UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Курс долара, тарифи та паливо: Що керуватиме цінами восени

В Україні прогнозують суттєве здорожчання фактично усіх харчів, окрім окремих круп та борошна

Журналіст регіональної редакції Depo.Хмельницький
Курс долара, тарифи та паливо: Що керува…
Ріст цін

Експерти розповіли, які продукти в Україні і чому можуть подорожчати у жовтні-листопаді. Про це пише "Фокус", передає Depo.ua.

Ціни на стелах українських АЗС продовжують зростання. У вересні бензин у роздробі подорожчав на 2,1 - 2,5 грн/л. Так, літр А-95 на початку вересня коштував 52,98 грн, а на кінець місяця вже 55,12 грн, дизпаливо — 52,6 грн і 55,09 грн відповідно. Автомобільний газ за перший місяць осені зріс у ціні з 23,6 грн/л до 25,75 грн/л.

"Ми ще на початку червня говорили, що це - скасування пільгового оподаткування, призведе до того, що ми повернемося до кризових цін травня 2022-го. Пан Гетьманцев (глава комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики) говорив, що подорожчання не буде - все буде коштом операторів. Не вгадали", - коментує експерт з питань енергетики Леонід Косянчук.

Крім того, ціни на пальне в країні підштовхує догори зростання його вартості на європейському ринку, а до того ж ще й рішення НБУ перейти до режиму гнучкості обмінного курсу, що керується. "Курс гривні безпосередньо впливає, тому що купують ресурс за валюту, а потім продають за гривню, далі конвертують у долари і знову купують нафтопродукти. Якщо курс гривні "пливе", збільшується і вартість, щоб наступна партія компенсувала збитки на попередній партії", - пояснив він. На думку Леоніда Косянчука, у жовтні бензини ще додадуть у середньому 2 грн на літрі.

Тарифи на електроенергію, які мають найбільший вплив на вартість продуктового кошика, влада обіцяє не підіймати. Проте обсяги її використання з початком опалювального сезону очікувано зростуть (передусім через скорочення світлового дня та зростання потреби в електроопаленні). Це позначиться на вартості вироблених в Україні харчових продуктів.

"За прогнозами Eavex Capital, за підсумками жовтня інфляція в річному вимірі складе 7,7%. Однак у листопаді індекс інфляції може збільшитися до 8,3% через початок опалювального сезону, і, як наслідок, великі витрати бізнесу на виробництво продуктів кінцевого споживання", - прогнозує директор аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital Дмитро Чурін.

Не останню роль відіграє у вартості продуктів і курс валют, тобто через рішення НБУ більше не тримати курсу долара.

"Багато хто закладатиме трохи вищу ціну на долар, враховуючи, що все обладнання, наприклад, для молочнотоварних ферм або для свиноферм, а ще для хлібозаводів купується через валюту, тому що це іноземне обладнання та іноземні складники - це впливатиме на ціни на кінцеві продукти", - каже заступник голови ВАР Денис Марчук.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme