Як Міноборони планує уникнути мобілізації тиловими стимулами

Демобілізація шостої хвилі призведе до того, що ЗСУ залишать 14-15 тисяч бійців. Але в Міноборони, схоже, спробують обійтися без мобілізації

Як Міноборони планує уникнути мобілізаці…

Після заяви спікера Міноборони Вілена Підгорного про те, що сьома хвиля мобілізації, швидше за все, відбудеться, бо нестача контрактників, якими мають компенсувати демобілізованих (шоста хвиля, вересень-жовтень), становить 14 тисяч, у соцмережах розпочалися справжні дискусії.

Як Міноборони планує уникнути мобілізації тиловими стимулами - фото 1

Згодом заступник начальника Генерального штабу ЗСУ Володимир Талалай спростував необхідність у сьомій хвилі мобілізації. Але постало резонне запитання: ким саме компенсують нестачу шостої хвилі в АТО?

Контрактники

У поточному році контракт із ЗСУ підписали 53 тисячі чоловік. Зрозуміло, що службу вони проходять як на передовій так і в інших частинах, розкиданих по Україні. Загалом же на передку за різними оцінками стоїть від 50 до 70 тисяч наших воїнів. 

Станом на серпень 75% ЗСУ були контрактними. За останніми даними Генштабу, зокрема словами вже згаданого Володимира Талалая, щомісяця до лав ЗСУ вливається до 6 тисяч контрактників і до кінця року вони очікують ще 13-14 тисяч. Тому, мовляв, все добре. 

Проте зі зборів резервістів, які зараз проходять на великих полігонах, інформація надходить суперечлива. Наприклад, під час зборів з оперативним резервом першої черги на рівненщині контракт із ЗСУ підписали аж 50 резервістів. 

Як саме спробують уникнути мобілізації

У жовтні-листопаді в Україні відбудеться призов на строкову військову службу. Але під час нього у хлопців буде можливість укладати контракти із ЗСУ.

За словами директора військових програм Центру Разумкова Миколи Сунгуровського, за "змішаною контрактно-призовною системою набирається близько 14 тисяч чоловік: 11 тисяч - у ЗСУ, 5 тисяч - у Нацгвардію і 1 тисяч - у прикордонну службу".

Окрім цього продовжуються військові збори у різних родах військ, де резервісти (яких за останніми даними Міноборони в нас 85 тисяч) матимуть змогу укладати контракти. 

За словами демобілізованого воїна другої хвилі Леоніда Мандзюка, велика кількість людей із сіл поповнить ряди ЗСУ.

"Навіть після вето Порошенка на закон про дострокове розірвання контрактів (до завершення "особливого періоду", - авт) потік цих людей не зменшиться. Головна проблема - не у кількості бажаючих, а у наявності місць, себто вакансій у військових частинах. Дуже часто їх нема. У деяких частинах, наприклад в Тернопільській області, взяли на контракт забагато жінок і утворився такий собі перебір. Повірте, хлопцям із села 7 000 гривень буде як за свято. Вони більше не знайдуть такої роботи", - вважає Мандзюк. 

Як вдалося дізнатися Depo.ua, нестачу контрактників на передовій компенсують командированими бійцями з тилових частин. Якщо раніше бійці їздили в АТО на ротацію на 3-5 місяців, то тепер дані виїзди будуть безстроковими. Компенсувати нестачу особового складу в тилу планують строковиками. Також це створить стимул для військових частин, з яких в АТО поїдуть бійці і це створить у них нестачу людей, активніше набирати нових контрактників. 

Чи вийде щось із цього і наскільки це доцільно? В умовах "перемир'я" на Донбасі, дані ідеї виглядають досить здоровими. Але в умовах загострення ситуації таки доведеться проводити сьому хвилю мобілізації.

У чому загроза

Військові виділяють кілька проблем, які існують сьогодні в ЗСУ. По-перше, вето Порошенка, звичайно, вимушена міра. Але, за словами бійців, більшість контрактників вже втомилися від війни.

Але тут і дорікнути можна. Не всі ж підписували короткострокові контракти. Були й ті, хто приходили на 3-5 років. 

Але також, за словами Леоніда Мандзюка, серед резервістів і новоприбулих контрактників багато тих, хто взагалі не вміє ні воювати, ні навіть автомат зібрати.

"У навчальних центрах підготовка досі слабенька. На передок приходять бійці, які нічого не вміють. Це ще більше деморалізує бувалих. І збільшує статистику втрат", - каже Мандзюк. 

Але, попри всі ці проблеми, інших варіантів, схоже, не існує. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme