"Булати", "Рапіри", "Гвоздики" і "Піони": Яка техніка проїхала Києвом на День Незалежності

На параді в День Незалежності було продемонстроване новітнє військове озброєння української армії

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
"Булати", "Рапіри", "Гвоздики" і "Піони"…

Танки, гармати, гаубиці, ракети бронетранспортери – все це, та дещо інше можна було побачити недільного ранку на своїх телеекранах під час урочистого параду на честь 25-ї річниці Незалежності України. Depo.ua проаналізував – яка саме техніка їхала Хрещатиком та викликала захоплення та гордість українців.

Т-64БМ "Булат" – український основний бойовий танк, що являє собою модернізацію радянського танка Т-64. Перебуває на озброєнні лише Збройних сил України. Основним озброєнням танка є 125-мм гладкоствольна гармата-пускова установка КБА-3, або ж 2А46М-1, з довжиною ствола у 48 калібрів. Боєкомплект налічує 36 пострілів роздільного заряджання з підкаліберними бронебійними, кумулятивними та осколково-фугасними снарядами і керованими ракетами. 28 пострілів розміщені в конвейері механізма заряджання, а решта – в укладках другої черги.

До складу системи озброєння також входить танковий ракетний комплекс ТАКО-621 українського виробництва, який дає змогу боротися з бронетехнікою, укріпленнями, гелікоптерами та іншими цілями на відстані до 5000 м за допомогою керованих ракет "Комбат". Крім гармати, танк озброєний двома кулеметами – крупнокаліберним зенітним КТ-12,7 з дистанційним керуванням, та спареним КТ-7,62 гвинтівкого калібру. Боєкомплект до кулеметів налічує 300 набоїв калібру 12,7 мм і 1250 набоїв калібру 7,62 мм, споряджених у стрічки відповідно на 50 і 250 набоїв.

Булати, Рапіри, Гвоздики і Піони – огляд військовї техніки, яка брала участь у параді до Дня Незалежності - фото 1

БМП-2 – гусенична бойова машина піхоти, призначена для транспортування особового складу до переднього краю, підвищення його мобільності, озброєності та захищеності на полі бою в умовах застосування зброї масового ураження, у тому числі і ядерної, спільних дій з танками під час бою. Оснащена 16 мм бронею і озброєна автоматичною дрібнокаліберною гарматою 30-мм 2А42, спареним кулеметом ПКТ 7,62-мм та пусковою установкою протитанкових керованих ракет 9М113 ("Конкурс") або 9М111 ("Фагот").

Потужність 300 к/с. Ходова частина забезпечує машині високу середню швидкість при русі пересіченою місцевістю і маневреність на полі бою. Рух по воді здійснюється за рахунок руху гусениць і не вимагає попередньої підготовки. При запасі палива у 462 л і максимальній швидкості руху по шосе 65 (на плаву 7) км год, запас ходу машини досягає 600 км. БМП-2 здатна долати водні перешкоди уплав, рів шириною 2,5 м, підйом в 32 град. і рухатися з креном у 18 град.

Булати, Рапіри, Гвоздики і Піони – огляд військовї техніки, яка брала участь у параді до Дня Незалежності - фото 2

БМД-2 "Будка" – основна бойова машина повітряно-десантних та аеромобільних військ. Це гусенична, броньована, плаваюча, аеротранспортабельна, яка десантується парашутним, парашутно-реактивним та посадочним способами. Призначена для транспортування особового складу повітряно-десантних та аеромобільних військ, підвищення його мобільності, озброєності та захищеності на полі бою. БМД-2 може десантуватися з літаків військово-транспортної авіації типу Ан-22, Ан-70, Ан-124, Іл-76.

Основною особливістю даної бойової машини десанту є комплекс озброєння, який ідентичний комплексу озброєння бойової машини піхоти БМП-2: 30-мм автоматична гармата 2А42, 7,62-мм спарений кулемет ПКТ та пускова установка протитанкових керованих ракет 9М113 ("Конкурс") або 9М111 ("Фагот"). Гармата 2А42 має дальність ефективного вогню від 2500 до 4000 м і скорострільність до 500 пострілів на хвилину. Для ефективного використання встановленого на бойовій машині десанту БМД-2 нового комплексу озброєння в башті для навідника-оператора змонтований вдосконалений комбінований приціл з денним і нічним каналами спостереження БПК-1-42.

