#Яневірус: Як через дезінформацію українці почали викидати з дому котів і собак

#Яневірус –під таким хештегом користувачі соцмереж публікують фото своїх домашніх тварин, аби донести до мас – ви не можете заразитися коронавірусом від ваших улюбленців

#Яневірус: Як через дезінформацію україн…

 

 

Зі збільшенням підтверджених випадків зараження новим коронавірусом SARS-CoV-2 в Україні та світі наростають і панічні настрої, а з ними – поширення фейкової інформації, що призводить до жахливих наслідків.

Останнім прикладом стало поширення фейкового повідомлення, що від домашніх тварин можна заразитися новим коронавірусом та захворіти на COVID-19ю Дійшло до того, що маленьких членів родини, за інформацією зоозахисних організацій, почали залишати напризволяще – викидати на вулицю чи присипляти у ветеринарів.

Журналісти Depo.ua вивчили питання і пояснюють, чому ви не можете заразитися SARS-CoV-2 від кота, песика чи хом’яка, а також звідки пішов "розгін" недостовірної інформації.

Звідки пішла інформація, що собаки хворіють на коронавірус

Почалося з того, що у Гонконзі у слині собаки знайшли SARS-CoV-2 . Пес належить пацієнту, який на той момент був інфікований. Коли у чоловіка виявили захворювання, аналіз зробили і його улюбленцю. Новина – дійсна, про це повідомляла прес-служба уряду Гонконгу, посилаючись на заяву прес-секретаря Міністерства сільського господарства, рибальства і охорони природи, і більшість українських ЗМІ подали її під заголовками на кшталт "У Гонконзі вперше діагностували новий коронавірус у собаки".  Але між "знайти вірус у слині" і "констатувати зараження" є величезна різниця.

Чому виявлення молекул вірусу на слизовій собаки не означає, що вона хвора?

Про це у своїй статті доступно пояснила організація Adopt Don't Stop. "Уявіть, що хвора людина носить медичну маску. Нагадаємо, маска не захищає здорових людей! Але вона обмежує радіус розпилення, коли кашляє чи чхає хвора людина. Тому, якщо хворієте – маску надягайте. Тож, уявна, хвора на коронавірус людина в масці у ній чхає. Якщо взяти мазок з поверхні маски, то на ній виявлять сліди 2019-nCoV. Чи означає це, що маска хвора на коронавірус? Хм... Тож, маємо припущення, якби житель Гонконгу менше чхав поруч зі своїм собакою та частіше мив руки – слідів вірусу на шпіці не було б виявлено", – йдеться у матеріалі.

Чому ми не можемо заразитися коронавірусом від тварин, а вони – від нас

Для початку нагадаємо, що ж таке власне коронавіруси. Це – велика родина респіраторних РНК-вірусів, які викликають захворювання у ссавців, включаючи людей і у птахів. 

При цьому такі віруси є видоспецифічними – заражатися ними можуть лише представники одного виду, а передача іншим може відбутися внаслідок мутації, що, власне, і сталося з новим коронавірусом, який викликає COVID-19 – з великою вірогідністю перша заражена людина отримала його видозмінену версію від кажанів (втім, точне джерело зараження все ще не встановлене).

Що це означає? Якщо ви раптом будете заражені новим коронавірусом, він ніяк не вплине на вашого Мурчика та Рекса – коти та собаки є переносниками інших штамів коронавірусів, якими не можуть заразити людину, навіть якщо ви їстимете з ними з однієї тарілки.

Собачий коронавірус – не смертельний і має назву CСoV.  У котів – коронавірус FСoV, який може бути у звичайній формі або важкій – коронавірусний перитоніт FIP. І собаки із котами не можуть "перекидатися" цими штаммами навіть між собою, не кажучи вже про людей. За хом'ячків, папуг і рибок турбуватися теж не варто.

Як в МОЗ налякали власників котів і собак

Тим часом, доки країни світу кидають усі свої наукові потужності на винайдення та випробування вакцини від коронавірусу, через який люди хворіють на COVID-19, відділенню загальної біології НАНУ було доручено створити на базі Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена робочу групу з вивчення проблем можливого поширення коронавірусу серед хребетних тварин і його передачі людям. Долили олії в багатті і в Міністерстві охорони здоров’я, розмістивши білборди із закликом "уникати контактів із тваринами".

Щоправда, МОЗ згодом частково виправилося і міф про небезпеку від тварин, вслід за ВООЗ, спростувало: 

"У світі справді немає лабораторно підтверджених випадків інфікування коронавірусом від домашніх тварин", -зазнчаили в МОЗ. І додали: "Треба не лише самим ретельно мити руки з милом, а особливо ретельно обробляти лапи тварини після прогулянки. Також під час самих прогулянок рекомендуємо уникати багатолюдних місць".

 Флешмоб #яневірус як спосіб захистити тварин

Тим часом користувачі соцмереж спростовують фейки, публікуючи фото зі своїми тваринами під хештегом "яневірус". Доєднуйтеся і ви – можливо, це врятує життя котику чи собаці, яким не пощастило із рівнем критичного мислення у власників.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme