Обама розповів деталі ядерної угоди з Тегераном

Президент США Барак Обама виступив у вівторок із заявою щодо укладання всеохоплюючої ядерної угоди з Тегераном

У заяві він назвав принципові положення документа, який нарешті вдалося узгодити між усіма сторонами, повідомляє depo.ua з посиланням на "Укрінформ".

"Сьогодні, після двох років переговорів, Сполучені Штати разом з нашими міжнародними партнерами досягли того, чого не вдавалося впродовж десятиліть протистояння - всеосяжної довгострокової угоди з Іраном, яка дозволить запобігти отриманню ним ядерної зброї", - наголосив президент США у заяві.

За цією угодою, Іран демонтує дві третини встановлених центрифуг, що можуть використовуватися для виробництва збагаченого урану. Вони зберігатимуться наступні десять років під постійним міжнародним контролем. Крім того, іранська сторона позбудеться 98% запасів збагаченого урану, який може використовуватися для виготовлення ядерної бомби.

Наразі Тегеран має запаси, які можуть бути застосовані для виробництва до 10-ти ядерних боєзарядів.

Іран замінить ядро реактора в місті Арак, щоб на ньому не можна було виробляти бойовий плутоній. Було також досягнуто домовленості про вивезення відпрацьованого палива з реактора з країни. Упродовж принаймні найближчих 15-ти років Іран не буде будувати нових важких реакторів.

"За цією угодою, ми вперше будемо в змозі перевірити всі ці зобов'язання. Це означає, що угода не будується на довірі - вона побудована на принципі перевірки. Інспектори матимуть доступ до ключових ядерних об'єктів Ірану впродовж 24-х годин сім днів на тиждень", - зазначив президент США.

Він уточнив, що інспектори матимуть доступ до всього ланцюга ядерного циклу в Ірані - від уранових рудників і заводів, до об'єктів з переробки ядерного палива, виробничих центрифуг і складських приміщень. Міжнародні інспектори будуть також мати доступ до будь-якого підозрілого місця. Деякі з цих заходів контролю розраховані на період до 25 років.

Ця домовленість є постійною. Між МАГАТЕ та Іраном також досягнуто згоди про отримання доступу, необхідного для завершення розслідування по можливих аспектах минулих ядерних досліджень Ірану у військових цілях.
"Щойно Іран зробить кроки на виконання цієї угоди, по відношенню до нього будуть полегшені санкції, застосовані нами через ядерну програму Тегерану - як з боку Америки, так і з боку РБ ООН", - зазначив Обама.

Цей процес, за його словами, буде поетапним і передбачає спочатку виконання Тегераном всіх необхідних кроків, передбачених угодою. Впродовж наступних десяти років "Іран повинен дотримуватися угоди, перш ніж додаткові санкції будуть зняті", в тому числі п'ять років заборони, пов'язаної зі зброєю, а також вісім років обмежень по балістичних ракетах, зауважив американський президент.

Все це буде увічнене новою резолюцією Ради Безпеки ООН. "І якщо Іран порушить угоду, всі санкції будуть миттєво повернуті назад", - зазначив Обама про стимул для Тегерана виконувати домовленості.

Адміністрація США відправить угоду на розгляд до Конгресу. У цьому зв'язку Обама підкреслив, що законодавці не мають розглядати документ "як угоду з друзями". Він нагадав, що подібні переговори США вели і з Радянським Союзом. "І ці угоди, в кінцевому рахунку, надали нам більшу безпеку", - наголосив президент.

Обама також підкреслив, що Штати "поділяють стурбованість багатьох друзів на Близькому Сході", включаючи Ізраїль і країни Перської затоки, щодо підтримки Іраном тероризму і використання ним ставлеників для дестабілізації обстановки в регіоні. "Але саме тому ми робимо цей крок, - тому що Іран, озброєний ядерною зброєю, буде набагато більш дестабілізуючим фактором і набагато більш небезпечним для наших друзів і всього світу", - підкреслив Обама.

Нагадаємо, що Іран і шість світових держав досягли історичної ядерної угоди, яка передбачає скасування міжнародних санкцій щодо Тегерана в обмін на обмеження його ядерної програми.

Більше новин світу читайте в рубриці Світ.depo.ua.

Больше новостей о событиях в Украине и мире на Depo.ua

Все новости на одном канале в Google News

Следите за новостями в Телеграм

Подписывайтесь на нашу страницу Facebook

deneme