"Булати", "Рапіри", "Гвоздики" і "Піони": Яка техніка проїхала Києвом на День Незалежності - фото 3

БТР-80 – бойова колісна плаваюча машина, що має озброєння, броньовий захист та високу рухомість. Бронетранспортер призначений для застосування у мотострілецьких підрозділах сухопутних військ, крім того використовується у підрозділах морської піхоти України.

Бронетранспортер – чотиривісна, восьмиколісна машина зі всіма ведучими колесами, здатна пересуватися за танками, долати з ходу окопи, траншеї і водні перешкоди. БТР-80 обладнаний десятьма посадочними місцями для розміщення відділення у складі командира відділення (машини), механіка-водія, навідника і семи мотострільців. У башті бронетранспортера розміщується кулеметна установка, що складається з 14,5-мм і 7,62-мм кулеметів. Також обладнаний системою запуску димових гранат для постановки димових завіс з метою маскування.

БТР-4Е "Буцефал" – повнопривідний восьмиколісний бронетранспортер з колісною формулою 8х8, розроблений в Україні Харківським конструкторським бюро з машинобудування (КБ ХКБМ), виготовляється на заводі імені Малишева. Призначений для транспортування бійців механізованих підрозділів та вогневої підтримки в бою. БТР використовують для оснащення підрозділів, здатних вести бойові дії в різних умовах, зокрема в умовах застосування противником зброї масового ураження. БТР може бути базовою машиною для оснащення спеціальних підрозділів швидкого реагування і морської піхоти. БТР-4Е може виконувати поставлені завдання цілодобово, в різних кліматичних умовах, на дорогах з різним покриттям і в умовах повного бездоріжжя. Діапазон робочих температур повітря від −40 до +55 °C.

БТР-4Е є абсолютно новою суто українською розробкою. Варіації озброєння бойової броньованої машини різнопланові. Базова комплектація налічує локально розроблений новий модуль, який озброєний однією 30-мм автоматичною гарматою, 7,62-мм спареним кулеметом, протитанковими ракетами 9П135M "Конкурс" або "Бар'єр" (по дві з кожного боку башти) та/або одним 30-мм автоматичним гранатометом (встановленим на місці протитанкової ракети з лівого боку башти). Існують проекти, які не мають важкого озброєння і слугують для перевезення піхоти (2 членів екіпажу і 10 десантників).

Булати, Рапіри, Гвоздики і Піони – огляд військовї техніки, яка брала участь у параді до Дня Незалежності - фото 3

ББМ "Дозор-Б" – повнопривідна бойова броньована машина з колісною формулою 4х4. Створений в Україні Харківським конструкторським бюро з машинобудування (КБ ХКБМ) як багатоцільовий захищений транспортний засіб для транспортування особового складу, зброї, та військового обладнання вагою до 2 тон. Виготовляється на заводі імені В. О. Малишева, Київському бронетанковому заводі та Львівському бронетанковому заводі.

Призначений для використання в підрозділах сухопутних військ, військової поліції, в штабах, розвідувальних та тилових підрозділах. В залежності від призначення, передбачені різні варіанти виконання бронеавтомобіля у виробництві: бронетранспортер, санітарна, командно-штабна, розвідувально-дозорна, та інші спеціальні машини. Спостереження за місцевістю може проводитись через броньові склопакети, а також денні прилади спостереження. Водій може використовувати прилад нічного бачення ТВН-5 для управління бронетранспортером в умовах поганої видимості або вночі.

Броньовий корпус бронеавтомобіля "Дозор-Б" забезпечує захист екіпажу, десанту і внутрішнього обладнання від стрілецької зброї, протипіхотних мін та впливу зброї масового ураження. На бронеавтомобіль може бути встановлено такі варіанти озброєння: 12,7-мм зенітна кулеметна установка (кулемет НСВТ або КТ-12,7) з дистанційним управлінням зсередини машини; 30-мм автоматичний гранатомет КБА-117; ПТКР "Стугна", 130-мм протитанковий ракетний комплекс "Бар'єр" з боєкомплектом 16 ракет, які розміщені на стелажах у десантному відділенні (замість місць для десанту); 40-мм автоматичний гранатомет УАГ-40 та інші.

Булати, Рапіри, Гвоздики і Піони – огляд військовї техніки, яка брала участь у параді до Дня Незалежності - фото 4

HMMWV, також відомий, як "Humvee", а в народі просто "Хаммер" – високомобільний багатоцільовий колісний транспортний засіб. Це повнопривідний військовий автомобіль, що випускається американською компанією AM General (США). На озброєнні ЗСУ перебуває з 2015-го року, коли були безкоштовно передані США у рамках матеріальної-технічної допомоги Україні, як нелетальне озброєння. Вже в Україні вони були оснащені сучасними українськими гранатометами, великокаліберними кулеметами і спеціальними протитанковими ракетами.

Булати, Рапіри, Гвоздики і Піони – огляд військовї техніки, яка брала участь у параді до Дня Незалежності - фото 5

100-мм протитанкова гармата МТ-12 "Рапіра" – буксована протитанкова гармата, створена наприкінці 1960-х років. Калібр – 100 мм, довжина ствола – 6300 мм.

152-мм гаубиця 2А36 "Гіацинт-Б" – буксирувана гармата, відноситься до великокаліберної артилерії. Призначена для придушення й знищення живої сили, вогневих засобів і бойової техніки противника, що знаходяться на марші, в місцях скупчення та опорних пунктах. Гармата придатна до використання в різноманітних погодно-кліматичних умовах.

Гармата облаштована напівавтоматичним затвором, гідропневматичним акумулятором, використовуючи енергію відкату, ланцюговим досилачем для роздільної досилання снаряда і гільзи з зарядом в камору ствола, піддоном з гідродомкратом для стрільби при вивішених колесах, двошвидкісним механізмом вертикального наведення. Озброєна 152-мм нарізною гарматою 2А36. Довжина ствола разом з дульним гальмом становить 8197 мм.

Булати, Рапіри, Гвоздики і Піони – огляд військовї техніки, яка брала участь у параді до Дня Незалежності - фото 6

152-мм гаубиця 2А65 "Мста-Б" – буксирувана гаубиця, призначена для знищення тактичних засобів ядерного нападу, артилерійських і мінометних батарей, танків та інших броньованих засобів, руйнування польових фортифікаційних та інших оборонних споруд, придушення живої сили і вогневих засобів, пунктів управління, засобів протиповітряної і протиракетної оборони. Стрільба з гаубиці ведеться 152-мм пострілами роздільного заряджання розробленими, як спеціально для неї, так і тими, що застосовуються на гаубицях Д-20, 2С3 "Акація", МЛ-20.

152-мм гаубиця 2С19 "Мста-С" – дивізійна самохідна гаубиця, призначена для знищення тактичних ядерних засобів, артилерійських і мінометних батарей, танків та іншої броньованої техніки, протитанкових засобів, живої сили, засобів ППО і ПРО, пунктів управління, а також для руйнування польових фортифікаційних споруд та перешкоджання маневрам резервів противника в глибині його оборони. Може вести вогонь по спостережуваних і неспостережуваних цілях із закритих позицій і прямою наводкою, включаючи роботу в гірських умовах. При стрільбі використовуються як постріли з боєукладання, так і при подачі з ґрунту.

Булати, Рапіри, Гвоздики і Піони – огляд військовї техніки, яка брала участь у параді до Дня Незалежності - фото 7

122-мм гаубиця 2С1 "Гвоздика" – самохідна артилерійська установка на базі шасі МТ-ЛБ, яка призначена для знищення живої сили, артилерійських батарей, дзотів, а також для забезпечення проходів в мінних полях та польових загородженнях. Основним озброєнням є 122-мм гаубиця 2А31. Гармата повністю уніфікована за балістичними характеристиками і використовуваним боєприпасів з 122-мм буксованою гаубицею Д-30.

Булати, Рапіри, Гвоздики і Піони – огляд військовї техніки, яка брала участь у параді до Дня Незалежності - фото 8

203-мм гаубиця 2С7 "Піон" – самохідна гаубиця, призначена для придушення тилів, знищення особливо важливих об'єктів і засобів ядерного нападу в тактичній глибині на відстані до 47 км. Основним озброєнням є 203-мм гармата 2А44, що має максимальну скорострільність 1,5 постріли за хвилину (на модернізованому варіанті до 2,5 пострілів за хвилину).

Булати, Рапіри, Гвоздики і Піони – огляд військовї техніки, яка брала участь у параді до Дня Незалежності - фото 9

БМ-21 "Град" – реактивна система залпового вогню калібром 122 мм на базі автомобіля Урал-375. Розвиток установки "Катюша". Призначена для ураження відкритої і прикритої живої сили, неброньованої техніки і бронетранспортерів у районі зосередження, артилерійських і мінометних батарей, командних пунктів та інших цілей.

Пускова установка складається з артилерійської частини та автомобільного шасі. Артилерійська частина складається з пакету 40 напрямних труб, які встановлені на основу, яка може обертатись та дозволяє наводити у вертикальній та горизонтальній площинах. Напрямні труби мають довжину близько 3 метрів, діаметр гладкого ствола дорівнює 122,4 мм.

Булати, Рапіри, Гвоздики і Піони – огляд військовї техніки, яка брала участь у параді до Дня Незалежності - фото 10

БМ-30 "Смерч" – реактивна система залпового вогню калібром 300 мм. Артилерійська частина монтується на модифікованому шасі вантажного автомобіля МАЗ-79111 або МАЗ-543М. Підготовка до бою "Смерчу" після отримання цілевказівки займає три хвилини. Повний залп проводиться протягом 38 секунд. Після стрільби батарея готова до маршу через одну хвилину, що дозволяє оперативно вийти з-під удару противника.

Булати, Рапіри, Гвоздики і Піони – огляд військовї техніки, яка брала участь у параді до Дня Незалежності - фото 11

Тактичний ракетний комплекс 9К79 "Точка-У" – тактичний (дивізійний) ракетний комплекс. Спочатку комплекс розроблявся під застосування ядерної зброї. Крім неї були розроблені осколково-фугасна (9Н123Ф) і касетна (9Н123К) бойові частини, а також бойові частини з пасивною радіолокаційною головкою самонаведення (модифікація "Точка-Р").

Пускова установка змонтована на триосьовому амфібійному автомобільному шасі БАЗ-5921. Передня і задня пари коліс керовані, що забезпечує відносно невеликий радіус повороту – 7 метрів. Склад апаратури пускової установки забезпечує можливість абсолютно автономного її застосування.

Ракети забезпечені однорежимним реактивним двигуном на твердому паливі, що забезпечує високу готовність комплексу до бойового застосування, на відміну від комплексів з ракетами на рідкому паливі, де операції із заправки ракет забирали багато часу, при цьому зберігатися заправлені ракети могли тільки дуже обмежений час. Управління польотом ракети здійснюється не управлінням часу роботи двигуна і не заданням початкового кута запуску, а за допомогою аеродинамічних елементів управління — крил і рулів оригінальної гратчастої конструкції.

Булати, Рапіри, Гвоздики і Піони – огляд військовї техніки, яка брала участь у параді до Дня Незалежності - фото 12

ЗРК "Бук" – самохідний зенітно-ракетний комплекс, призначений для боротьби з маневреними аеродинамічними цілями (крилаті ракети, керовані бомби, літаки, гелікоптери, БПЛА, тощо) на малих та середніх висотах (від 30 м до 14-18 км), в умовах інтенсивної радіопротидії.

"Булати", "Рапіри", "Гвоздики" і "Піони": Яка техніка проїхала Києвом на День Незалежності - фото 13

ЗРК "Оса" – автоматизований військовий зенітно-ракетний комплекс. Комплекс є всепогодним і призначений для прикриття сил і засобів мотострілецької (танкової) дивізії у всіх видах бойових дій.

Булати, Рапіри, Гвоздики і Піони – огляд військовї техніки, яка брала участь у параді до Дня Незалежності - фото 13

Як повідомив напередодні параду міністр оборони України Степан Полторак, вся військова техніка, яка буде брати участь в параді 24 серпня, після його проведення буде відправлена на фронт.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme