Чому головний розвідник США порадив Україні перетерпіти Путіна

Клеппер поховав Путіна. Біда лише в тому, що "путінським цвинтарем", схоже, оголошено увесь пострадянський простір

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Чому головний розвідник США порадив Укра…

Доповідь глави Національної розвідки США Джеймса Клеппера вийшла сподівано цікавою. Природно, що українські ЗМІ найбільше схвилювала частина, присвячена Росії. Якщо коротко, то зводиться вона до того, що агресивність Путіна, попри економічну удавку на його шиї, істотно навряд чи зменшиться. На думку Клеппера, Росія становитиме помітну загрозу у кіберпросторі, Арктиці, регіональних конфліктах – деталізований перелік опублікували, схоже, всі без винятку українські ЗМІ.

Цікаве інше. Клеппер у своєму виступі замалим не з ностальгією нагадав часи протистояння між США та СРСР, коли ворог був чітко визначеним і передбачуваним. Натомість зараз, на думку шефа американської нацрозвідки, діапазон викликів американській (і світовій) безпеці – найбільший і найрізноманітніший за весь період його служби в розвідці.

І небезпеку цих викликів старий служака чітко градуює за допомогою двох показників – наміру тієї чи іншої особи, групи чи країни вчинити якусь гидоту – і їх здатності цю гидоту вчинити.

При такому підході найнебезпечнішими, з точки зору Клеппера, є терористичні угруповання – та Північна Корея, яка цього року в списку небезпек далеко обійшла Іран.

Натомість Росія, яка з очевидних причин, має найбільше можливостей вчинити гидоту глобального масштабу, на подібні дії явно не налаштована. Натомість можливості реалізувати якусь гидоту за межами своїх кордонів – і у реальному, а не в віртуальному просторі, Росія, схоже, майже вичерпала. Що не завадить їй довести свої стосунки з Заходом і всією адекватною світовою спільнотою до рівня холодної війни – але вже не реальною ракетною загрозою, а просто ігноруванням норм міжнародного права й божевільною поведінкою.

"Таким чином, багато різних агресивних речей, що росіяни роблять в силу низки причин – збереження статусу "великої держави", створення враження "майже рівності" з США, я думаю, триватимуть і далі, і ми ввійдемо в нову спіраль протистояння, схожу на холодну війну" – заявив Клеппер.

Таким чином, один з головних "американських шпигунів" хоч і вважає Росію помітною загрозою, ненав’язливо натякає, що зовнішня політика Путіна – це всього лише намагання імітувати з себе "суперника США" у світі, де Кремль небагато на що може реально вплинути. Оскільки до радикального і масштабного конвенційного конфлікту з ким завгодно сьогоднішня Росія не готова.

Така констатація є практично готовою порадою Україні від одного з кращих аналітиків планети стосовно стратегії у подальшому розвитку конфлікту з Росією. Який, зважаючи на готовність Путіна продовжити протистояння, явно не завершиться навіть в разі виконання сьогоднішніх вимог Кремля стосовно зміни Конституції, особливого статусу ОРДО та ОРЛО, та інших побажань московських товаришів. Просто тому, що маніпулювання виключно сепаратистськими республіками, нехай навіть здатними впливати на рішення Києва – явно замалий масштаб для "геополітичного суперника США".

А закінчиться конфлікт тоді й тільки тоді, коли можливості Росії впливати на ситуацію в Україні та рішення Києва – без масованого застосування сили – будуть вичерпані. Як саме цього досягти – "заморожуванням" наявного стану, формуванням небачено ефективних збройних сил чи спецслужб, здатних протидіяти московським агентам в разі реінтеграції Донбасу, чи відокремленням ОРДО з ОРЛО в окрему "нічийну землю" – це вже питання до України. Від відповіді на це питання, в чималій мірі, залежатиме наше існування на політичних картах впродовж найближчих десятиліть.

А на повномасштабну війну Путін не піде. Не тому, що він такий добрий дядечко – а тому, що "зелених чоловічків на всі геополітичні амбіції не вистарчає, натомість всі російські новостворені "західні дивізії" та "нові танкові армії" існують тільки на папері. Все що залишилось у Путіна крім "зелених чоловічків" – це червона кнопка, натиснути на яку він і сам боїться. Це глава Національної розвідки США зрозумів чітко – і не боїться говорити публічно.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme