UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Від Мазепи до "Атлантиди": ТОП-10 фільмів, що сформували український кінематограф

Останні роки український кінематограф активно розвивається, деякі картини збирають чимало касу і отримують престижні міжнародні нагороди

Тіма Печерська
Журналіст відділу «Життя» і відділу «Новини»
Від Мазепи до "Атлантиди": ТОП-10 фільмі…

Depo.ua підсумовує перші 30 років незалежності України, згадуючи знакові події, мистецькі твори та досягнення у різних сферах. Наразі у фокусі – український кінематограф. Тривалий час він перебував у зародковому стані, після 2013-го він зробив неабиякий ривок. І хоча українські картини за бюджетом і відповідно касовими зборами рідко конкурують з голлівудськими блокбастерами, деякими успіхами вже можемо похвалитися. Українські картини нерідко перемагають на міжнародних фестивалях, крім того, у нашому портфоліо з'являються приклади стрічок нових жанрів.

Depo.ua продовжує серію публікацій до 30-річчя незалежності України, згадуючи знакові твори і події нашої новітньої історії. Цього разу – фільми, які спричинили чималий розголос, принесли славу своїм авторам чи просто у чомусь були першими.

Читайте також: Від революцій до "Євробачення": ТОП-10 знакових пісень незалежної України

Молитва за гетьмана Мазепу, 2001

Це перший великобюджетний український фільм, режисером якого є Юрій Іллєнко. Масштабний проект знімали на кіностудії ім. О. Довженка у Києві. Бюджет фільму склав 12 мільйонів гривень – небачена сума на 2001-й рік. До того ж цей фільм показали і на міжнародній арені – на Берлінському міжнародному кінофестивалі поза конкурсом. За сюжетом, Петро I плюндрує саркофаг гетьмана Івана, який встає з могили, щоб оповісти свою історію ворожого зіткнення двох держав. 

ТойХтоПройшовКрізьВогонь, 2011

Фільм Михайла Іллєнка чимало обговорювали, адже сам його вихід на екрани в період тривалого кінозатишшя став подією. У сюжеті оповідається історія хлопця з Полтавщини Івана Додоки, який йде у льотчики і у підсумку стає героєм СРСР. Він проходить полон, радянські табори і потрапляє до Канади, де стає вождем місцевого племені індіанців. Прототипом Івана є льотчик Іван Даценко – герой СРСР, який народився поблизу Диканьки. 

Поводир, 2013

Цей драматичний фільм режисера Олеся Саніна має історичний сюжет, адже в основі історія американського хлопця й сліпого музики з України, які мандрують Радянською Україною у часи Голодомору. Цей фільм був представлений як номінант від України на "Оскар" у 2015-му, але у шот-ліст не потрапив. Світова прем'єра відбулася на Одеському міжнародному кінофестивалі. Неймовірні саундтреки та пронизливість сюжету дозволили стрічці увійти до рейтингу найкращих фільмів незалежної України.

Плем'я, 2014

Цей фільм знятий Мирославом Слабошпицьким у копродукції з Нідерландами. Світова прем'єра стрічки відбулася на Каннському кінофестивалі у 2014-му році. У центрі сюжету – історія хлопця Сергія, що потрапляє до інтернату для глухих підлітків. Там він потрапляє до кримінального угрупування "Плем'я". І, звісно, не обходиться без першого кохання: він закохується в Аню.Цей фільм є доволі унікальним, адже знятий українською мовою жестів і без єдиного вимовленого слова. Стрічка йде без субтитрів і жодної озвучки. За сім років фільм здобув понад сорок нагород, три з яких – у Каннах. 

Гніздо горлиці, 2016

Цей фільм про проблеми трудової міграції взяв нагороди ОМКФ та Мангеймі-Гайдельбергу. Режисер Тарас Ткаченко зняв у головних ролях акторів Римму Зюбіну та Віталія Лінецького. Це була передостання робота відомого актора, який згодом помер. За сюжетом, жінка живе з чоловіком та дочкою. Але чоловік втрачає роботу, а дочка підростає і потребує більше грошей. Жінка вирішує їхати до Італії, проте повернення із заробітків на рідну Буковину змінює усе.

Сторожова застава, 2017

Цей фільм потрапив до нашого рейтингу через те, що є першим в історії українського кіно пригодницьким фентезі. Стрічку зняв режисер Юрій Ковальов за мотивами роману Володимира Рутківського. Сюжет побудовано на історії школяра Вітька, що ненароком потрапляє до порталу, який переносить його на тисячу років назад. Там він і бачить богатирів, які охороняться заставу від половців. Поради та допомога Вітька стає значущою і дуже потрібною героям минулого. 

Кіборги, 2017

Знаковий фільм, який описує славнозвісні події сучасної України, а саме оборону Донецького аеропорту від російських загарбників. Режисером стрічки є Ахтем Сеїтаблаєв. У багатьох героїв стрічки є по кілька прототипів серед реальних бійців. Фільм на важку тему сподобався критикам і глядачам і став шостою найкасовішою стрічкою українського кінематографу. 

Мої думки тихі, 2019

Трагікомедія стала дебютною роботою режисера Антоніо Лукіча. Стрічку відзначили не тільки на батьківщині, а й на різних міжнародних кінофестивалях. За сюжетом, молодий звукорежисер Вадим, справи якого йдуть не найкращим чином, отримує замовлення записати голоси рідкісних тварин й пташок. На пошуки рідкісних звуків на Закарпаття з Вадимом вирушає його мама-шоферка, яка постійно виховує сина і потрапляє у комічні ситуації. 

Атлантида, 2020

Фільм режисера Василя Васяновича здобув перемогу на Венеційському кінофестивалі у програмі "Горизонти" і висувався від України на "Оскар". Крім того, фільм зібрав чимало схвальних відгуків у західних ЗМІ. Усі ролі у стрічці виконують непрофесійні актори, здебільшого учасники бойових дій на Сході України. Головну роль режисер довірив Андрію Римаруку – колишньому розвіднику, що пройшов війну на Донбасі і став волонтером. Стрічка має дещо футуристичний сюжет, адже у ньому розповідається про події 2025-го року після того, як Україна перемогла Росію. Окрім політичного підтексту у цій стрічці є прекрасна лінія кохання головних героїв.

Пульс, 2020

Фільм Сергія Чеботаренко став ледь не першою повнометражною стрічкою за останні роки, присвяченою спорту. У центрі подій – українська легкоатлетка з маленького міста, яка мріє про участь в Олімпіаді. Внаслідок ДТП вона травмується і майже втрачає зір. Проте з мрією головна героїня не прощається і продовжує шлях до Олімпійських ігор. До речі, сюжет відтворено за реальними подіями, адже головна героїня фільму – заслужений майстер спорту України Оксана Ботурчук, паралімпійська чемпіонка 2008 року, п’ятиразовий срібний й бронзовий призер ігор 2012 та 2016 років. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme