Мати била дитину ногами: Чому від засудження буде тільки гірше

В Запоріжжі, в торговому центрі "Україна", матір била дитину на очах у відвідувачів. Спочатку руками, а коли хлопчик почав відповзати – ногою. Жінку намагалися відтягнути і не могли. Події зафільмувала камера торгового центру і відео потрапило в соцмережі

Мати била дитину ногами: Чому від засудж…

Варто зазначити, ця жінка – одна з інста-мам, тобто блогерка яка розповідає про радість материнства. Після скандалу вона свій блог нібито видалила.

Думки суспільства, як і завжди, розділилися, хтось виправдовує її, а хтось вимагає позбавити батьківських прав.

Що насправді загрожує цій матері, в світлі нового закону про насильство і що би з нею було, якби ці події відбулися в якійсь іншій країні (Росія, Європа, США) розбиралися журналісти Depo.ua.

Молода, красива і фінансово забезпечена жінка, щаслива і вправна матір, що обожнює своє дитя – таке враження складала героїня нинішнього скандалу. Тому події, які відбувалися в дитячій ігровій кімнаті так сильно шокували суспільство. Побиття дитини в будь-якому разі обурює того, хто стає свідком. Але коли це робить не асоціальна особа, а молода успішна мама, яка ще й навчає інших, як бути такою ж як вона – це викликає купу емоцій.

Опубліковане відео вже видалили, тому даємо посилання на сюжет наших колег

З часом ця матір опублікувала відео, в якому пояснювала, чому так поводилася. Вона визнала, що час від часу її "бьють психи", що вона може вдарити свою дитину чи нагримати на неї і що на її думку це "дурна тема для обговорення, краще вже обговорити черевики чи труси".

"Також вона зазначила, що цьому була причина і вона не у Віталіку" - зазначила вона. Віталік – це її старше дитя, яке і було побите. Ще є молодше, йому два рочки. В чому причина, розповідати не стала.

Після цієї історії одразу спадають на думку і інші страшні приклади: як в Києві матір втопила своїх дітей, після того як від неї пішов чоловік, або як у Вінниці чоловік вбив своїх дітей і їхню мати, бо та не давала піти до коханки. Щиро сподіваємося, в матері Віталіка проблеми не такі великі і до трагедії не дійде.

Щодо жорсткого побиття дітей, випадків, відомих широкому загалу, дуже багато. В Краматорську матір побила 6-річного сина, за те що він не слухався, і вигнала його не одягненим з дому на мороз. У Вінниці мати до крові побила сина-першокласника до крові після того, як він перевернув на себе тарілку з борщем. Дитина прибігла до школи шукати прихистку. Зазначається, що це вже не перший випадок, коли вона так лупцювала дитину, але минулого разу злочин не змогли довести.

На Київщині жінка побила свою 9-місячну дитину після сварки з чоловіком. Зігнала свою злість на малечі. Її перестріли на вулиці перехожі, дитина була вся в синцях і не по погоді вдягнена.

На Тернопільщині мати побила дитину до втрати свідомості. За словами батька, коли він прийшов додому, в хаті був крик. Дружина, тримаючи на руках наймолодшу дитину (загалом в родині п'ятеро дітей), кулаками гамселила дворічного сина. "Тоді ніхто навіть не подумав викликати лікарів, аж поки через кілька днів хлопчик не втратив свідомості", - пише з посиланням на "Місто".

На Миколаївщині мати побила новонародженого хлопчика, а потім поклала в коробку і підкинула в лікарню.

На Сумщині 28-річний батько до смерті побив свою 4-річну доньку через те, що вона відмовилася їсти. На вечерю була картопля з хлібом.

Але це випадки аномальної жорстокості, які викликали тотальне обурення, жалість і відразу. В той же час, просто лупцювання дитини: руками, ременем, ляпаси і гримання на неї, не добираючи виразів і слів, українським суспільством досі толерується. "Нічого в цьому такого, мене били і людиною виріс", "А що тут власне такого? Що, мати вже не має права дати дитині по сраці?!" - обурюються сотні дописувачів і прагнуть довести, що були биті і виросли нормальними людьми. Психотравма битих поколінь обурено відстоює своє право на продовження. Нас лупцювали, і ми будемо.

Те, за що в інших країнах позбавили би батьківських прав, оштрафували, кинули за грати, забрали дітей, в нас в країні досі вважається нормою. Так само як і на Росії.

Психологами доведено, що жорстоке поводження з дітьми має довготривалі наслідки. Воно призводить до стресу, який пов'язаний з порушенням раннього розвитку мозку, що виливається в порушення розвитку нервової та імунної систем. Внаслідок цього, бита дитина, ставши дорослою дитиною, ризикує мати депресію, ожиріння, алкогольні та інші залежності, розлади сексуальної поведінки.

Жорстоке поводження з дитиною може спричиняти в майбутньому розвиток у неї серцевих і онкологічних захворювань, більшу уразливість до інфекцій і суїцидальні нахили.

Наприклад, в Іспанії жорсткое поводження з дітьми, яке включає психологіний тиск і залякування, призводить до позбавлення батьківських прав. В Скандинавських країнах на дітей не можна навіть кричати – якщо дитя поскаржиться в поліцію, батьками займуться соціальні служби і вони будуть покарані, а дитину в них можуть забрати.

У Франції у батьків, які бьють дітей, забирають їх на рік-два, однак не позбавляють батьківських прав і дозволяють побачення. Але якщо дитину було побито так, що вона потрапила в лікарню, батьків не тільки позбавлять прав, а ще й посадять на строк від 5 до 10 років. При цьому тих, хто знав, що батьки бьють дитину і не повідомив правоохоронців оштрафують на 45 800 євро, і можуть ще посадити на три роки.

В Канаді тілесні покарання дозволені у відношенні до дітей не молодше 2 і не старше 12 років, якщо вони не завдають тілесної шкоди, при цьому ляпаси і удари по голові і биття різними предметами типу ременя заборонені. Бити дитину, будучі розгніваним за проступки, які дитина скоїла ненавмисно - заборонено. Уточнюється, що покарання повинно мати "короткочасний і не сейозний ефект", неможна завдавати удари, слід від яких не проходить кілька годин.

В Шотландії неможна бити дітей будь-чим, крім відкритої долоні.

Загалом, з 1979 по 2010 рік 29 країн заборонили тілесні покарання дітей.

Тим часом в Запоржжі, переглянувши відео, матір'ю зацікавилася поліція і служба у справах дітей. "Ми її візьмемо на облік і далі будемо вже контролювати цю родину, і якщо будемо фіксувати зміни в гіршу сторону, будемо попереджати – навіть розглядати такий випадок, що ми будемо дітей забирати із родини на певний час для того, щоби мати могла переоцінити своє життя", - розповіла ТСН начальник служби у справах дітей у Запоріжжі Наталія Сиворакша.

Поліція розпочала перевірку випадку. Якщо жінку визнають винною, за жорстоке поводження з дитиною, її можуть покарати штрафом від 170 до 340 гривень, або 30-40 годинами громадських робіт, або адміністративним арештом строком до семи діб, коментує для Depo.ua ситуацію адвокат, юрист Ario Law Firm Ольга Коваль. Її дії можуть бути кваліфіковані як адміністративне правопорушення (ст. 173-2 КУпАП), у випадку, якщо вона умисно застосувала фізичне насильство, яке не спричинило тілесних ушкоджень, внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю дитини.

Якщо ж виявиться, що вона так вчиняє з дитиною систематично, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров'я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи, на матір чекатиме вже кримінальна відповідальність (ст. 126-1 КК України) і їй загрожуватиме покарання у вигляді громадських робіт на строк від 150 до 240 годин, або арешт до 6 місяців, або обмеження волі на строк до 5 років, або позбавлення волі на строк до 2 років.

"Тому активні дії повинні здійснюватися зі сторони органів у справах дітей. Відомості про матір малолітнього мають взяти на облік та служба у справах дітей повинна здійснювати систематичне відвідування родини", - зазначає юрист.

Навряд чи слід позбавляти батьківських прав чи саджати за грати вищевказану блогерку з Запоріжжя. На нашу думку. А от психіатрична експертиза і примусове лікування у психіатра чи психоаналітика, на наш погляд, необхідні.

Вже прийшов час не обурюватися і не гигикати, побачивши чергову істеричну матір, а визнати, що материнство – дуже складна робота. Вона цілодобова. За неї не платять. І при цьому її постійно знецінюють, мовляв, та що вона там робить, з дітьми вдома сидить.

В матерів бувають депресії і гормональні розлади. Вони не сплять, в них болять груди, спина, випадає волосся і зникає лібідо. Вони сумують за роботою і почуваються самотніми. В них справді дуже високе навантаження і усвідомлення невідповідності себе (недоглянутої, розпатланої, в не гарній і не прибраній хаті, яку діти вкривають сміттям швидше, ніж вона встигає закінчити прибирання), до інстаграмного (або встановленого чоловіком, мамою, свекрухою) ідеалу справді може доводити до відчаю. Батьки вбивають і калічать власних дітей і не завжди за цим стоїть алкоголізм чи трагедія, типу шлюбу, що розвалюється. Інколи людина просто забагато на себе бере, намагаючись встигнути усе, або взагалі не має ресурсу бути матір'ю чи батьком, про що дізнається вже після народження, і в неї починають розвиватися психози.

Це відбувається по всьому світу, але більш за все в країнах, де до жінки досі ставляться як до особи, зобов'язаної повністю турбуватися про дітей і порядок в домі (і робити це із задоволенням!), працювати, готувати, бути чепурною і сексапільною, і вважають неповноцінною, якщо вона не справляється.

Саме тому нинішній випадок – привід поглянути на батьків під іншим кутом. Вони не праві, коли кричать і б'ють. Але вони роблять це від безсилля і відчаю. А потім більшість з них обіймають своїх дітей, цілують, плачуть: "вибач, боже, малий, вибач…". Може, треба не тільки погрожувати їм судом, а й надавати підтримку. Запорізька мама, героїня цієї статті, зазначила, що записує свої пояснення не заради виправдання, а щоб закликати інших матерів, які самі виховують дітей і іноді несправедливо і жорстоко до них ставляться, не засуджувати себе. Для одних це звучить зухвало, адже вона має розкаюватися, а для інших – як виправдання їхніх вчинків.

Дозволимо собі трохи підкорегувати цей меседж і запропонувати таким матерям не клясти себе, і не виправдовувати, і не намагатися бути ідеальними в усьому, а звертатися за допомогою до психологів, священиків, інших мам. Для цього в суспільстві має бути не тільки нетерпимість до лупцювання дітей, а знижений градус засудження матерів, які це собі дозволяють. Щоб вони не захищалися, ще більше озлоблюючись і не стидалися розповісти про проблему і попросити про допомогу. Як психологічну, так і в догляді за дитиною, і по господарству.

А ще це привід іншим мамам, які дивляться на ідеальних інста-матусь і порівнюють їх із собою замислитися, яке пекло іноді приховується за інстаграмними фільтрами. Може виявитися, що в реальності важе життя набагато краще за її.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme