Відпочинок у Туреччині: Ціни, харчування та карантинні обмеження

Наразі туристичні агенції відзначають надзвичайний попит на відпочинок у Туреччині: українці викладають чималі суми за відпустку на березі моря. Але попри солідні ціни, очікуваний рівень сервісу отримують не всі

Тіма Печерська

Я, журналістка сайту Depo.ua, ділюся інформацією щодо відпочинку у Туреччини, з якої днями повернулася на батьківщину.

Читайте також: До Туреччини на авто: Перетин кордонів, де зупинятися і що врахувати

Ціни на відпочинок у Туреччині: зміна концепцій харчування, вже не той all inclusive та проблеми зі шведським столом 

Пакетні тури влітку 2021-го року на відпочинок у Туреччині вражають цифрами. Якщо минулого року чи на початку травня можна було придбати гарячий тур на тиждень для двох осіб all inclusive у посередній готель за 7-10 тисяч (з перельотом, страхуванням і навіть тестами), то з початку червня і особливо з середини першого літнього місяця ціна злетіла у два рази як мінімум. 

Проте є деякі хитрощі, які допоможуть заощадити. Цього року ми з родиною вирушили до модного та дорогого бутік-готелю неподалік від Бодрума. Ціна на відпочинок у цьому готелі стартує від 4500 тисяч євро за два тижні у найдешевшому номері. Проте скромні номери мають площу 45 метрів квадратних та величезну тераса з неймовірним видом на море. Щодо концепції харчування, то бутік-готель пропонує all inclusive, проте без славнозвісного шведського столу. Сніданок – яйця та закуски, випічка і кава та фрукти, а обід та вечеря – за меню, так званий, а-ля карт. Я бронюю у січні на іспанському сайті, аналогу Booking, обираю опцію з безкоштовним скасуванням за п'ять днів до початку відпочинку. Таким чином мені вдалося забронювати відпустку у цьому готелі із 50% знижкою. 

Вид звікна нашого номеру у готелі у Бодрумі

Підказка. Намагайтеся запланувати літній відпочинок заздалегідь. Така звичка зекономить чималу суму. До того ж це дозволить накопичити гроші, адже більшість таких бронювань вимагають сплачувати безпосередньо в готелі, чи за 10 днів до подорожі, при цьому безкоштовне скасування може бути за декілька днів до в'їзду. Поцікавтеся, у які дні літає чартер і, орієнтуючись на дати, зробіть бронювання. Інколи, зібрати тур самому коштує дешевше. Вам доведеться лише самостійно придбати страхування, квитки та забронювати готель. Наразі у Туреччину потрібно робити ще HES-код, який робиться на сайті за декілька хвилин, і дозволяє вам відвідувати торгові центри та магазини. До ціни готелю додайте авіаквитки (приблизно 600 доларів, якщо це турецька авіакомпанія), страхування – 80-120 доларів на трьох, тести на коронавірус – 130 доларів на трьох, трансфер від аеропорту до готелю – 50 доларів туди і назад. 

Втім ми відпочивали разом з іншими людьми, які сплатили повну вартість, і усі були неприємно вражені економією на харчуванні і постійною плутаниною. Варіант харчування а-ля карт відбирає дуже багато часу: година на сніданок (яйця впродовж 15 днів – це жах), обід – година, вечеря – дві. Тобто, багато часу витрачалося на очікування їжі. Меню було постійно однаковим, деяких позицій не було, кількість їжі вражала: наприклад, на сніданок давали два шматки шинки на трьох осіб, чи шість шматків кавуна також на трьох. Доводилося постійно пояснювати, чого і скільки приносити, а це знову забирало час. Також вражав той факт, що на родину з трьох людей приносять тарілку фруктів, де кілька щматків дині, кавуна та три порізаних на чотири частини полуниці, а, наприклад, гарній пані, яка відпочиває одна, тарілку з купою полуниці та величезною кількістю кавуна. 

Наявність стейків, антрекотів, риби на грилі радувала, але неможливість отримати більш дієтичну їжу – засмучувала. Нам доводилося повторювати менеджеру, що картопля фрі кожного дня протягом двох тижнів – то занадто. Втім, до нас дослухалися – у меню з'явилося картопляне пюре, рис та вівсянка. 

У готелі спершу не знали, чи входить до all inclusive безкоштовне морозиво, чи можна брати горішки і чи треба платити за молочні коктейлі окремо. Вдалося знайти єдину розвагу – каяк – але декілька днів керівництво вирішувало, чи можна ним користуватися безкоштовно. 

І схожі зміни зачепили на лише наш готель. Наприклад, деякі готелі обмежили доступ до їжі на шведському столі і пропонують користуватися послугами офіціантів. Але в тих готелях, де можливість самостійно набирати їжу залишилася, судячи з відгуків, намагаются економити – зокрема, на рибі, морепродуктах, м'ясі та фруктах. 

У топових готелях, де день відпочинку коштує приблизно 500 євро, морепродукти, стейки, делікатесна риба, фрукти, солодощі, як і раніше, у достатку. Проте ціни стали ще вищими, навіть у порівнянні з минулим роком чи у докарантинні часи. 

До речі, особлива економія на їжі наразі найгостріше відчувається у готелях Стамбула та інших турецьких, не курортних, містах. У Стамбулі сніданок, який входив до ціни номера, був з напівфабрикатів, обсмажених у фритюрі, яєць, хліба, кави, варення, чверті огірка і помідора. У Чанаккале – те ж саме. При цьому у сусідніх Румунії та Болгарії ніхто й не чув про якісь обмеження щодо шведьского столу, тому сніданок там – як у докарантинні часи.

Сніданок у Стамбулі

Сніданок у Чанаккале

Ціни на продукти у Туреччини: скільки коштує кавун і на яку суму потягне обід у ресторані

Курс ліри до гривні становить приблизно таке значення: 1 ліра = 3.2 гривні. Якщо порівнювати, наприклад, ціну на їжу у Стамбулі та курортному містечку Бодрум, то в останньому усе буде дорожчим на відсотків 30. Стамбул дивує цінами, дешевшими за київські. 

Кілограм фісташок можна придбати за 200 гривень, солодощі коштують взагалі недорого, а кондитерських дуже багато. Випити філіжанку кави зі смаколиком буде коштувати не більше 50 гривень. Якщо цікавлять фрукти, то наразі кілограм кавуна коштує 3 гривні, а полуниця, черешня, абрикоси, персики, нектарини – коштують від 40 до 60 гривень. При цьому у супермаркеті фрукти обійдуться дорожче на відсотків 20. Помідори та огірки коштують до 20 гривень.

Щодо обіду у Стамбулі в середньому сході на київські, але воду, хліб, а іноді й десерт подають безкоштовно. Розмір порцій величезний, навіть для тих, хто звик їсти багато. 

Вечеря у Стамбулі

Коли перед нами повстало питання, де ж поснідати чи повечеряти протягом мандрівки Туреччиною, ми користувалися системою відгуків в інтернеті і орієнтувалися на рейтинг та враження гостей. Але двічі така практика зіграла злий жарт. Відвідавши найпопулярніший ресторан у Чанаккале з потужним рейтингом та сотнями відгуків, ми залишилися голодними. Було несмачно і ми не змогли доїсти. Ситуацію не рятував безкоштовний смачний чай та намагання персоналу якось зарадити. У підсумку ми пішли до кафе поруч, яке мало середній рейтинг, і там для нас відкрився світ смачної їжі та приємного сервісу.

У середньому, обід на двох дорослих і дитину з вином обходився нам у Стамбулі у тисячу гривень максимум. Кавування і чаювання – не більше 200 гривень зі смаколиками та морозивом. Звісно, хоч раз у Стамбулі раджу спробувати дондурму – візитівку Туреччини і смаколик, який подають із невеликим шоу. Дві величезні кульки та шоу коштують 100 гривень.

Шопінг у Туреччині: на що варто звернути увагу

Туреччина славиться вигідним шопінгом. У фірмових магазинах відомих брендів речі здебільшого коштують дешевше, ніж у Києві. Навіть без акцій на бюджетному мас-маркеті можна зекономити 30-40%, а на виробах більш преміальних брендів – всі 50%. До того ж не слід забувати про такс фрі. Майже кожен магазин надає необхідні документи, єдина умова – маєте їх заповнити і віддати на митному контролі у аеропорту та бути готовим продемонструвати покупки. Тобто, зберігати їх маєте у ручній поклажі. 

Під час нашого перебування у Туреччині (початок та середина червня) жорсткий локдаун скасували, проте залишили більшість обмежень, деякі з них впливали на шопінг. Наприклад, у неділю пів доби працювали лише продуктові магазини та аптеки, усе інше було повністю зачинено. Також у деяких магазинах одягу не працювали переодягальні, а поміряти, наприклад, куртку у залі, не дозволяли. Залишалося обирати на око, або брати, міряти у готелі, і повертати, якщо не підійде. Так, це мінус, але є і плюс – знижки, які вражають.

Відпочинок у Туреччині: чи штрафують за відсутність маски на вулиці

Усі чули про жорсткі карантинні обмеження у Туреччині, проте з початку літа більшість з них відпала: наприклад, комендантська година діяла лише для місцевих і не стосувалася туристів, локдаун також скасували і залишили заборону на роботу торговельних центрів та розважальних закладів лише у неділю. 

Однією із важливих умов карантинної Туреччини є наявність HES-коду. Заходите на сайт Міністерства охорони здоров'я Туреччини, заповнюєте коротку анкету і отримуєте код, який можна видрукувати і носити із собою, або просто мати під рукою у мобільному. У торговий центр і у деякі магазини ви можете зайти лише з ним. Також у більшості громадських місць міряють температуру. 

Ми у Стамбулі ходили у масці усюди, навіть на вулиці. Проте страшилок про штрафи ми не побачили на власні очі: місцеві, туристи ходять без них. Навіть численні представники поліції нехтують цим правилом. А ось персонал ресторанів і готелів вимоги дотримується. 

У Бодрумі взагалі усе простіше: на вулицях майже усі без масок, ніхто не штрафує. На території готелю, де ми відпочивали, важко було знайти відпочивальників у масках, а персонал намагався дотримувати носити засоби захисту, проте не завжди міг це робити, особливо, коли температура досягла 35 градусів. 

Тому не можу сказати, що карантин сильно затьмарив наш відпочинок. Головне – знати правила країни, до якої їдете, і виконувати.

Фото: Pixabay, особистий архів

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Життя