В'язні Кремля: Станіслав Клих, з якого під тортурами зробили чеченського бойовика

Чотири роки тому, 11 серпня 2014 року в на Росії зник громадянин України Станіслав Клих, якого згодом засудили  до 20 років позбавлення волі за начебто участь у Чеченській війні проти російських військових

В серпні 2014 Клих поїхав до своєї дівчини в Орел (Росія), 11 серпня мав був повернутися в Київ, але в той день його родичам повідомили, що він в Орловському СІЗО. Російська влада звинувачує його в том, що він в 1994 -1995 роках, як учасник УНА-УНСО воював проти російських федеральних сил у складі озброєних формувань самопроголошеної республіки Ічкерія. Клиха засудили до 20 років позбавлення волі.

Вже чотири роки Станіслав Клих знаходиться в російській тюрмі. Його затримали в серпні 2014, під час перетину російського кордону – фактично викрали, і одразу кинули за грати.

На Росію киянин Клих поїхав до своєї дівчини, з якою познайомився на морі влітку 2013 року. Влітку 2014 та дівчина повідомила його, що вагітна і Станіслав у розпал війни поїхав до неї в Орел.

11 серпня мав повернутися додому, але замість того до Києва зателефонував незнайомець і повідомив – Станіслав Клих затриманий і перебуває в СІЗО. Матір кинулася дзвонити тій дівчині, вона не відповідала. Згодом дізналася, що її Стас – спокійна і домашня дитина – чеченський бойовик. На Росії Клиха і затриманого за кілька місяців до нього Миколу Карпюка (обох під різними приводами виманили на Росію і там викрали) звинувачують в тому, що вони в 1994 -1995 роках воювали проти російських федеральних сил у складі озброєних формувань самопроголошеної республіки Ічкерія і через них загинули 30 російських військових.

Обидва заперечили всі обвинувачення, Клих заявив, що взагалі ніколи не був у Чечні. Клих і Карпюк заявляли про тортури з боку російських силовиків і про те, що зізнання в них виривали також під тортурами.

За даними 5 каналу, Станіслав Клих розповів матері – щоб вибити зізнання у злочинах, яких він не скоював, його катували.

Після звільнення Надії Савченко, Геннадія Афанасьєва та Юрія Солошенка з'явилась надія, що наступним може стати Клих. Але Росія відмовила передати українській стороні її громадян Клиха, Карпюка та Чирнія без вказування причин.

Зрештою, Клиха засудили до 20 років позбавлення волі. Карпюка цього ж дня – до 22,5 років позбавлення волі.

Минулого року, на знак протесту Клих витримав 12-ти денне голодування. Після цього Amnesty International повідомила, що за рішенням керівництва в'язниці до Клиха застосовується примусове психіатричне лікування.

За повідомленням організації, після голодування Клих звернувся до адміністрації в'язниці з проханням про медичну допомогу через низький тиск та рівень гемоглобіну, після чого його перевели до психіатричної лікарні Магнітогорська.

"У лікарні Станіславу Клиху примусово робили ін'єкції невідомих препаратів. Його мати говорить, що унаслідок цього "лікування" він почувається "задерев'янілим" і "поводиться як дитина", не будучи здатним робити елементарні речі, такі як вмивання", - зазначають правозахисники. За їхніми свідченнями, повернувшись з "лікування" Клих не був здатен керувати руками, а декілька пальців були ушкоджені.

При цьому керівництво лікарні відмовляється повідомити, які саме препарати до нього застосовували і з якою метою.

Правозахисний центр "Меморіал", який проаналізував матеріали справи Станіслава Клиха і Миколи Карпюка, дійшов висновку, що звинувачення проти них сфальсифіковані і суперечать реальній картині подій часів Першої та Другої чеченських воєн. "Меморіал" визнав Клиха і Карпюка політв'язнями.

Читайте також: В'язні Кремля: Микола Карпюк, засуджений за вбивства в Чечні, де він ніколи не був

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Життя