Після української автокефалії РПЦ не зможе зазіхати на чужу історію, – Філарет

Після отримання Українською православною церквою Томосу про автокефалію історія російської церкви починатиметься не з хрещення Русі, а з 1448 року, тобто з часу, коли вона відокремилась від Київської митрополії.

Про це заявив предстоятель УПЦ КП патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет в інтерв'ю "Прямому", передає Depo.ua.

Зокрема, коментуючи, як проголошення автокефалії Української православної церкви вдарить по позиціях РПЦ та Московського патріархату в Україні, Філарет сказав: "Удар буде сильний, дуже сильний. Перше – історія російської церкви буде починатися не з хрещення Русі, а буде починатися з 1448 року. З того часу, коли вона відокремилась від Київської митрополії. І сама Москва визнала це в 1948 році, коли святкувала 500-ліття автокефалії російської церкви. ... І святкувала 850-ліття існування Москви. А ми святкуємо в цьому році 1030-ліття, а вони 500-ліття святкували. Значить, історія російської церкви буде починатися з ХV століття".

Предстоятель УПЦ КП нагадав, що раніше Вселенський Патріарх Варфоломій зробив чітку заяву, що "Україна – це його канонічна територія, що це канонічна територія не Московського патріархату, а канонічна територія його, Константинопольського патріархату".

За словами Філарета, Вселенський Патріарх також заявив, що не російська церква є матірною церквою щодо української, а навпаки – українська церква є матірною церквою стосовно російської.

"Тому що у 1448 році Московська митрополія відокремились від Київської митрополії. Раз вона відокремилась від Київської митрополії, значить, матір – Київська митрополія, а не Московська", - уточнив Філарет.

Також Філарет заявив, що після надання Томосу Українській православній церкві частина Московського патріархату, яка не захоче приєднуватися до єдиної помісної православної церкви, має змінити назву на Російська православна церква в Україні.

"Звичайно, частина Московського патріархату не приєднається до цієї української церкви (Помісна Українська православна церква після отримання Томосу — ред.). А оскільки вони не приєднаються, то вони не повинні називатися українською церквою. Вони мають право на своє існування в Україні нарівні з іншими церквами, нарівні з Українською православною церквою. Тобто, закони українські дають право на свободу всім. Але називатися ця церква повинна Російською православною церквою в Україні", - сказав він.

Водночас патріарх висловив переконання, що переважна більшість парафій УПЦ МП не захочуть бути російською церквою "і тому приєднаються до Української православної церкви".

"Бо зараз Київський матріархат називають неканонічною церквою. Чому неканонічна? А тому, що немає молитовного єднання з іншими церквами. А коли ми будемо мати цей Томос, то ми таким чином входимо в молитовне єднання з іншими православними церквами. Але це не все. Наслідком Томосу буде те, що переважна більшість єпископів, духовенства і парафій Московського патріархату приєднаються до цієї Української церкви. І таким чином в Україні утвориться одна помісна православна церква", - заявив предстоятель УПЦ КП.

Нагадаємо, 17 квітня президент України Петро Порошенко заявив, що підготував звернення до Вселенського патріарха із проханням видати Томос щодо автокефалії православної церкви в Україні.

18 липня стало відомо, що Церковна делегація з Константинополя везе до України новини щодо Томосу.

У Філарета сподіваються на розгляд Константинополем "українського питання" вже у вересні.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Життя