В Гаазі почався суд над екс-президентом Кот-д'Івуару

У Міжнародному кримінальному суді (МКС) в Гаазі вчора розпочався процес над екс-президентом Кот-д'Івуару Лораном Гбагбо, обвинуваченим у злочинах проти людяності під час громадянської війни п'ятирічної давності

Лоран Гбагбо, усунений від влади і переданий міжнародному правосуддю за активної участі Заходу, стане першим в історії главою держави, який постав перед МУС, передає depo.ua з посиланням на "Комерсант".

На думку правозахисників, суд над Лораном Гбагбо створить прецедент притягнення до відповідальності перших осіб, що намагаються утриматися при владі шляхом застосування сили проти цивільного населення. Втім, критики МУС звинувачують "юстицію без кордонів" у подвійних стандартах і використанні її для зведення політичних рахунків з режимами, неугодними Заходу.

Сімдесятирічний Лоран Гбагбо, який вперше постав вчора перед судом в Гаазі, увійшов до зали засідань з посмішкою і виглядав розслабленим. "Все, що тут відбувається - це пародія на правосуддя", - заявив його адвокат Абдон Байето, давши зрозуміти, що захист має намір довести невинність свого клієнта.

Звинувачення і правозахисники налаштовані не менш рішуче. Вони не сумніваються, що на посту президента Кот-д'Івуару в період кровопролитної громадянської війни 2010-2011 років Лоран Гбагбо скоїв злочини проти людяності, несучи відповідальність за загибель понад 3 тис. осіб, масові тортури і зґвалтування, до яких вдавалися урядові сили.

"Розгляд Міжнародним кримінальним судом справи Лорана Гбагбо і його міністра у справах молоді Шарля Бле Гуда має продемонструвати, що правосуддя здатне наздогнати і тих, хто здавався для нього недосяжним", - йдеться в поширеній вчора заяві Human Rights Watch.

"Процес над Лораном Гбагбо стане наочним уроком для тих, хто готовий вдаватися до будь-яких засобів, намагаючись залишитися при владі. Сьогодні жертви конфлікту, постраждалі від підданих екс-президенту Гбагбо сил і пройшли через неймовірні страждання, стануть на крок ближче до торжества справедливості", - пообіцяв старший радник цієї організації Парам-Пріт Сингх.

Обставини громадянського конфлікту в Кот-д'Івуарі, що спалахнула після президентських виборів у листопаді 2010 року і тривав аж до арешту Лорана Гбагбо в квітні 2011 року, залишаються предметом  суперечок. У той час як підтримуваний колишньою метрополією Францією і Заходом в цілому лідер опозиції Алассан Уаттара оголосив про свою перемогу на виборах, тодішній глава держави Лоран Гбагбо відмовився визнавати поразку і покинути свій пост.

Протягом декількох місяців країна жила в умовах фактичного двовладдя і розколу на Північ, який підтримував Алассана Уаттара, і вірний Лорану Гбагбо Південь. У гарячу фазу протистояння перейшло у березні 2011 року, коли урядові війська розстріляли кілька десятків прихильників опозиції. Після цього врегулювання конфлікту в Кот-д'Івуарі політичними засобами виявилося неможливим. Озброєна опозиція перейшла в наступ, взявши під контроль значну частину країни, включаючи її адміністративну столицю - місто Ямусукро.

Падіння режиму Лорана Гбагбо активно сприяли військовий контингент ООН і французькі підрозділи, які виступили на боці опозиції. Заарештовував Гбагбо французький спецназ, який взяв штурмом його резиденцію в Абіджані. Після того, як колишній глава держави був переданий в руки нового президента Уаттара, в Кот-д'Івуарі заговорили про те, що тепер Лоран Гбагбо повинен постати перед "справедливим судом". У серпні того ж року Лоран Гбагбо був доставлений до Гааги, де перебував в ув'язненні останні п'ять років, поки йшла підготовка до процесу. Як очікується, процес може розтягнутися на кілька років, враховуючи, що звинувачення в злочинах проти людяності Лорану Гбагбо і Шарлю Бле Гуду пред'явлено відразу за чотирма пунктами - вбивства, зґвалтування, замахи на вбивство і переслідування.

У той час як прихильники ідеї "юстиції без кордонів" вважають процес над Лораном Гбагбо принципово важливим для перетворення МКС в реальний механізм міжнародного правосуддя, його критики звинувачують суд в Гаазі у подвійних стандартах і зведенні політичних рахунків з режимами, неугодними Заходу. Критики МУС нагадують: злочини у Кот-д'Івуарі здійснювали обидві сторони конфлікту, включаючи прихильників Алассана Уаттара, після завершення протистояння проголошеного президентом.

Больше новостей о событиях в Украине и мире на Depo.ua

Все новости на одном канале в Google News

Следите за новостями в Телеграм

Подписывайтесь на нашу страницу Facebook

deneme