Олександр Черненко: Місцеві вибори можуть перенести

Depo.ua поспілкувався с народним депутатом від «Блоку Петра Порошенка» Олександром Черненком про можливі параметри нового закону про місцеві вибори та про можливе перенесення виборчої кампанії
Depo.Власть
18 марта 2015 05:00
ФОТО: depo.ua
Олександр Черненко: Місцеві вибори можуть перенести
Олександр Черненко: Місцеві вибори можуть перенести

- Як зараз відбувається підготовка нового закону про місцеві вибори. Які є варіанти, і яка буде структура даного документу?

- Сьогодні можливі різні варіанти. По-перше, дискутується доцільність проведення виборів до завершення децентралізації. Якщо ми розуміємо, що навіть при ідеальних розкладах змінимо Конституцію лише в вересні, коли стартуватиме кампанія, то з'являються думки, що є сенс змінити Конституцію, потім у відповідності до неї змінити закон про вибори. Але на жовтень (коли мають пройти місцеві вибори, - ред.) ми не встигаємо.

Інша думка - рухатися паралельно. Тут ідеї полягають у тому, щоб проводити вибори за відкритими списками  в обласних радах і великих містах. У селах і селищах провести вибори за відкритими списками буде складно. Хоча існують думки залишити існуючу систему, вдосконаливши закон у процедурній частині, унеможливити фальсифікації, зробити його якісним у плані формування комісій, реєстрації кандидатів, але залишити змішану виборчу систему.

- Чи отримає повноваження Центрвиборчком, який був фактично усунутий від виборів на місцевих виборах-2010?

- Моя позиція і більшості експертів - максимально розширити повноваження ЦВК у плані місцевих виборів. Навіть за чинним законом територіальні комісії формує ЦВК. Також ми маємо ввести норму про те, що там де територіальні комісії не справляються, саботують, фальсифікують вибори, щоб ЦВК мала повноваження провести перерахунок і встановити результати виборів, якщо та чи інша комісія не захоче це робити.

- Неодноразово піднімало питання очищення складу ЦВК від «регіоналів». Коли відбудеться очищення рядів комісії?

- Це питання буде вирішене протягом місяця. Вже йдуть активні консультації, адже всі розуміють, що так далі продовжуватися не може. Загалом, це стосуватиметься дванадцяти членів ЦВК, хоча лунали думки про те, що треба змінювати весь склад. Але для цього немає юридичних підстав.

- Коли на вашу думку все ж таки буде готовий закон про місцеві вибори?

- Його треба ухвалити максимум у квітні-травні, якщо будуть кардинальні зміни до виборчої системи, адже необхідно провести роз'яснювальні роботи. Якщо пізніше - це ускладнить проведення виборів. Головна причина того, що закон досі не ухвалений - це те, що кожна фракція у коаліції бачить свій варіант документу. Немає консолідованого політичного рішення. Коли воно з'явиться - в першу чергу, по виборчій системі - то написати закон - це питання техніки.