UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Вітренко хоче, щоб газ через Україну качали й інші компанії, крім "Газпрому"

Україна повинна домогтися, щоб послугами її ГТС користувалися для транзиту інші компанії, крім російського "Газпрому", аби убезпечити себе від наслідків запуску газопроводу "Північний потік-2"

Редактор стрічки новин
Вітренко хоче, щоб газ через Україну кач…
Фото: Оператор ГТС

Про це заявив глава правління НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко в ефірі телеканалу "Україна 24", передає Depo.ua.

За його словами, до 2024 року за контрактом "качай або плати" росіяни виконуватимуть свої зобов'язання.

"Інакше ми, по-перше, підемо в арбітраж і отримаємо ще більше з них грошей. Крім того, вони остаточно підірвуть свою репутацію в Європі", – сказав Вітренко.

Однак, що буде з транзитом газу через українську територію після 2024 року – "питання відкрите".

"Ми маємо розуміти, що якщо "Північний потік-2" буде побудований, то "Газпром" може обійтися без української ГТС без жодної шкоди для поточних контрактів "Газпрому". Це для нас найбільший виклик. Тому нам потрібно зробити те, що, крім "Газпрому", послугами української ГТС для транзиту мають користуватися інші компанії – які експортують газ з Центральної Азії в Європу, інші компанії, які видобувають газ у Росії, які б транзитували газ через Україну в Європу, і європейські компанії, які закупають газ на кордоні з Росією і транзитують через Україну. І в нас буде не один покупець наших послуг, а 100. Якщо всім цим покупцям Путін скаже: все, не качати – тоді уряд Німеччини не зможе сказати, що це в нас якийсь ринковий проект "Північний потік-2", – пояснив глава "Нафтогазу".

За його словами, тоді "буде для всіх очевидно, що це політичне рішення, яке обмежує обсяги газу, що йде на європейський ринок".

"Це порушення європейського закону про захист конкуренції, це антиконкурентні дії. І тоді європейський регулятор вже каратиме "Газпром", який фактично буде частиною картельної змови, щоб менше газу постачалося до Європи. Можливо, кожний цей крок окремо не змінить ситуацію кардинально, але сукупність цих кроків дозволить нам зруйнувати монополію, навіть не "Газпрому", а Путіна, який може зараз використовувати газ як геополітичну зброю", – заявив Вітренко.

Нагадаємо також, що раніше голова компанії "Оператор ГТС України" Сергій Макогон заявив, що російський газовий монополіст "Газпром" поступово скорочує транзит через Україну

Транзитний контракт, за який "Газпром" поставляє газ до Європи через Україну, діє до 2024 року. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, якщо Росія відмовиться виконувати умови цього контракту та припинить транзит через Україну, уряд нашої країни може подати позов до Стокгольмського арбітражу

За даними НБУ, загальні вигоди України від транзитного контракту з "Газпромом", який був підписаний у грудні 2019 року, становили близько 0,5 млрд доларів за весь 2020 рік. 

Читайте також: "Північний потік – 2" на старті: Що врятує Україну

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme