватним" оточенням глави держави, у свою чергу навколо Тарана виникали гучні скандали. У 2015 році він був представником України в Спільному центрі з контролю та координації (СЦКК) на Донбасі, та 15 липня того ж року у Twitter РНБОУ з’явилося повідомлення про звільнення генерала за підозрою у державній зраді. Це повідомлення спростували. Таран займав ще кілька посад, поки у квітні 2016-го не пішов у запас. За даними ЗМІ, його призначення в Міноборони просуває Андрій Єрмак. На Банковій вважають, що досвід цього військовика у спілкуванні з росіянами в СЦКК може стати в пригоді в політиці примирення на Донбасі. Цікаво, ветерани українсько-російської війни також так вважають? 

Також можуть додати до складу Кабміну ще одного віце-прем'єр-міністра з питань промисловості. А глава "правоохоронного" комітету Ради Денис Монастирський в понеділок припустив, що на посаду віце-прем'єра може претендувати керівник міністерства внутрішніх справ Арсен Аваков. 

Також джерела стверджують, що після прийняття закону про обіг землі посаду міністра фінансів може втратити Оксана Маркарова. До неї в ОП начебто є претензії щодо реальних показників бюджету, ОВДЗ, допомоги головному митнику Максиму Нефьодову, якого в "зеленій" команді не люблять, та інших моментів. Їй на зміну пророкують Ігоря Уманського, якого називали можливим прем’єром ще у серпні минулого року. Це досвідчений управлінець, який востаннє працював в Кабміні ще за прем’єрства Арсенія Яценюка, але звільнився з посади заступника глави Мінфіну через незгоду з діяльністю Наталії Яресько. Кажуть, у нього давно налагодилися гарні стосунки із "зеленими", тепер вони можуть конвертуватися в посаду міністра фінансів. До того ж проти Уманського нічого не матимуть в МВФ, це для ОП важливо, враховуючи потребу в черговому транші.

Хто ще може потрапити під гарячу руку? Називають і міністра соцполітики Юлію Соколовську, і міністра у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Оксану Коляду, інші ж кажуть, що вона залишиться, але міністерство розділять на два – під її орудую залишать питання ветеранів, а проблеми ТОТ і ВПО передадуть у сферу впливу осіб, долучених до тематики національного примирення. Одні кажуть, що портфель віддадуть комусь, пов’язаному з Ринатом Ахметовим, інші – Сергію Сивосі. Є чутки, що буде окреме міністерство окупованих територій, на яке поставлять Олексія Резнікова. А як буде – взнаємо вже найближчим часом.

Навіщо заслуховуватимуть правоохоронців

Серед питань позачергового засідання – звіти очільників правоохоронних органів. У зв’язку з цим пішли активні чутки про можливе звільнення з посади Генпрокурора Руслана Рябошапки і директора НАБУ Артема Ситника. Про негатив для Зеленського в разі заміни Рябошапки на нинішнього голову СБУ Івана Баканова ми вже писали. Втім, скоріше за все, нинішній Генеральний на своїй посаді залишиться, хоча і змушений буде вислухати в середу багато претензій на свою адресу. Те ж стосується й Артема Ситника. Щоб звільнити його, потрібно або внести відповідні зміни в законодавство, що розкритикують наші американські партнери, або призначити аудиторів, які нарешті перевірять роботу Антикорупційного бюро та зроблять свої висновки. Це займе певний час, однак іншого варіанту поки нема.

Та, схоже, звільнення керівництва правоохоронних органів і не стоїть зараз у порядку денному. Від Рябошапки, Ситника, Венедіктової, Авакова вимагатимуть швидких посадок. Їх вже цієї весни пообіцяв заступник голови фракції "слуг" Олександр Корнієнко. Що це означає? Що правоохоронні органи муситимуть забезпечити видовища для народу, якими прикриватимуть дірки в економічній політиці уряду. Простіше кажучи, силовики стають зараз для влади важливішими, аніж соціально-економічний блок Кабміну. Бо без зміни прем’єра та кардинальних, а не технічних, перестановок в урядовій команді суттєвих зрушень не буде. А от шоу з посадками точно вистачить або до закінчення імунітету уряду Гончарука, або й до осені, коли відбудуться місцеві вибори. Потім переважна більшість "жертв" уникне відповідальності, бо саджати свавільно не можна, але це вже інша історія, про яку виборцям сьогодні не казатимуть.

Зовнішня реакція

Україна – не закинутий острів у безмежному океані, тому на кадрові перестановки в Кабміні та в інших органах влади дивитимуться досить уважно. І робитимуть висновки й намагатимуться отримати з цієї ситуації користь для себе. Якщо для західних партнерів та старших товаришів тієї частини урядової команди, яку у нас таврують "соросятами", її збереження, нехай і в неповному складі, стане сигналом продовження співпраці Києва з МВФ та іншими кредиторами, то в Росії це вважатимуть слабкістю Зеленського.

Було б дуже добре, якби ми могли сказати: "Нам на думку Кремля наплювати". Але так можна було б говорити, якби, по-перше, уряд своїми економічними чудасіями не підривав довіру до президента і влади в цілому; по-друге, якби розмови про зміни в Кабміні матеріалізувалися в повне перезавантаження, внаслідок чого посади отримали не "профани"; по-третє, напівміри з урядом – це початок серйозної турбулентності у владі. Також не слід забувати про четвертий момент – влада стала на шлях компромісів з Москвою і та зі зниженням рейтингу Зеленського, "слуг", Кабміну хотітиме все більших і більших поступок та компромісів.

А рейтинги знижуватимуться, хоча, не виключено, на кілька тижнів після завтрашнього піару в парламенті вони трохи й виростуть. Та чи чи буде фракція "слуг" далі підтримувати урядові ініціативи? Маємо сумнів, що законопроекти за підписом Гончарука легко проходитимуть у сесійній залі. Бо багато "слуг" не хочуть бачити його прем’єром. Чи зменшиться градус критики дій Кабінету міністрів? Навпаки, він зросте. Що автоматично битиме по президенту. І все це, на жаль, абсолютно влаштовує Росію та її агентів впливу в Україні.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Влада