UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Сонячний зонд NASA побив рекорд близькості до зірки

Місія NASA Parker Solar Probe наблизилася до нашої зірки на рекордно близьку відстань - і продовжує рух

"Паркер", завдання якого - "доторкнутися до Сонця", пролетівши крізь сонячну корону, - повинен підлетіти до зірки приблизно в сім разів ближче, повідомляє Depo.ua з посиланням на Російську службу Бі-бі-сі.

В точці найбільшого наближення апарат буде відділяти від поверхні Сонця близько 6 млн км - це в 25 разів ближче, ніж орбіта нашої планети.

Попутно "Паркер" встановив новий рекорд швидкості для об'єкта, коли-небудь створеного руками людини: близько 70 км/с.

Цей рекорд також протримався недовго: у міру наближення до Сонця апарат продовжує прискорюватися, і, згідно з розрахунками, його пікова швидкість складе близько 190 км/с (приблизно 680 тисяч км/год).

"Паркер" повинен відповісти на кілька запитань, зокрема, чому прискорюється сонячний вітер, і як зарядженим частинкам вдається досягати близькосвітлових швидкостей. Для цього йому потрібно буде максимально наблизитися до Сонця, занурившись у верхні шари атмосфери зірки.

За словами одного з керівників місії Ніколін Віалл, "у нас є можливість засунути градусник в саму корону (так називають зовнішні шари атмосфери Сонця) і подивитися, як піднімається температура".

Від пекучих променів зонд вкриє безпрецедентний термозахист: екран з багатошарового вуглепластика товщиною близько 12 см і складна система з семи датчиків, завдання якої - автономно, без сигналу з Землі, контролювати, щоб апарат завжди був повернутий до Сонця потрібною, тобто захищеною, стороною.

Варто "Паркеру" хоча б частково висунутися за захисний екран - і апарат, на створення і запуск якого витрачено 1,5 млрд доларів, ризикує в кращому випадку вийти з ладу, а в гіршому - перетворитися в згусток плазми.

Щоб зрозуміти, як 12-сантиметровий екран може захистити від руйнівної спеки зірки, потрібно пам'ятати про різницю між теплом і температурою. Температура вимірює, наскільки швидко рухаються частинки, а тепло - загальна кількість енергії.

Частинки можуть рухатися з неймовірною швидкістю (висока температура), але якщо їх кількість невелика, то і передати багато енергії вони не зможуть. Наприклад, ви можете безболісно ненадовго засунути руку в розігріту духовку - але не в киплячу воду. У відкритому космосі - в умовах майже повного вакууму - частинок, здатних розігріти апарат, мізерно мало.

Верхні шари сонячної корони надзвичайно розріджені, і хоча температура там досягає мільйонів градусів, захисний екран "Паркера" нагріється тільки до 1300-1400 градусів.

При цьому сам апарат буде працювати в досить комфортних умовах близько 30 градусів за Цельсієм, а "хвіст" триметрового зонда, відвернутий від Сонця, і зовсім буде занурений в справжній космічний холод - близько 130 градусів нижче нуля. Задню частину "Паркера" навіть доведеться додатково нагрівати, щоб могла нормально працювати розташована там електроніка.

Попередній рекорд належав спільному американсько-німецькому супутнику "Геліос-2": у 1976 році той наблизився до Сонця на 42,73 млн км

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme