Професія після війни: Як бійців АТО волонтери вчать програмуванню

Група українських активістів пропонує воїнам АТО після демобілізації розпочати кар’єру спочатку, абсолютно безкоштовно здобувши навички з різних IT-спеціальностей

Ольга Черныш
Первый заместитель главного редактора
Професія після війни: Як бійців АТО воло…

Влаштуватися на роботу для демобілізованих бійців АТО інколи буває проблематично. Хоча б тому, що поки хлопці захищали батьківщину, інші активно займали прибуткові місця під сонцем.

У спільноті "Безкоштовні курси IT для воїнів АТО" військовим пропонують взяти уроки з різних мовам програмування, надбати навичок тестувальників та системних адміністраторів.

ВИРІШИЛИ, ЩО ТІЛЬКИ ПОСТАЧАТИ РЕЧІ НА ФРОНТ, - НЕДОСТАТНЬО

Одна із співзасновників проекту, Вікторія Гриньова працює тестувальником, а біля року займається волонтерською діяльністю.

З часом дівчина замислилась про те, що їй би хотілося чогось більшого, ніж передавати речі на фронт.

"Ми говорили з другом, він теж IT-шник, думали, як допомогти хлопцям повернутись у реальний світ, почати заробляти гроші. І от друг запропонував поділитись своїми знаннями - почали думати, планувати. Потім зробили групу на "Фейсбуці", - розповідає Гриньова depo.ua.

Зараз до проекту підключилося близько 14 людей, які прагнуть навчати бійців АТО різним IT-спеціальностям. IT-шники з Києва, Харкова, Білої Церкви готові зустрічатися зі своїми студентами і давати "живі" уроки. Бійцям з інших міст пропонують займатися в онлайн-режимі.

Пріоритет надають військовим, які отримали інвалідність під час бойових дій.

"Через інвалідність для хлопців може виявитись недоступною їх колишня робота. А для IT-шників фізичні дані не настільки важливі. Тож якщо у них лежить до цього душа, ми можемо допомогти розібратися з деталями, дати базові знання", - каже волонтер.

Втім, зараз охочих здобути нову професію не надто багато, тож IT-шники радо допомогають усім військовим.

"З переселенцями ми не працюємо. Але до деяких життєвих ситуацій, які виникли через війну, ставимось з розумінням. До нас звернулась жінка, син якої пропав без вісти. Тож вона зараз займається зниклими військовими. Для запуску проекту їй потрібні були певні знання із баз даних, і вона домовилась з одним із наших хлопців про допомогу. Зрозуміло, що вона не боєць, але допомогти у добрій справі - чому б і ні", - розповідає Гриньова.

РОБОТУ НЕ ОБІЦЯЄМО. АЛЕ ЧИМ ЗМОЖЕМО, ДОПОМОЖЕМО

При цьому легкого життя майбутнім спеціалістам IT-сфери дівчина не обіцяє - зізнається, програмістом чи тестувальником бути не просто . Адже постійно з'являються нові технології, і за цими змінами треба постійно слідкувати.

Підкреслює, що курси не гарантують працевлаштування - але познайомившись з волонтерами, новачок у більшості випадків може розраховувати на посильну допомогу у перших кроках в новій професії.

"Якщо у людини глибокі знання, знайти роботу є всі шанси. Звичайно, ми не рекрутингове агентство, але у IT-шників, які працюють у компаніях, зазвичай є знайомі рекрутери. Тож ми можемо, наприклад, порозсилати резюме і дати рекомендації", - говорить Гриньова.

Серед волонтерів є і кілька ейчарів, які готові надати консультації з працевлаштування - розповісти, як правильно написати резюме, підготуватися до співбесіди, де знайти найкращі пропозиції.

За словами Вікторії, зараз інтерес до проекту посилився - якщо раніше люди просто телефонували і розпитували, зараз все більше хлопців вирішує принаймні спробувати себе у новій сфері. Учень є і у самої Гриньової.

"Ми почали займатись два тижні тому. У хлопця були базові знання з IT, тож ми просуваємось доволі швидко. Думаю, за місяць-два передам він засвоїть головні моменти", - розповідає дівчина.

МЕНЕ ЗНАЙШЛИ ЗАВДЯКИ "БЕРКУТУ"

Програміст Роман Зозуля заробляє на життя фрілансом та вже місяць навчає Java Script дівчину-волонтерку із "Правого сектора" та хлопця з Макіївки, який мріє виїхати із зони бойових дій.

Каже, організатори спільноти знайшли його в Інтернеті та запросили приєднатись.

"Ще під час Євромайдану я писав, що добре було б допомогти здобути нову професію співробітникам "Беркуту", які відмовились воювати зі своїм народом. Потім мені пояснили, що спеціалісти такого рівня без роботи не сидітимуть. Але завдяки цьому оголошенню мене згодом і відшукали активісти", - коментує Зозуля.

Ідея безкоштовно навчати людей програмуванню у чоловіка вже давно - так, минулого року він допомагав створювати сайт learnit.jayostudio.net, на якому викладений базовий курс. При цьому Зозуля акцентує, що платних учнів не бере принципово.

"У нашій країні програмісти відносяться до тих небагатьох соціальних груп, які мають можливість експортувати свою працю у більш економічно благополучні країни. Це ставить їх у привілейоване становище порівняно з іншими громадянами. Ось я у хочу усунути цю нерівність по мірі сил", - стверджує програміст.

За словами Зозулі, майбутні програмісти повинні бути доволі наполегливими - спочатку їм буде треба вивчити мови програмування (в середньому - 200-250 годин) і зробити кілька безкоштовних проектів заради портфоліо.

"Безкоштовний проект можна придумати самому. До речі, це може бути стартап, який приноситиме гроші своєму творцеві. А може - благодійний чи просто демонстраційний проект, який показує можливості нового програміста", - говорить Зозуля.

Якщо людина суміщає навчання з основною роботою, аби засвоїти кілька мов програмування, знадобиться від 6 місяців до 2 років. Присвятивши ж здобуттю нових знань увесь вільний час, процес можна суттєво прискорити.

Сам Зозуля для своїх учнів дедлайнів не встановлює.

"В термінах я нікого не обмежую і не кваплю. Тут головне - якість навчання, а не так як на платних курсах", - говорить чоловік.

Каже, що наразі готовий взяти на навчання ще одну людину - обов'язково бійця АТО.

Больше новостей о событиях в Украине и мире на Depo.ua

Все новости на одном канале в Google News

Следите за новостями в Телеграм

Подписывайтесь на нашу страницу Facebook

deneme