UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Івана Купала 2020: Що не можна робити

7 липня українці відзначають давнє язичницьке свято, яке згодом набуло ознак церковного 

Івана Купала 2020: Що не можна робити…

Depo.ua розповість про традиції та забобони цього свята.

Історія свята Івана Купала

Свої витоки свято Івана Купала, або Іванов день бере ще з часів язичництва. Спочатку цей день був присвячений язичницькому богу Купалі. Але після християнізації Київської Русі назва цього дня доповнилося ім'ям Іоанна Хрестителя (Предтечі), день народження якого збігався з купальським святом, передає "Новое время".

День Івана Купала раніше припадав на день літнього сонцестояння (20-22 червня). Після введення нового стилю літочислення дата пересунулася на 7 липня. Саме в цей день свято відзначають і в наш час.

Свято Купайла відбувалося саме в період, коли сонце приходило до зеніту – найвище піднімалося над землею, давало найбільше тепла і світла, виявляло свою найвищу чудодійну силу для рослинного і тваринного світу та для людини. Вся рослинність досягала свого апогею, все нестримно росло, розцвітало, множилося, раділо життю.

Це свято припадає на день літнього сонцевороту, тому символізує народження літнього сонця - Купала і тим самим завершує панування весняного сонця - Ярила. В цей час небесне світило перебуває у куполі - найвищій небесній точці, тому дні тоді найдовші, а ночі - найкоротші. Рослинний і тваринний світ отримує найбільше тепла і світла, визрівають зерна і плоди. Купала називають Богом плодючості й зображають з відповідними ознаками, що символізують чоловічий початок та запліднюючу силу.

Івана Купала вважається днем молоді та кохання. Згідно з легендою, в цю ніч грали весілля Купала та Марени, що символізувало поєднання двох стихій - води і вогню, чоловічого і жіночого.

Івана Купала: традиції та обряди

У ніч на Івана Купала молодь стрибає через багаття, дівчата плетуть вінки і ворожать на судженого, всі веселяться і шукають загадковий цвіт папороті.

З ранку в день Івана Купала було прийнято купатися в річках і озерах, щоб очистити і душу, і тіло. Однак багато людей вважали, що робити цього не варто, оскільки в такий містичний день на дно може потягти водяний.

Одна з найзнаменитіших і таких, що дійшли до наших днів, традицій - стрибати через вогнище на Івана Купала. Такі багаття вважалися очисними: люди водили хороводи навколо вогню і стрибали через нього. Закохані пари намагалися перестрибнути багаття разом, взявшись за руки, вважалося, що після цього життя стане щасливішим, а любов - міцнішою.

Іноді через купальські багаття проганяли домашню худобу, щоб уберегти тварин від мору. Також люди вірили, що якщо в ніч на Івана Купала в багатті спалити сорочку хворої дитини, вона одужає якнайшвидше.

Молоді дівчата, які ще не зустріли свого судженого, на свято Івана Купала ворожили на любов. Вони плели вінки з польових квітів і трав, ставили на них запалені свічки, і пускали такий вінок у воду.

Вважалося, що якщо вінок одразу ж йшов на дно, то, на жаль, коханий розлюбив дівчину. Якщо вінок пристав до берега і не рухається, в цьому році на весілля розраховувати не варто. А якщо вінок поплив далеко, а свічка не гасне, дівчину чекає зустріч з тим єдиним і щасливе довге життя.

Ще один обряд, що привертає долю, виглядав так: дівчата, які мріяли скоріше вийти заміж, в ніч на Івана Купала роздягалися наголо і тричі оббігали житнє поле. Люди вірили, що така красуня обов'язково насниться своєму майбутньому чоловікові, і скоро він її знайде.

Звичаї Івана Купала пов'язані не тільки з вогнем і водою, але також і з травами. Квіти і трави, зібрані на свято Івана Купала, сушили і берегли. Такі трави вважалися цілющими, ними обкурювали хворих і нещасних, проганяли всяку нечисть і використовували для інших обрядів.

Головною купальської травою вважалась папороть, таємничий цвіт якої в ніч на Івана Купала йшли шукати найсміливіші юнаки. Вважалося, що опівночі цвіт папороті з'являється тільки на декілька секунд і одразу ж зникає. У того, хто знайде чаклунську рослину, збудуться всі бажання, він буде щасливим, здоровим і багатим.

Протягом свята Івана Купала всі веселилися, водили хороводи і співали, влаштовували застілля. Молодь могла без докорів сумління гуляти всю ніч і не соромитися докорів старшого покоління. Наші пращури раділи цьому дню і вірили, що купальські обряди допоможуть їм захистити свій дім і близьких, зміцнити здоров'я і попросити у долі щастя.

Що не можна робити на Івана Купала

Наші предки вважали, що ніч на Купала наповнюється містикою і чаклунством. Люди намагалися не спати всю ніч, щоб їх в темряві не зловили злі духи. Пізніше вважалося, що саме в цю ніч відьми виходять на полювання та низько літають над землею.

До самого 7 липня ніхто не купався в річках і озерах. І лише після Івана Купала можна було спокійно перебувати у воді, але не всім. Категорично заборонялося купатися і навіть кропити водою вагітних, дітей і людей похилого віку. Люди вірили, що нечисть, яка залишає воду, може нашкодити особливо слабким і незахищеним.

Щоб уберегти своє житло від нечистої сили наші предки розвішували по будинку різні трави. Так від злих духів врятують кропива, любисток, барвінок, верба, коноплі та полин. Ще від нечисті захищали розставлені по дому дзеркала.

Щоб уникнути злиднів, заборонялося віддавати, продавати або позичати що-небудь з сім'ї. Але при цьому, якщо ви випадково знайдете на дорозі гроші або якісь речі, то не варто їх піднімати.

Краще з вечора зібрати всі гроші в будинку і заховати їх будинку в надійному місці. Вранці ж потрібно буде встати і повільно, нікуди не поспішаючи перерахувати гроші. Вважалося, що це зможе залучити в будинок достаток на цілий рік.

Господарям заборонялося на Івана Купала бити домашніх тварин, особливо корів, що дають молоко.

Відзначимо, що дівчата, які святкували весь день Купала, але ввечері не йшли до багаття, вважалися відьмами.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme