UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Ханука 2018: Що це за свято

В цьому році євреї святкують Хануку з 3 по 10 грудня. Зазвичай свято починається 25-го числа єврейського місяця кіслева і триває вісім днів

Ханука 2018: Що це за свято…

Depo.ua розповість про історію та традиції свята.

Ханука - це єврейське свято свічок, які запалюють на честь дива, що сталося при освяченні Храму після перемоги війська Ієгуди Маккавея над військами царя Антіоха в 164 році до нашої ери.

Історія Ханукального Дива

У 175 році до н.е. до влади прийшов Антіох Епіфаній, при ньому еллінізація негрецького населення набула особливо жорстких форм. Тора стала забороненою книгою, дотримання єврейських законів, таких як дотримання шабата і обрізання новонароджених хлопчиків, - серйозним злочином, всюди були встановлені ідоли.

Антіох дав своє ім'я Єрусалиму, храмові скарби були конфісковані, а сам Храм розграбовано. У відповідь в Юдеї почалося повстання під проводом сім'ї Маккавеїв. У порівнянні з військом Антіоха, повстанська армія була нечисленна, погано озброєна і підготовлена. Очолював армію Ієгуда Маккавей, розуміючи це, уникав відкритих боїв, не даючи противнику можливості скористатися чисельною перевагою. Нападаючи на окремі загони греків, повстанська армія отримувала одну перемогу за іншою.

За три роки вона витіснила завойовників з території країни і звільнила Єрусалим, довівши, тим самим, що висока мета і сила духу часом мають вирішальне значення. Переказ свідчить, що піднявшись на Храмову гору, євреї знайшли в Храмі масло для лампад, достатню для підтримання вогню лише протягом одного дня. Однак, дивним чином вогонь у золотій менорі горів цілих вісім днів. Протягом цих днів євреї приготували нові запаси олії, очистили Храм від ідолів і заново його освятили.

Тоді мудреці постановили, що вісім днів, починаючи з 25 числа місяця Кіслев, будуть днями веселощів в майбутніх поколіннях, буде вимовлятися подячна молитва "Галель" (хвала) і щоночі запалюватимуться світильники для публічного прославлення дива.

Свято вони назвали Ханукою, що означає "урочисте відкриття, освячення". З того дня відновилося служіння Всевишньому в Єрусалимському Храмі.

На згадку про цю подію в свято щовечора запалюють свічки: одну - в перший день свята, дві - у другій, три - в третій і так далі, до восьми, використовуючи для цього, як правило, спеціальний свічник - ханукію. Єврейська мудрість говорить: "Трохи світла достатньо для того, щоб розсіяти велику темряву".

З тих пір євреї відзначають свято Хануки, який асоціюється зі світлом, добром і надією.

Традиції Хануки

У Хануку у єврейських дітей завжди канікули, прийнято дарувати їм іграшки і давати щедрі кишенькові гроші. Часто це свято називають "дитячим".

Свічки запалюють протягом 8 днів Хануки, щодня додаючи по одній. Свічки встановлюють справа наліво, а запалюють зліва направо. Запалені на початку вечора, незадовго до заходу сонця, свічки повинні горіти не менше 30 хвилин після настання темряви. У п'ятницю їх запалюють до суботніх свічок. Світильник розташовують навпроти мезузи, при вході в кімнату, де зазвичай збираються всі члени родини. Не можна використовувати світло ханукальних свічок для роботи, читання і т.д.

Традиції передбачають, що загальна кількість запалених свічок становить 44, хоча не завжди їх все використовують. Всього існує п'ять видів ханукальних світильників.

Заповідь запалювання ханукальних світильників обов'язкове для всіх. Навіть жебрак зобов'язаний знайти будь-яким способом гроші на свічки для ханукального світильнику.

Зберігся звичай виставляти на це свято ханукію у вікні, щоб перехожі могли її бачити. Так виповнюється вказівку про "оприлюднення дива".

Протягом восьми днів в синагогах читається молитва "Галель".

Прийнято грати в ханукальну дзигу, на кожній з чотирьох граней якої написана перша буква слів фрази "Диво велике було тут" (якщо справа відбувається в Ізраїлі) або "Диво велике було там" (у діаспорі).

З давніх-давен в це свято влаштовують пишні застілля, які супроводжуються традиційними піснями, спеціально складеними на честь свята, розповідають про чудеса Всевишнього, зроблених для предків.

Головною стравою Хануки є пончики з дріжджового тіста з різними начинками і латекс (наші деруни). Головний компонент цих страв - рослинне масло, на якому смажать всю їжу, адже свято стосується масла.

Масло і гноти, що залишилися після Хануки, потрібно спалити. Звичай дивитися на вогонь - сгула від пожежі протягом року.

Що не можна робити в Хануку

Весь час, поки горять ханукії жінкам заборонено працювати - це символ глибокої вдячності жінок за чудо Хануки Всевишньому, оскільки знущання, яким піддавалися жінки під час грецького панування, були дуже важкими.

У Хануку заборонено постити.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme