UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Благодійні фонди: експерти назвали 5 ознак чесної роботи

У 2022 році Україна піднялася зі 101-го на 10-е місце у світовому рейтингу благодійності, а в кожного є друзі, які збирають допомогу. На жаль, зростає і кількість шахраїв, які створюють фейкові благодійні організації, про що часто пишуть у новинах чи соцмережах. Отже, щоб скерувати гроші саме на корисну справу, слід спочатку перевіряти будь-який благодійний фонд

Журналіст відділу новин
Благодійні фонди: експерти назвали 5 озн…
Фото: Pixabay

Благодійні фонди в Україні під час війни стали потужною гуманітарною силою, яка допомагає наблизити перемогу. З-поміж них у січні 2023 року був складений національний рейтинг "Відповідальна країна". Його переможцями у культурній сфері стали проєкти фонду "МХП – Громаді": "Кіно заради перемоги" та "Укриття: ЗСУ тримають фронт, ми – безпеку їхніх дітей".

На сьогодні це один з найбільших та найвідоміших благодійних фондів в Україні, що активно працює з 2015 року. На його прикладі експерти пояснюють, на що варто звертати увагу, обираючи фонд для благодійності.

1. Наявність наглядової ради

На прикладі великих українських і закордонних фондів помітно, що публічна наглядова рада — запорука успіху. Крім контролюючих повноважень, вона може, наприклад, ухвалювати рішення про напрями діяльності, затверджувати бюджети або пригортати увагу до фонду.

Також варто звертати увагу на те, хто саме входить до складу ради – адже відомі особистості не будуть заплямовувати свою репутацію, беручи участь в сумнівному проєкті. Так, наприклад, до складу БФ "МХП – Громаді" входять народна артистка Ада Роговцева, експертка з розвитку громадянського почину "Ісар Єднання" Наталія Климова, експрезидент асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Алекс Ліссітса, голова правління "зеленої" платформи Global 100% RE Ukraine Олександр Домбровський і заступник голови правління МХП" Юрій Мельник.

2. Присутність у державних реєстрах

ЄДРПОУ благодійного фонду повинно бути в:

  • єдиному державному реєстрі фізичних та юридичних осіб;
  • реєстрі неприбуткових організацій.

Також слід перевірити організацію в реєстрі судових рішень – за ЄДРПОУ та назвою.

Дізнатися, справжній чи фейковий благодійний фонд, можна й за допомогою сервісу контролю контрагентів youcontrol.com.ua.

3. Якісний зв’язок з благодійним фондом

У кожного справжнього благодійного фонду є свій сайт та активні сторінки в соціальних мережах, адже це платформа для роботи з цільовою аудиторією. Якщо її немає, то як БФ розповідає загалу про свою діяльність і залучає кошти?

На сайті повинні бути юридична та фізична адреси (реальність можна перевірити, наприклад, на ресурсі інтернет-карт),  адреси електронних поштових скриньок, номера телефонів, за якими можна додзвонитися, посилання на профілі в соцмережах. Також офіційний сайт БФ має містити інформацію про засновників, команду, фінзвіти та офіційний розрахунковий рахунок. Сторінка в соціальних мережах мусить постійно оновлюватися. 

Шахраї також можуть зробити сайт та відкрити сторінку в соцмережах. Але шахрайський ресурс можна впізнати за помилками в текстах, картинками поганої якості, статтями, написаними за допомогою автоперекладача тощо.

4. Історія фонду

На офіційних ресурсах справжніх благодійних організацій завжди можна знайти їхню історію: коли був заснований благодійний фонд, що було зроблено за цей час, які благодійні програми вже реалізовані, на що витрачені отримані гроші. Ця інформація допоможе скласти  враження про загальну діяльність благодійної організації протягом всього часу її існування.

Важливо звернути увагу не тільки на кількість реалізованих фондом проєктів, але й на їхню якість і тривалість, наскільки масштабними та значущими вони були. Наприклад, організований фондом "МХП – Громаді" екологічний флешмоб "Висади свої горіхи" потрапив до Книги рекордів України. Завдяки цьому та багатьом іншим проєктам всеукраїнського масштабу (БФ працює в 13 областях України в більш ніж 700 населених пунктах) фонд здобув найвищі 5 зірок у Національному рейтингу "Компас благодійності України", організованому Асоціацією благодійників України. А проєкт "Кіно просто неба", що почав проходити у 2020 році у 3 громадах на Черкащині та Київщині, переріс у національний проєкт "Кіно заради Перемоги" з акцентом на патріотичному вихованні й моральному дусі українців.

5. Звітність у вільному доступі

Кожен порядний благодійний фонд обов’язково звітує на своїх офіційних ресурсах про те, скільки грошей було залучено і на що саме вони витрачені. Найвищий стандарт – коли публікують  річний описовий звіт у вільному доступі не пізніше 6 місяців зі спливу звітного року. Додаткове свідчення прозорості та підзвітності фонду — наявність звітів аудитора.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme