Коронавірус і тварини: Чи розібрали українці котів та собак із притулків

Чи зріс попит на хатніх тварин, і чому деяких чотирилапих ледь не позбавили родини через фейки… Розповідаємо, як карантин вплинув на життя пухнастиків у притулках

Марія Зайчик

Нещодавно мережею розлетівся позитивний відеозапис із притулку для тварин у Флориді, де вперше за всю історію установи у сім’ї віддали усіх собак. Цю визначну подію співробітники та волонтери відзначили щедрими оплесками та радісними вигуками.

І цей притулок не став єдиним позитивним виключенням – підвищену цікавість до чотирилапих друзів проявляли по всій території США та Європи.

Український інтернет-простір же після посилення карантину з 6 квітня, коли у  парках, скверах чи прибережних зонах дозволили гуляти лише з хатнім улюбленцем, наповнився жартами про здачу своїх собак у "прокат" для вигулу людей. 

Журналісти Depo.ua дізнавалися, як пандемія та карантинні умови вплинули на долю тварин в Україні та світі і чи не загрожує їм масове повернення до притулків після того, як карантин закінчиться.

Як нині справи у притулків в Україні?

Ми подзвонили у три притулки, які знаходяться неподалік від Києва – це Гостомельський притулок, центр допомоги безхатнім тваринам "У добрі руки" та товарство захисту тварин SOS, і у кожному із центрів ситуація відрізняється.

Директор гостомельського притулку, пан Максим підтвердив, що західні тренди притаманні і Україні: "Я не можу говорити за всіх, але у нашому центрі зараз дефіцит собак, яких можна віддати".

За його словами, чотирилапих зараз частіше забирають з притулку, а отже у закладу з'являється більше можливостей приймати нових тварин. 

"Станом на минулу п'ятницю ми роздали 100% тварин, яких прийняли. Роздали у дуже хороші сім'ї – ми не влаштовуємо тварин абияк. Варіанту "аби збагрити з притулку" тут немає. Люди мають довести, що вони будуть добре піклуватися і утримувати тварину", – наголошує директор.

Додає, що розбирають не лише собак, але і котів – беруть і дорослих пухнастиків, і кошенят, і вікових собак, і цуциків.

"От до нас вчора принесли двох цуценят, і один був напівживий від кліща. Ми зробили усі необхідні процедури, і сьогодні зранку його вже забрали до нового дому. Фантастика, він був у нас менше доби, а ще вчора знаходився при смерті", – розповідає пан Максим.

Наголошує, що ще жодна людина не звернулася до притулку, щоб віддати тварину через карантин або економічні складнощі. Звернень стільки ж, як раніше, усі вони стандартні та побутові – від алергії на шерсть до випадків, коли тварина набридла дітям.

Негативні тенденції, звісно, є, але за словами директора, вони пов’язані із економічною кризою та зменшенням фінансування притулку.

"Головна проблема, яка зараз буде стояти перед притулками – фінансування. Всі притулки здебільшого живуть з допомоги людей та організацій. І ті, хто завжди допомагав, включно із доволі грошовими організаціями, фінансування обрізали. Цей спад відбувся дуже відчутно і різко", – додає пан Максим.

На питання, чи немає побоювань, що після закінчення карантину тварин почнуть віддавати назад, впевнено каже – ні: "Люди у більшості своїй беруть тварин, як дітей, як членів родини. Це стандартний підхід. Звісно, є скотські випадки. Але ж ви не віддасте свою дитину кудись після карантину – отак і з тваринами".

Засновниця "Притулок для тварин SOS" пані Тамара ситуацію описує більш песимістично.  "У нас все навпаки. Нам масово здають тварин, і не тому, що бояться через фейкові повідомлення про начебто можливість заразитися коронавірусом від тварин. А кажуть, що немає чим годувати, хоча хто-зна, як воно насправді... Ми зараз переповнені – у нас тисяча собак і 320 котів. Тож ми змушені відмовляти людям, але тварин просто підкидають чи прив’язують біля воріт", – каже наша співрозмовниця. 

Тим часом директорка "У добрі руки" пані Катерина підверджує західну тенденцію і зазначає, що попит на тварин дійсно збільшився – відсотків на 50. У притулку це пов’язують із тим, що ймовірно, у людей, доки вони перебувають вдома, з’явилося більше часу на адаптацію тварин. 

"Направо-наліво тварин ми роздавати не почали – принципи і умови залишилися тими ж.  Але потенційних господарів дійсно побільшало", – каже пані Катерина, і додає, що такого, як у Флориді, притулку поки що не світить. Наразі у них мешкає 140 собак і 90 котів. 

Директорка додає, що від поверень тварин притулки не застраховані будь-коли, тож намагаються якомога прискіпливіше добирати потенційних хазяїв для своїх вихованців. На охочих взяти тварину чекають дві телефонні співбесіди, одне особисте знайомством із твариною, укладання договору з вказанням паспортних даних. Лише після цього волонтери перевіряють житлові умови та привозять тварину. Так намагаються мінімізувати ризики. 

Директорка розповідає, що за місяць карантину була єдина ситуація, пов’язана із коронавірусом:

"Нам дзвонили хазяї, які брали у нас собаку. Чоловік десь прочитав, що собаки можуть бути переносниками коронавірусу, і можуть його, бідолаху, заразити. Жінка хотіла розмістити у нас тварину на час карантину, сплачуючи її перебування, як на перетримці. Але поспілкувавшись, вона вирішила просто поїхати на час карантину з дитиною і собакою у село до бабусі, і посидіти там, доки її переляканий чоловік сидить у закритій квартирі". 

Чому ми не можемо заразитися коронавірусом від домашніх улюбленців?

Нагадаємо, що різні коронавіруси і справді викликають захворювання у птахів і ссавців, включаючи людей. При цьому переносяться віруси лише в межах одного виду.  Передача іншим може відбутися внаслідок мутації, що, власне, і сталося з новим коронавірусом, який викликає COVID-19 – з великою вірогідністю перша заражена людина отримала його видозмінену версію від змій (втім, точне джерело зараження все ще не встановлене).

Тож коти та собаки є переносниками інших штамів коронавірусів, якими не можуть заразити людину, навіть якщо їсти з ними з однієї тарілки.

Собачий коронавірус – не смертельний і має назву CСoV.  У котів – коронавірус FСoV, який може бути у звичайній формі або важкій – коронавірусний перитоніт FIP. І собаки із котами не можуть "перекидатися" цими штаммами навіть між собою, не кажучи вже про людей. За хом'ячків, папуг і рибок турбуватися теж не варто.

Детальніше про те, звідки пішла фейкова інформація про "небезпечних" домашніх тварин, через яку так злякався "герой" нашої історії читайте у матеріалі "#Яневірус: Як через дезінформацію українці почали викидати з дому котів і собак".

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Життя