Нова тактика гібридів в серпні: Партизанські "Гради" та обстріли тилу ЗСУ

У серпні на Донбасі війна була позиційною, але терористи дещо змінили тактику і глибину обстрілів українських територій

Нова тактика гібридів в серпні: Партизан…

Незважаючи на те, що багато військових експертів прогнозували в серпні серйозне загострення ситуації на Донбасі, проте серйозних змін в загальному положенні сторін не відбулося. Деяке посилення обстрілів не позначилося на втратах особового складу - особливо, якщо порівнювати з без сумніву кривавим для української армії липнем. Проте, деякі майже непомітні зміни в тактиці сторін відбулися. І це стосується, перш за все, розширення зони обстрілу з артилерійських систем і масове застосування супротивником переносних установок "Град-П".

Вперше бойовики "накрили" вогнем 122-мм гармат ціль далеко за лінією фронту вночі 16 серпня. Тоді в район Чермалику прилетіло 60 осколково-фугасних снарядів калібру 122 мм, 19 з яких впали на території ферми агрогосподарства "Ілліч-Агро Донбас". Повністю згоріли чотири трактори з причепами, а осколки, які розлетілися навколо, посікли стіни будівель, вікна, паркани, два автомобілі і ще один трактор. До того ж метою "гібридів" було насамперед залякати місцевих, так як на цій базі проводився ремонт військової техніки (в результаті обстрілу загинув і волонтер з Бердянська 1954 року народження).

Чому терористи почали обстрілювати зелену зону "Градами-П" з "Метінвесту" - фото 1
А відразу після Дня Незалежності під артилерійський обстріл, вже з 152-мм САУ, потрапив населений пункт Архангельське. І знову метою була авторемонтна база сил АТО. Окрім того, в останні дні аналогічні обстріли було проведено супротивником і на Докучаєвсько - Волноваському напрямку.

Чому терористи почали обстрілювати зелену зону "Градами-П" з "Метінвесту" - фото 2

Всі ці випадки можна звести до конкретних тактичних напрацювань насамперед через те, що всі зазначені населені пункти до серпня перебували нібито в "зеленій" зоні, в 10-15 кілометрах від лінії зіткнення, і не зазнавали обстрілів.

Існували деякі негласні домовленості про глибину ведення вогню. Тепер їх нема, і в зведеннях бойовиків "від Басуріна" теж стали з'являтися населені пункти, куди наші артилеристи "насипають у відповідь", і котрі теж в 10-15 кілометрах від лінії фронту. Таким чином, війна з кожним днем набуває все більш запеклого характеру і поширюється на все більшу частину Донбасу.

Нова тактика гібридів в серпні: Партизанські "Гради" та обстріли тилу ЗСУ - фото 3

Іншою особливістю серпня стало активне застосування бойовиками 122-мм переносних установок залпового вогню "Град-П". Тільки за останні дні з них було обстріляно Красногорівку, позиції на Світлодарській дузі і під Горлівкою.

Саму систему було розроблено для стрільби снарядами на базі М-21ОФ в середині 1960-х років, в Радянському Союзі, для використання партизанами (тому і приставка П - "партизан") проти живої сили, вогневих засобів і техніки супротивника, де ускладнено застосування звичайних артилерійських систем. Пускова установка являє собою направляючу трубчастої форми. Труба монтується на триногу з механізмом наведення. Установка може розбиратися на два в'юки. Постріли здійснюються з застосуванням спеціальних розбірних снарядів 9М22М "Малюк", проте можливе і застосування стандартних "градин". Запуск ракети здійснюється за допомогою герметичного виносного пульту з кабелем довжиною 20 метрів. Збірка і приведення зброї в бойовий стан складають 2,5 хвилини, а розбирання - не більше 2 хвилин.
Установку відмічено на Донбасі починаючи з літа 2014 року. До того ж, за деякими вельми достовірними даними, її серійне виробництво налагоджено на базі потужностей Комсомольського рудоуправління ("Метінвест"). Принаймні, один трофейний зразок, який було захоплено українськими бійцями взимку 2016 року в підірваній на міні вантажівці, мав саме це походження.

Небезпека такої зброї насамперед в її мобільності - для перевезення установки не потрібен транспорт великої вантажопідйомності. Та й для її застосування не треба спеціальної артилерійської підготовки.

Таким чином, ми бачимо, що, незважаючи на позиційну війну, в тактичному плані бойовики намагаються шукати нові елементи. І думаю, що і у наших армійців є в запасі чимало «сюрпризів».

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme