Три жертви сухого льоду у Москві: Чим небезпечна речовина, якою в Україні розважають дітей

28 лютого, під час святкування дня народження російської блогерки Катерини Діденко у московському банному комплексі загинули троє людей та ще семеро постраждали. Причиною став сухий лід, який можна вільно купити в Україні і який широко вискористовується в індустрії розваг

Марія Гурська
Журналіст відділу «Життя»
Три жертви сухого льоду у Москві: Чим не…

 

 

На фатальній вечірці сухий лід використали як "святковий антураж", висипавши 25 кілограмів речовини у басейн. У результаті відбулося випаровування великої кількості вуглекислого газу, що і спричинило трагедію.

Depo.ua пропонує детальніше поглянути на цю історію та розібратися, що таке сухий лід, де його використовують та як убезпечити себе при взаємодіїї з цією речовиною.

Хто така Діденко

Катерина Діденко – російська Instagram-блогерка, що позиціонує себе як "аптечного ревізорро" – на своїй сторінці розповідає про різноманітні фармацевтичні препарати, їхню дію, способи економії та альтернативи. 

Має червоний диплом як провізор за спеціальністю "фармація", а у 2013 році була включена до списку "Кращих випускників міста П'ятигорськ (Росія), про що не без гордощів розповідає у збережених "сторіз" в Instagram. Має сертифікат про проходження курсу "клінічної фармакології". 

Що ж сталося 28 лютого?

У розпал святкування дня народження дівчини її чоловік Валентин, разом зі ще одним гостем висипав у басейн 25 кг сухого льоду  заради виникнення ефектної пари. Внаслідок контакту великої кількості речовини та води стався викид вуглекислого газу. Важчий за повітря, він сконцентрувався ближче до поверхні води та у великих кількостях потрапив у дихальні шляхи тих, хто вирішив покупатися, викликаючи задуху та опіки легень. Серед них був і Валентин, який згодом помер у лікарні.

У мережі з’явилося відео подій: гості були одягнені у ніби-то захисні костюми з окулярами, а Валентин перед вкиданням льоду у басейн вголос читав написи на упаковці. 

"Сухий лід, твердий діокис вуглецю СО2, що при звичайних умовах переходить у газоподібний стан. Використовується для охолодження харчових продуктів. Ви готові? У нас є найсміливіший?" – кричав Валентин. Ймовірно, він та інші присутні були напідпитку.

Після того як сухий лід всипали у басейн, і утворилася густа біла пара, у нього почали стрибати. Після "запливу" першого гостя Катерина ніби жартома прокричала "Все. Його немає більше. Він помер", знімаючи дійство на телефон. За кілька секунд після цього відео обривається.

Про те, що відбулося на вечірці  з точки зору хімії/фізики/біології на своїй сторінці у Facebook написав біолог Петро Чорноморець. За його словами, коли сухий лід потрапляє в теплу воду, він дуже швидко випаровується. Невелика кількість розчиняється в воді, утворюючи таким чином звичайну газованку. Решта ж вилітає в повітря. 

"Нічого жахливого, з сухим льодом грають діти на десятках тисяч заходів щороку. Досить просто розуміти, як це працює і не робити дурниць. Тут люди саме зробили дурість, – пише він, і пояснює, у чому були помилки, – По-перше, випарувати 10 кубометрів вуглекислоти в закритому приміщенні. По-друге – дихати в нижніх шарах повітря, де скупчується особливо багато СО2. По-третє – все це в воді, де втрата свідомості смертельна".

Як зазначає науковець, норма СО2 в повітрі 0,03-0,04%. Коли ж концентрація виростає до 0,1%, нам вже стає дискомфортно – повітря стає спертим, виникає сонливість. 

"А там люди дихали концентрацією мінімум 30%, в тисячу разів більше норми. Найімовірніше, вони втратили свідомість, можливо (виник) набряк легенів і / або відімкнувся дихальний центр в мозку", – пише він.

Сухий лід: що це, де його використовують та як себе убезпечити

Сухий лід являє собою тверду форму вуглекислого газу, яка за звичайних умов переходить у газоподібний стан, минаючи рідку фазу.

Речовину використовують як у промисловості та наукових експериментах, так і у харчовій та розважальній галузях. Зокрема, візуальні властивості випаровування подекуди використовують у театральних постановах. Для дітей організовують спеціальні наукові шоу, на яких демонструють властивості речовини. Причому, такі вистави проводять як у великих концертних залах, так і у приватних квартирах для невеликих компаній. 

У барах сухий лід додають до деяких коктейлів. За його допомогою виробляють харчові продукти та зберігають їх при транспортуванні (зручний метод охолодження, що не потребує електрики). Купити його – взагалі не проблема. В Україні кіло сухого льоду в середньому обійдеться у 30 – 60 грн. 

Про інцидент із блогеркою та безпечне використання речовини журналісти Depo.ua поговорили з доцентом Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, хіміком Юрієм Халавкою.

– Що трапилося під час трагічного інциденту з точки зору хімії?

Насправді, використання сухого льоду у закритих приміщеннях може бути небезпечним з двох причин. По-перше, це дуже потужний охолоджуючий агент, і відповідно, може викликати сильні опіки.  По-друге, СО2 важкий у порівнянні з повітрям газ. Відповідно, коли вуглекислий газ випаровується, наприклад, при контакті з теплою водою, він витісняє інші гази, у тому числі, кисень з приміщення.

І коли людина знаходиться близько до місця його випарів або у закритому приміщенні, є дуже висока ймовірність задухи, причому миттєвої. Це, швидше за все і було основною причиною нещасного випадку.

Сухий лід не рекомендується використовувати у закритих приміщеннях взагалі. Можливо, не всі усвідомлюють, але навіть невеликий брикет цього льоду при випаровуванні може замістити собою великий об’єм повітря – декілька десятків грам витісняють 20-25 літрів.

25 кілограмів, які використали на тій вечірці, насправді достатньо, аби повністю заповнити вуглекислим газом 13 кубічних метрів, тобто приблизно всю ту кімнату, у якій вони були. 

– У барах сухий лід додають до деяких коктейлів. Це безпечно?

Після того, як він випарувався, жодної проблеми вже немає. Це по суті те ж саме, що налити у коктейль мінералки. 

Якщо у келих кидають кілька крупинок, і воно там ефектно булькає – це не страшно. Але якщо у барі величезний холодильник забитий цим сухим льодом і електрика раптом вимикається, а у барі купа людей і погана вентиляція – тут би я вже починав хвилюватися.

– Як щодо використання сухого льоду заради ефектів під час вистав?

Використовувати сухий лід для таких задач – не зовсім коректно та неефективно, як і рідкий азот. Якщо ми говоримо про театральні постанови, коли сцена зазвичай вища за глядацькі стільці, це може бути досить небезпечним, з урахуванням тих же ризиків задухи та обмороження. Більшість димових машин працюють за зовсім іншим принципом – вони генерують туман із крапельок вологи, води, гліцерину, інших речовин, потік із яких розпилюють у повітря. Метод безпечніший, а ефект стійкіший. 

– Як безпечно взаємодіяти із сухим льодом?

Не працювати з ним, якщо не маєте базових знань про його властивості. Про них розповідають у шкільному курсі хімії, є описання в інструкціях. 

Треба остерігатися по-перше, обморожень, адже доторк до брили сухого льоду може викликати серйозні льодові опіки. По-друге, не працювати у закритих приміщеннях з великими кількостями речовини.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme