UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Медовий спас 14 серпня: Що не можна робити

Медовим Спасом в народі називають православне свято в перший день Успенського посту, встановлений в 9 столітті на честь Винесення Древ Хреста Господнього

Медовий спас 14 серпня: Що не можна роби…

Depo.ua розкаже про традиції та заборони свята.

Історія Медового (Першого) Спасу

В Константинополі з давніх років існував звичай проносити Чесне Древо Хреста вулицями міста. Вважалося, що це захистить мешканців від усіляких хвороб. До дня Успіння Пресвятої Богородиці Древо Хреста було доступно всім християнам для поклоніння.

Як святкували Медовий Спас на Русі: походження назви свята

На Русі відзначати свято почали з кінця 15 століття. З цього дня - рівно через місяць після закінчення Петрового посту - починається Успенський піст, що передує великим святам Преображення Господнього та Успіння Божої Матері. Основні віхи Успенського поста - три свята, три Спаса: Всемилостивого Спасителя (Медовий Спас), Преображення Господнього (Яблучний Спас) і перенесення Нерукотворного образу Господа Ісуса Христа (Горіховий Спас).

Успенський піст не такий суворий, як Великий, але суворіший, ніж Петрів і Різдвяний пости. У понеділок, середу і п'ятницю пропонується сухоїдіння, у вівторок і четвер можна їсти відварені овочі, але без масла, яке дозволено лише за суботніх і недільних днях.

До речі, до свята Преображення Господнього (він же Яблучний Спас) церква рекомендує утримуватися від яблук і винограду.

У деяких місцевостях Перший Спас іменувався також Мокрим. У цей день відбувався чин водосвяття, для чого служителі церкви вирушали до джерел, озер і річок. Селяни ж вважали корисним купання в освячених водах.

Найбільш відома назва - Медовий Спас - йде від звичаю підрізати, або заламувати, стільники саме в цей час. Говорили, що якщо бджоляри не розкриють стільники і не витягнуть мед, то його заберуть сусідські бджоли. Бджолярі строго дотримувалися звичаю приносити в цей день до церкви свіжозібраний мед для освячення. Крім того, селяни несли до церкви насіння і овочі, які освячували як перші плоди літніх робіт.

Також це свято називали Маковим Спасом. У цей день готували різні страви з використанням маку - наприклад, булочки і пиріжки, а також маківники. Ці ласощі робиться так: варять мед і знімають з нього піну, потім кладуть мак і тримають на вогні, поки маса не загусне; після цього її вивалюють на стіл і, остудивши, ріжуть на тонкі скибочки. Мак наділяли і надприродними властивостями. Вважалося, що якщо обсипати насінням дикого маку будинок, жодна відьма в нього не проникне.

У цей час було прийнято збирати та заготовляти малину.

Що не можна робити у Медовий Спас

14 серпня починається Успенський піст і потрібно дотримуватись певних правил харчування. Зазвичай в цей день господині готують пісний борщ та страви з грибами.

На Маковея також не можна голосно говорити та шумно святкувати. Справа в тому, що гучні звуки лякають бджіл, а саме в цей день збирають мед.

Не можна також сваритись, злитись або бажати комусь зла. Згідно повір'я, усі негативні побажання можуть повернутись бумерангом і в кілька разів сильніше.

Також в цей день не можна прибирати в будинку та працювати на городі, адже це релігійне свято. Усі роботи треба завершити напередодні.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme